Domino's Neden İtalya'daki Tüm Restoranlarını Kapatma Kararı Aldı?

Pizzanın anavatanı İtalya'da 7 yıl önce pazara giriş yapan Domino's, tüm restoranlarını kapatma kararı aldı.
Domino's Neden İtalya'daki Tüm Restoranlarını Kapatma Kararı Aldı?

sanılanın aksine, italyanlardan daha iyi pizza yaparız kafasından ziyade, özellikle bir katma değere odaklanmış stratejinin parçasıydı dominos'un italya'ya açılması. o da evlere hızlı ve kolay pizza teslimatı yapmaktı.

düşünülen: yıl 2015. italya'da tam da italyanların tarzında ve italyanların kullandığı malzemeler ve italyan şeflerle pizza yapabiliriz, üstelik hızlı teslimat ve standart bir kalite de sunabiliriz. çünkü ortalama bir italyan ayda 7 kez pizza yiyor ve doğru düzgün bir online sipariş ve teslimat sistemi yok.

gerçekleşen: yıl 2022. just eat, deliveroo (ki italya'da kapanma dönemi bayağı kullandım) vb. servisler yaygınlaştı. domino's'un en büyük kozu çöktü.

not: dominos amerikan firması olsa da italyan bir şirket tarafından italya'ya girdi ve italyanlar tarafından işletildi.

italya'da açılan şubeler bir süre iyi para kazanıyordu. pizza satamadılar değil, cayır cayır da sattılar. italya'da pizza sipariş ettiğiniz zaman türkiye’deki gibi standart hazırlanmış bir pizzadan ziyade malzemesini kendiniz seçip, malzeme basına da ücret ödüyorsunuz, üstelik pahalı.

domino’s buna ucuz bir alternatifti. güzel de kazanıyordu. sonrasında yerel restoranların uber eats, deliveroo gibi uygulamaları kullanmaya başlaması ve rekabet etmeye başlaması, üstüne de pandemiyle birlikte, domino’s işletmesini yapan italyan şirket iflas etti.

bu yüzden domino’s gibi diğer sahip olduğu markaları da kapattı.