Dört Saatten Fazla Süren Ağrılı ve Tehlikeli Bir Ereksiyon Hali: Priapizm

Ereksiyon problemi gibi, oldukça sık görülen cinsel bozuklukların yanı sıra bir de priapizm gibi uzun süreli ereksiyona dayalı bir problem var. Nedir bu priapizm, neden olur, nasıl tedavi edilir?
Dört Saatten Fazla Süren Ağrılı ve Tehlikeli Bir Ereksiyon Hali: Priapizm


Priapizm nedir?

priapizm; herhangi bir fiziksel ya da psikolojik uyaran olmamasına rağmen dört saatten daha fazla süren ereksiyon halidir. penisin normal durumuna dönmemesi ile ağrı ve sancıya sebep olan bir tıbbi vakadır. 

penisin ereksiyonda kalmasının mekanizması, penisin içindeki boşluklara kanın dolması ve sertleşme olduktan sonra da hem atardamar, hem de toplardamar akımının kesilmesi sonucunda kanın hapsedilmesiyle olur. yani bir nevi geçici fizyolojik bir kangrendir.

çok çeşitli sebeplerden dolayı bu ereksiyon hali sona ermezse bu olay gerçek bir kangren halini alır, yeni taze kanın dokulara gelmemesi sonucu ağrılı ve tehlikeli bir tablo ortaya çıkar. priapizm tam olarak budur.

Priapizm neden olur, nasıl tedavi edilir?

priapizm, cinsel aktivite sırasında ortaya çıkabilir, ancak aynı zamanda cinsel aktivite olmaksızın da görülebilir. hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur. bu durumun geciktirilmesi, penisin hasar görmesine ve hatta kaybına neden olabilir. 

8 saati geçen vakalarda kan dolaşımı bozukluğuna bağlı iskemi ve nekroz gelişebileceğinden, kelebek iğne adı verilen özel iğneler ile penisten kan boşaltılır. tekrarlanmaması için mevcut ilaç kullanımı kesilir veya altta yatan hastalık tedavi edilir.

priapizme neden olan durumlar şu şekilde özetlenebilir:

- bazı ilaçlar, özellikle bazı antidepresanlar, antihistaminikler ve vazodilatörler, priapizm nedeni olabilir.

- penisin kan dolaşımını etkileyen vasküler bozukluklar, priapizm nedeni olabilir. bunlar arasında anjiyoödem, penisteki kan damarlarının tıkanması veya genişlemesi gibi durumlar yer almaktadır.

- beyinden veya spinal korddan penisin innervasyonunu sağlayan sinirlerde meydana gelen bozukluklar, priapizm nedeni olabilir.

- penis veya pelvis bölgesinde yer alan malign tümörler, priapizm nedeni olabilir.

- penis veya pelvis bölgesine yapılan cerrahi işlemler veya yaralanmalar, priapizm nedeni olabilir.