Doz Aşımı Kolay Olduğu İçin Birçok Genci Ölüme Sürükleyen Uyuşturucu: GHB

Genellikle G olarak bilinen GHB (Gama Hidroksibütrik Asit) son dönemde kullanımı oldukça artmış olan, tehlikeli bir uyuşturucu.
Doz Aşımı Kolay Olduğu İçin Birçok Genci Ölüme Sürükleyen Uyuşturucu: GHB

g olarak da bilinen gama hidroksibütrik asit (ghb), merkezi sinir sistemine etki eder. “club drug” ya da “date rape” olarak da geçen, renksiz ve kokusuz bir sıvıdır. doz aşımı kolay olduğu için kullananlar tarafından şırıngayla doz ayarı yapılır. 

mağdurlar, ghb'nin yatıştırıcı etkilerinden dolayı aciz kalıyor ve cinsel saldırıya direnemiyorlar. ghb ayrıca amnezi oluşturabiliyor.

ghb, kullanan kişinin hızla derin bir uykuya geçmesini sağlar. bu esnada kişi kendini mutlu hisseder, sosyal iletişim becerisi son derece gelişir, cinsel fiillere yönelik yoğun bir arzu duyulur. birçok katil ve tecavüzcü, kurbana yönelik saldırılar öncesi bu maddeyi kullanır.

bir dönemler ülkemizdeki gençler bu maddeyi eğlence ortamlarında alkol ve uyuşturucu maddeler ile birlikte kullanmışlardır. bu dönemde ne yazık ki cinsel taciz sonrası kişinin öldürüldüğü birçok cinayet vuku bulmuştur.

işbu yazı, başta sevil atasoy olmak üzere birkaç akademisyenin kaynaklarından faydalanılarak yazılmıştır. bu gibi kutsal bilgiler sayesinde birçok cinayet aydınlatılmış ve kısmen de olsa birçok mağdur kişinin mağduriyeti giderilmiştir.

2014- 2015'te stephen port adlı ingiliz seri katil, 4 genç eşcinsel erkeği bu madde ile öldürmüştür. "grindr killer" adıyla bilinen stephen port durdurulmasa muhtemelen cinayetlerine devam edecekti.

bunlar, birleşik krallık'ın son yıllarda gördüğü en korkunç cinsel şiddet eylemlerinden bazılarıydı. port, hepsi 20'li yaşlarında olan kurbanlarına bir ilk buluşmada tecavüz uyuşturucusu olan ghb'den verdi, onlara tecavüz etti ve cesetlerini yakındaki bir mezarlığa attı.

port, 25 kasım 2016'da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, yani asla serbest bırakılmayacak.

araştırılmalara göre eşcinseller arasında yoğun kullanıldığı iddia ediliyor ghb'nin. 

Vice

ghb, ilk kullanımında dahi beş dakika gibi kısa bir süre içinde komaya girilmesine neden olabilir. şanslı olup da kişi ölmezse hayat boyu akli ve fiziki bazı sorunlar yaşayabilir. (kör olabilir mesela) bazı diğer maddelere oranla bir kereden bir şey olmaz demenin beyin sağlığı açısından gayet hatalı olduğu bir madde kısaca.