Dün Gece Türkiye'nin Dört Bir Yanından Çekilen Süper Ay Fotoğrafları

1948 yılından sonra Ay, ilk kez dün gece Dünya'ya bu kadar çok yaklaştı. Sözlük yazarları da olduğu kadarıyla bu anları yakalamaya çalıştılar.

Öncelikle Süper Ay nedir?

edirne-merkez, kocasinan mahallesinde samsung k zoom ile çekmiş oldugum bir resmi.


edit: benim önerim bunu dinlemeniz. üstelik ay ışığı ile ilgili çok anlamlı bir hikayesi de var.

bir gün beethoven, bir arkadaşı ile birlikte viyana sokaklarında dolaşmaktadır. tam bu sırada bir apartmandan piyano sesi geldiğini duyar ve kafasını kaldırıp bakar. apartmanın ikinci katındaki cam açıktır ve ses oradan gelmektedir. arkadaşına, çalan kişinin muhteşem çaldığını ve onu görmesi gerektiğini söyler. ikisi birlikte ikinci kata çıkıp kapıyı çalarlar. kapıyı açan kadın, beethoven’ı hemen tanır ve şok olur. beethoven, piyano sesine geldiğini ve mutlaka çalan kişiyi görmek istediğini söyler. kadın, piyanoyu çalanın kızı olduğunu ve tanışmaktan mutlu olacağını belirterek onları içeri alır.

beethoven, piyano çalan kızın olduğu odaya girer. annesi kıza, beethoven’ın geldiğini söyler ve kız çok heyecanlanır, hemen ayağa kalkar, fakat kız kördür. bunu gören beethoven, “lütfen benden birşey isteyin” der, maddi bir şey isteyeceklerini düşünerek. kızın cevabı şu olur; “ben hiç ayışığı görmedim, bana ayışığını anlatır mısınız?”

bunun üzerine beethoven piyanonun başına geçerek, ayışığı sonatını, doğaçlama olarak besteler.

şöyle bir kare yakaladım. güneş gibi parlıyor ay bugün.

55mm ile ancak aşağıdaki gibi yakalayabildiğim aydır, %14 daha büyük %30 daha parlak olayı da hiç gerçekçi gelmedi bana.

bulutlara rağmen hem de 70mm ile çekebildiğim, çıplak gözle bakmakta zorlanılan ve fotoğraf makinesinin f:9'da bile 1/400 enstantane verdiği ay...

A photo posted by Ahmet Okkol (@ahmetokkol) on


bu da bulutsuz hali:

A photo posted by Ahmet Okkol (@ahmetokkol) on

balkondan yaptığım çekim:

_MG_9282


bu aynı noktadan telefonla basit bir timelapse:

makinayla tripodu kaptım bekliyorum. bulutlar fırsat vermiyor ama verirse elimde ki imkanlar dahilinde güzel bir kaç fotoğraf çekme derdindeyim. gerçi 300 mm odak uzunluğu ile hedefime pek ulaşabilirmiyim bilmiyorum ama croplayıp tepsi gibi yaparım.

tanrım senden istediğim sadece temiz bi 1/250 saniye.ne olur çok görme.evet çektim \m/

şu an tepede bulutların olmasına rağmen fena parlıyor ay. gelecek saati tahmin bile edemiyorum. ama hava soğuk beyler, dikkat edin.

edit: kameram normalde ay'a odaklanamıyor, bakın şu fotoğrafıysa az önce çektim:

sanıyorum ki 1 saat sonra gerçekleşecek astronomik olay. saat ve havanın garip bir şekilde açık olması açısından şanslı olduğumu düşündüğüm olay. şimdilik sadece daha net görüyorum ama 1 saat sonra daha yakın olur mu göreceğiz...

bu da olduğu kadar

an itibariyle ufuk çizgisine bayağı uzak. o yüzden büyüklüğü aynı ama parlaklığı muazzam.

02.00