Dune Filminin Yönetmeni Denis Villeneuve'ün Başarılarla Dolu CV'si

Yönettiği yeni Dune filmi ve Marvel filmleri için söylediği "kopyala yapıştır" yorumuyla gündemde olan Kanadalı yönetmenin öz geçmişine bir göz atalım.
Dune Filminin Yönetmeni Denis Villeneuve'ün Başarılarla Dolu CV'si

dune filmi vizyona girmeden evvel villeneuve'ün filmlerini ve ödüllerini listeleyelim

not: aşağıda verdiğim linkler sizi ya youtube'a ya da imdb'ye yönlendirecektir. filmlerin türkçe altyazısı bulunmamaktadır.

1. 1990 yılında bir kanada radyosunun düzenlediği la course destination monde isimli program için ilk kısa filmini çekti. terre des hommes'ü buradan izleyebilirsiniz:


2. rew ffwd isimli belgesel/psikodrama çalışması 1994 yılında locarno uluslararası film festivalinde gösterildi ve bu film ile new york film akademisi ödülünü kazandı. bu link üzerinden izleyebilirsiniz:


3. yine 1994 yılında daniel belanger'in ensorcelee şarkısı için bir video klip çekti. bu link üzerinden izlemek mümkün:


4. 1996 yılında bir antoloji film projesi olan cosmos'u beş ayrı yönetmen ile birlikte çekti. buradan izleyebilirsiniz:


5. 1998 yılında un 32 aout sur terre'i yani ilk uzun metraj filmini çekti. "festival international du film francophone de namur'de" en iyi film ödülünü aldı.

6. 2000 yılında maelström'ü çekti. pek çok farklı festivalde ve törende ödül aldı. bunların arasında berlin international film festival ve toronto international film festival'dan jüri özel ödülleri de var.


7. 2006 yılında kanada film komisyonu bir proje başlattı. on farklı kısa filmin çekiminin gerçekleştirileceği bu projedeki amaç, o vakit henüz gelişme aşamasında olan kameralı cep telefonları üzerinden izleyicilere ulaşmaktı. shorts in motion art of seduction isimli bu proje için villeneuve, 120 seconds to get elected'i çekti. bu link üzerinden izleyebilirsiniz:


8. 2007 yılında tekrar bir antoloji film projesi için 10 farklı yönetmen ile bir araya geldi. bu film de un cri au bonheur idi ve quebec şairlerinin şiirlerinin anlatıldığı bir belgeseldi.

9. 2008 yılında çok ses getiren (buradan sonraki çoğu film için de bu ibareyi kullanmak gerekeceğinden, tekrara düşmemek için, sadece bu film üzerine yazacağım) next floor kısa filmini çekti. aldığı pek çok farklı ödül arasında cannes film festivalinin verdiği canal+ özel ödülü de yer alıyor bu link üzerinden kısa filmi izleyebilirsiniz:


10. 2009 yılında; 6 aralık 1989 tarihinde montreal'de gerçekleşen ecole polytechnique katliamının anlatıldığı, polytechnique filmini çekti. yine bol ödüllü olan bu film, kanada film ve televizyon akademisinin düzenlediği genie awards töreninde tam dokuz dalda ödül aldı.

11. 2010 yılında wajdi mouawad'ın oyunundan uyarladığı incendies'yi çekti. pek çok ödül aldı. ilk kez oscar adaylığı kazandı. an itibariyle imdb top 250'de 112. sıradadır.

12. 2011 yılında iki farklı (ve garip) deneysel kısa film projesi gerçekleştirdi. bunlardan biri "etude empirique sur l'influence du son sur la persistance retinienne" (filmin ismi çok uzun, hede olmuyor) ve diğeri de rated r for nudity ismindeydi. rated r for nudity'yi buradan izlemek mümkün:


13. 2013 yılında prisoners'ı çekti. ilk kez yıldız isimleri kadrosunda topladı. pek çok farklı ödül kazandı. roger deakins bu film ile en iyi sinematografi oscar'ına aday oldu. an itibarıyla imdb top 250'de 190. sıradadır.


14. yine 2013 yılında, jose saramago'nun the double kitabından uyarlanan enemy'yi çekti. kanada içinde çok beğenildi ve pek çok ödül kazandı. aynı yıl çıkan ve yine jake gyllenhaal'ı kadrosunda bulunduran prisoners kadar ilgi çekemedi.


15. 2015 yılında sicario'yu çekti. yıldız isimleri kadrosunda bulundurduğu ikinci film oldu. üç farklı dalda oscar'a aday olan film, ayrıca palme d'or adaylığına da sahip. çok fazla adaylığı olan, pek az ödül kazanan filmin senaryosunu taylor sheridan yazmıştır. sheridan, devam filmi sicario day of the soldado'nun da senaryosunu yazmıştır.


16. 2016 yılında ted chiang'ın kısa romanından uyarladığı, bilim-kurgu türündeki ilk filmi arrival'ı çekti. oscar ödülü kazanan ilk filmi oldu (ses kurgusu kategorisinde kazandı). (yine ses kurgusu kategorisinde) bafta ve afi ödülü kazandı. grammy ve altın küre adaylıkları bulunmakta. son zamanların en iyi bilim-kurgu filmlerinden biri olarak görüldü.


17. 2017 yılında, blade runner'ın devam filmi olan blade runner 2049'ı çekti. film, iki oscar ve iki de bafta ödülü kazandı. her ne kadar çok beğenilse de ana akım sinema izleyicisini salonlara çekemedi ve yapımcı stüdyo zarara uğradı. filminin vizyona girmesinden evvel, iki farklı yönetmen tarafından çekilen üç kısa blade runner filmi internet üzerinden yayınlandı.

blade runner 2036 nexus dawn'ı buradan:


blade runner 2048 nowhere to run'ı buradan:


ve blade runner black out 2022'yu buradan izleyebilirsiniz:


18. 2021 yılında frank herbert'ün, hugo award ve nebula award'u aynı anda kazanan romanı dune'u beyazperdeye uyarladı. ilk olarak 70'li yıllarda alejandro jodorowsky tarafından uyarlanmaya çalışılan filmi, david lynch 1984'te (üç yıllık sürecin sonunda, filminin kurgusunu görmesine izin verilmeden) çekebildi. herbert, lynch ve dune hayran kitlesi hüsrana uğradı. film zarar etti. 2000 ve 2003 yıllarında ise john harrison; ilk kitabı ve iki devam kitabını (dune messiah ile children of dune) mini-dizi şeklinde, toplam altı bölüm olarak yazdı, yapımcılığını üstlendi. iki dizi de the sci-fi channel'da yayınladı ve "frank herbert's" ibaresiyle gösterildi. her ne kadar zamanına ve bir televizyon işine göre "iyi" diyebileceğimiz görselliğe sahip olsa da yaşını belli eden ve eksiklikleri göze çarpan, ortalama bir proje olarak hafızalarda yer etti. villeneuve, bu zor işin üstesinden gelebilmiş ise gerçekten çok büyük bir yönetmen olduğunu kanıtlamış olacaktır.