Dünya Tarihinin En Kötü Restorasyon Çalışmaları

Kültürel mirasların korunması amacıyla yapılan yenileme çalışması restorasyon, bazen hiç istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.


1. meryem ana heykeli (kanada)

kanada'daki sainte-anne des pins kilisesinin önünde isa bebeği tutan bir meryem ana heykeli var. her şey figürün tahrip edilmesi ve bebeğin başını kaybetmesiyle başlamış. yerel sanatçı heather wise nezaketle eseri onarmayı teklif etmiş ve birkaç saatini taş bir heykelin üzerine kil oyarak geçirmiş. bu tuhaf restorasyonun yankıları büyük olmuş ve sonunda orijinal kafa bulunup iade edilmiş.


2. santa barbara heykeli (brezilya)

katolikler için santa bárbara, madencilerin ve ateşle çalışan herkesin koruyucu azizi olarak görülüyormuş. brezilya'da bir kilisenin ana sunağında duran 1.73 metrelik heykel, santa barbara günü kutlamaları için 2011 yılında restore edilmiş. makyajlı santa barbara çoğu insanı şoke etse de altı ay boyunca üzerinde çalışan restorasyon sorumluları, ortaya çıkan sonucun aslında heykelin orijinal haline çok benzediğini belirterek eleştirilere kabul etmemiş.


3. roma mozaiği (hatay) 

2015 yılında hatay müzesi'ndeki mozaik, gazetelerin "grotesk restorasyon" olarak sunduğu feci bir restorasyona kurban gitmiş. restorasyon askıya alınmış ve hükümeti çalışmalarla ilgili bir soruşturma başlatmış.


4. ecce homo freski (ispanya)

ispanyol ressam ve profesör elías garcía martinez'in, isa'yı dikenli bir taçla temsil ettiği ecce homo adlı sanat eseri, ispanya'nın borja kentindeki merhamet mabedi'nde bulunan bir freskmiş. o zamanlar 82 yaşında olan kilise cemaatinden cecilia gimenez, eseri restore etmeye karar vermiş ve sonuç felaket olmuş.


"bu felaketlere rağmen, bunların bir istisna olduğunu ve bugün bildiğimiz birçok sanat eserini restoratörlere borçlu olduğumuzu unutmamakta fayda var" diyor dailyartmagazine