Dünya Üzerinde Ölümü En Kötü Şekilde Deneyimleyen İnsanlardan Biri: Hisashi Ouchi

Japon bir nükleer santral teknisyeni olan Hisashi Ouchi'nin ölümü gerçekten çok acı.
Dünya Üzerinde Ölümü En Kötü Şekilde Deneyimleyen İnsanlardan Biri: Hisashi Ouchi

dünya üzerinde ölümü belki de en kötü şekilde deneyimleyen insanlardan birisi hisashi ouchi.

1999 yılında japonya'da gerçekleşen tokaimura nükleer kazası sırasında yüksek dozajda radyasyona maruz kalan üç kurbandan biri olan 35 yaşındaki nükleer işçinin kaza sonrası vücudundaki bütün kromozomlar zarar görür. 

tedavi(?) sürecinde her geçen gün vücudundan 20 litreye yakın su kaybetmeye başlayan kurbanın derisi yavaş yavaş iç organlarından ayrılmaya, organları tamamıyla durmaya başlar. hatta kalbi 3 kere toplamda 49 dakika tamamen durur. normal şartlarda direkt olarak ölü olduğu varsayılacak ouchi; zamanın japonya'sının ve hatta dünyasının nükleerin insan vücudundaki etkileri üzerine sahip olduğu büyük merak sonucunda tam 83 gün boyunca makinelere bağlı şekilde yaşatılır. 

araştırmanın ilk haftası içinde bir kere etrafındaki doktorlara ve hemşirelere hırıltı halinde "artık daha fazla dayanamıyorum, ben bir kobay değilim" dediği konuyla ilgili yazılarda belirtilen ouchi, bizleri modern insanın yaşamının değeri, bilim&araştırma etiği üzerinde düşünülmesi gereken problemlerle yüzleştiriyor. 

isteyenler ouchi'nin inceleme sırasındaki görüntüsü için aşağıdaki rahatsız edicinin de ötesindeki görsele bakabilir:

(!) hassas görsel

kaynak: learning life lessons in 83 days of death

Bu içerik de ilginizi çekebilir