Dünyada "Limitsiz Kredi Kartı" Tanımına En Çok Yaklaşan İki Kart

Sözlük yazarı "achiever", bizlere zenginin malı ve züğürdün çenesini akla getiren iki kartı anlatıyor.
Dünyada "Limitsiz Kredi Kartı" Tanımına En Çok Yaklaşan İki Kart
iStock

sakin olun gençler, bilmeden atmayın, gelin sizi aydınlatayım. öncelikle şu hurafeyi öldürelim. "limitsiz kredi kartı" diye bir konsept yoktur. fakat buna en yakın 2 kredi kartı şu şekildedir:

1. amex centurion

amex'in meşhur siyah kartı. bu bir "charge card"dır (charge card= kredi kartı benzeri harcama kartı. harcanan miktar karttan kesilir, gecikme faizi yoktur. gecikme faizi yasaktır.) kredi kartından farklı olarak tanımlanmış bir limiti bulunmaz. özellikle büyük charge'larda (bedellerde) arka planda charge'i kimin yaptığına göre değişen ve zaman zaman manuel olarak bakılan bir onay mekanizması bulunur. charge card'ların diğer bir özelliği de ay sonunda bütün balance'ın (bakiyenin) ödenmesini gerektirmesidir. yani aydan aya balance taşıyıp faiz ödeyemezsiniz.

amex centurion invite-only (sadece davet yoluyla alınabilen) bir kredi kartıdır. nasıl invite (davet) alacağınızı amex açık açık yazmaz, ama uzun zamandır bilinen, luxury goods'a (lüks mallara) bir sene içinde harcanmış yaklaşık $ 500.000 beklerler. kartın initiation fee'si  (başlangıç ücreti) 7500 dolar, yıllık ücreti de 2500 dolardır. bir çok benefitiyle (ekstra kolaylık, yardım) beraber gelir (uzun uzun yazamıcam şimdi). kart aynı zamanda titanyumdan yapılır ve oldukça ağırdır.

2. jp morgan reserve card

jp morgan'ın paladyumdan yapılma, arkasına imzanızı lazerle engrave (kazıma) ettikleri reserve card'ı yine bu segmentte bir kart, ama centurion'ın aksine bir kredi kartıdır (yani explicit (net) bir limiti bulunmaktadır). limiti olduçka yüksek olan bu kart ($ 50.000'dan başlar), limitinin ~10 katına kadar harcamalara müsaade eder. kartı almak için jp morgan ile private client (özel müşteri) ilişkinizin olması gerekmektedir.

centurion değil ama jp morgan reserve sahibi bir insan olarak bu tip kartlara hep ilgim olmuştur.