Dünyada Selfie Çekmenin Yasak Olduğu Enteresan Yerler

Son zamanlarda insanların nerdeyse her an yaptıkları bir eylem olan selfie, dünyanın bazı yerlerinde çeşiti sebeplerle yasaklanmış. Olur da bir gün yolunuz düşerse selfieye kısa bir ara vermeniz gerekebilir. Sözlük yazarı "sonerta" bildiriyor.
Dünyada Selfie Çekmenin Yasak Olduğu Enteresan Yerler
iStock.com

mumbai okyanus kıyısı, hindistan

hindistan’ın en önemli şehirlerinden olan mumbai, muhtemelen sosyal medya da sürekli takılan ülkenin en genç nüfusuna sahip. son zamanlarda birçok ölümcül kazaya sebep olduğu gerekçesi ile şehrin birçok yerinde selfie çekmek yasak. şehirde 16 tane selfi yasaklısı bölge bulunuyor. şehrin okyanus kıyısı olan marine drive ve chowpatty plajları, polislerin selfi yasağını uygulamak için devriye gezdiği en önemli iki bölgeden biri. iki yerde de korkuluklar ve cankurtaran bulunmadığından dikkatsiz selfi tutkunları için tehlike arz ediyor. kayıtlara göre dünyadaki 49 selfi’ye bağlı ölüm vakasının 19’u hindistan’da gerçekleşmiş.

kaynak

garoupe plajı, fransa

şüphesiz ki güney fransa’nın birbirinden güzel plajları gezginler ve selfie meraklıları için rüya gibi yerler. buna mayo- bikini tasarımcılarının katalog çekimlerini de ekleyince, plajlardan yararlanan turistler oldukça rahatsız olmuş durumda. bu plajlarda çıplak olmak bir tabu olmasa da, buraya bu özgürlüğü tatmak için gelenlerin talebi üzerine 2014 yılında, mahremiyetin korunması için fotoğrafa yasak bölgeler belirlenmiş. burada da polis fotoğraf çekenlere müdahale etmek için devriye geziyor.

kaynak


pamplona boğa koşusu, ispanya

bir selfie yasağı da 2014 yılında pamplona, ispanya’da yürürlüğe girmiş. aslında yasak koşu boyunca her türlü görüntü kaydedici ekipmanı kapsıyor ve gerçekten sıkı kontrol ediliyor. 2014 yılında azgın boğalardan birinin birkaç cm önünde selfie çekmeye çalışan bir turist bu hareketinden dolayı €3.000 para cezasına çarptırıldı

kaynak


iranlı futbolcular

eskiden sevdiği futbolcudan imza alma çabasında olan taraftarlar, artık futbolcularla selfie çekmeyi tercih ediyorlar. ama iran’da futbol dünyası biraz değişik, özellikle de kadın taraftarlar için. 2015’te ıran futbol federasyonu disiplin komitesi, futbolcuların ve teknik adamların kadın taraftarlarla selfie çekilmesini yasakladı yasak komitenin başkanı ali akbar mohamedzade tarafından avustralya turu sırasında ortaya çıktı. çünkü ıran’lı futbolcular, islami kurallara göre giyinmemiş avustralyalı kadınlarla enteresan selfieler çektirmişti.

kaynak


new york kaplanları

2015 yılında new york eyaleti gittikçe yayılan, kaplan ve türevi yırtıcı hayvanlarla selfie çekme hastalığını yasaklayan bir yasa getirdi. ilgili yasa aslanlı kaplanlı bir çok selfie’nin sosyal medyada gözükmesi üzerine çıkarıldı. “kaplanla selfie” adıyla fenomen haline gelen bu çılgınlık, insanların tehlikeli hayvanlara bu şekilde yaklaşmasının gereksiz ancak ölümcül risk taşıdığı düşünülüyordu.

kaynak


tahoe gölü, california/nevada

2014 yılında bir selfie yasağı da lake tahoe parkı ziyaretçilerine getirildi. özellikle yabani ayılarla selfie çektirmek ziyaretçiler arasında popüler hale gelmişti. bunu oldukça tehlikeli gören park yönetimi bu yasağı uygulamak zorunda kaldı.

kaynak


amsterdam van gogh müzesi

dünyanın yıllık 1.4 milyon ziyaretçisi ile en meşhur müzelerinden biri olan van gogh muzesi eşsiz bir sanat koleksiyonuna sahiptir. 2013 yılında müze yönetimi ziyaretçilerin sadece kişisel fotoğraf çekmesine izin verdi. bu birçok sorunu da beraberinde getirdi. sanat eserlerinin önünde selfie çekmek için oluşan kalabalık yüzünden, eserleri yeterince izleyemeyen ve bunu saygısızlık olarak gören diğer ziyaretçiler sürekli tartışıyordu. bu yüzden özgürlükler ülkesi bu ülkede, bu müzede 2014 yılında selfie çekmek yasaklandı.

kaynak

sistine şapeli, vatikan

vatikan’daki sistine şapeli dünya’daki en önemli turizm noktalarından biridir. the ceiling of the sistine şapelin tavanında tüm zamanların en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen michelangelo’nun ünlü tanrının eli çalışması yer almaktadır. sadece bu şapele yılda 4 milyon ziyaretçi gelmektedir. ancak hiç birine bu sanat eserleri ile selfie çekilmesine izin verilmez.1980 yılında papa söz konusu şapelin restorasyonuna karar vermiş, japan tv’si nippon television network corporation şapeli fotoğraflayıp, videosunu çekebilme karşılığında bu işi yapmıştır.

kaynak


oy kabinleri, londra

teknik olarak oy kabinlerinde selfi çekmek yasak olmasa da, seçim komitesi, oy kabinlerinde selfie dahil her türlü fotoğraf çekiminin yapılmaması gerektiğini belirtmektedir. bunun nedeni oy verenlerin, yanlışlıkla oldukça karmaşık olan oy pusulalarının gizliliği yasasını çiğnemelerini engellemektir. yasanın 66. maddesine göre oy pusulasının resmini çekmek serbest olsa da bunu paylaşmak suçtur. selfie çılgınlarını tatmin etmek için, diledikleri gibi resim çekecekleri yalandan bir oy kabini de sırf bu iş için seçim noktalarına konulmuştur.

kaynak


hac, mekke

burada da selfie çekmek teknik olarak yasak değil ancak bir çok kişi bu fotoğraf meraklılarının olayın maneviyatına zarar verdiğini düşünüyor. çoğu müslümanın hayatında bir kere nail olabileceği hac ibadetinin huşu içinde yapılması gerekliliği savunuluyor. 2014 yılında yayınlanan bir fetva ile hac’da iken selfie çekmenin mekruh olduğu açıklanmış.

kaynak