Dünyanın Dört Bir Yanından Gönderilen Binlerce Video'dan Derlenmiş Bir Film: Life In A Day

2010 senesinde YouTube 'Life In A Day' isimli belgesel filmi projesi için dünyanın her bir yanındaki insandan 24 Temmuz 2010 gününün nasıl geçtiğini görüntülemesini istedi. Gelen 80 bin video'dan seçim yapılarak 90 dakikalık bir film oluşturuldu. Dünyanın öteki ucundaki bir yaşamın rutinini merak ediyorsanız 'Life In A Day' bunun için müthiş bir fırsat.
Dünyanın Dört Bir Yanından Gönderilen Binlerce Video'dan Derlenmiş Bir Film: Life In A Day
Life In A Day


çok güzel bir fikir, çok güzel bir organizasyon. 24 temmuz 2010 tarihinde dünyanın her köşesinden insanların bir günlük yaşantılarını konu alan bir belgesel bu. öyle gerçek ki, içinde doğum, ölüm, sevinç, üzüntü, her şey var. insanların bazen kendisine sorduğu acaba şu anda falanca yerdeki insanlar ne yapıyordur sorusuna verilmiş cevap gibi ve tam da olması gereken gibi çok farklı ve tahmin edemeyeceğimiz şeyler yapıyorlar. ben çok beğendim hatta daha uzun da olabilirdi. kesinlikle tavsiye ederim izlemenizi..

Filmin Türkçe altyazılı fragmanı


milyonlarca fikri olan ama hiçbirinin sonunu getirmeyen bir adam, 9 yıl 36 gündür dünyayı bisikletiyle gezen kareli gömlekli koreli (kafiye olsun diye), yaratıcı yemin töreni ile evlilik tazeleyenler, kuzeyliler, güneyliler, doğulular, batılılar, büyükler, küçükler, zenginler, fakirler, kadınlar, erkekler, inançlılar, umutsuzlar dünyanın dört bir yanından onlarca farklı insanın bir günü. birbirlerine ne kadar benzediklerini ve ne kadar benzemediklerini gösteren bir antropolojik eser.

tek bir gün içerisinde hayatla 70 defa kavga edip, 69 defa küsüp, 68 kere barışan biri olarak bu filmi izlerken insanlarla/hayatla barışasım geldi. aciz varlıklarız en nihayetinde. tavşan filan mı olsaydım lan yoksa keşke?

aslında herkes kendi dünyasının merkezi be yavrum. geceleyin o sesleri bi sigara yakıp gökyüzüne bakınca daha iyi duyuyorum. güneş burada batmaya hazırlanırken başka bir ülkede ilk ışıkları denize yansımaya başlıyor. sigaramın dumanı havaya karışırken, boğazdaki dalga seslerini duyuyorum, güneydoğuda bir karakolda keleş seslerini, terkedilen bir kadının tutkulu hıçkırıklarını, kendini boğaza bırakan bir intiharcının rüzgarı yarıp geçmesini, tarlabaşı'ndan yükselen hüzünlü bir türküyü, rakı bardaklarının birbirine çarpmasıyla havaya karışan o tok sesi, sigaramın cızırtısını, dumanının havaya karışmasını...hepsi kulaklarımda. hepsini işitiyorum. 7 milyar insan 7 milyar hayat.

"anlatılan senin hikayendir" aç gözünü iyi izle bu filmi.


''nelerden korkarsın?'' sorusuna verilmiş cevaplardan bir kuple

+hiçbir şeyden korkmuyorum. sadece tanrıdan.

+tanrıyı tanımayan insanlardan korkuyorum. kurtarılmayacak ve cehenneme gidecek insanlardan.(13-14 yaşlarında bir kız çocuğu)

+ya tanrı gerçekten yoksa. ona inanıyorum, ama ya gerçek değilse. ölünce ne olacak yani, sonsuza kadar yok mu olacağız?(6-7 yaşlarında bir kız çocuğu)

+eşcinsellikten korkuyorum. eşcinsellik... hastalık gibi bir şey. ve ben hastalıklardan korkarım.

+sanırım beni en çok politikacılar korkutuyor. ülkenin başka bir savaşa daha girmesinden korkuyorum. (bir amerikalı)

+sabah evden çıktığımda, akşam eve sağ salim dönüp dönmeyeceğimi bilmiyorum. afganlılar eve geri dönememekten korkuyorlar. (bir afgan)

Eser birçok açıdan "ilk" olma özelliği de gösteriyor

* kitlekaynakla kotarılan ilk belgesel film

* sıradan insanların çektikleri görüntüleri, bunlar dışında hiçbir görsel malzemeye başvurmaksızın bir belgesele dönüştüren ilk uzun metrajlı sinema eseri

* sosyal medya aracılığıyla yapılmış ilk film

* en çok yönetmen tarafından çekilen sinema eseri ("filmed by you!" mottosunun hakkını veriyor. filmde kullanılan videoları gönderen yüzlerce kişi, filmin kapanış jeneriğinde eşyönetmen olarak akmakta) bu arada bakınız: (bkz: #30736551)

* dünya prömiyerini sundance ile eşzamanlı olarak youtube'dan dünya ile paylaşan ilk film

* sinema salonlarındaki mecrasını bitirir bitirmez tamamı çevrimiçi ortamda ücretsiz izlenebilen bir yapıt... dolayısıyla copyleftçi...

* yaklaşık 8 milyon kez izlenmiş. tarihin en çok izlenen belgeseli olmasa da, izlenme oranları bu şekilde sürdükçe bunun da gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılıyor. iletişim tarihi özelinde, sinema tarihi özelinde önemli bir eser...

Boğulma Tehlikesi Geçirdikten Yıllar Sonra Yüzme Öğretmeni Olan Birinin Azim Öyküsü