Dünyanın En Aptal Hırsızı: Valerio Viccei

Çaldığı milyonlarca sterline rağmen dünyanın en aptal hırsızı sıfatından kurtulamayan Valerio Viccei'nin hikayesi.
Dünyanın En Aptal Hırsızı: Valerio Viccei

dünyanın en salak hırsızı, 12 temmuz 1987 tarihinde londra, knightsbridge'deki kiralık kasa merkezinden 60 milyon sterlin çalan valerio viccei'dir. çaldığı paranın bugünkü değeri tam 179,58 milyon sterlindir. türk lirası olarak bugünün 3.501.810.000 tl'sini çalmıştır.

tam 58 kere scarface'i izlediğini belirten; silahlara, güzel kadınlara ve hızlı arabalara tutkusu olduğunu belirten kurt (wolf) lakaplı hırsızın ahmaklık seviyesine hep beraber bakıyoruz.

valerio viccei, italya'da, 50'den fazla silahlı soyguna karıştığı için aranan biridir ve 1986 yılında italya'dan ingiltere'ye göçmen olarak gelmiştir. kiralık kasa merkezine kasa kiralama bahanesi ile girip, kapıya "kapalı" tabelası asarak başka müşterilerin içeri girmesini önlemiştir. bankaya gelen işbirlikçilerinin de yardımı ile kiralık kasalardan 60 milyon sterlin çalmıştır.

(soymaya kalktığı banka ülkemizde olsa o yazı bir halta yaramaz içeriye girenin haddi hesabı olmazdı. ingilizler de efendi insanlarmış.)

vincei, hırsızlık sonrasında yakalanamadan bir fırsatını bulup latin amerika'ya kaçmıştır. işbirlikçileri ise polis tarafından yakalanıp tutuklanmıştır. peki vincei neden dünyanın en salak hırsızıdır?

çünkü, bir süre sonra ingiltere'de kalan (hırsızlık parası ile alınmış) ferrari'sini geri almak istemiştir ve bu nedenle de ingiltere'ye dönmüştür. ferrari testarossa aracını latin amerika'ya gemi ile göndermek üzere limana yol alırken polislerin kurduğu barikat ile durdurulmuş ve bu zeka dolu davranışı sayesinden yakalanarak 22 yıla mahkum edilmiştir.

bugün 2022 model en pahalı ferrari (ferrari 812) 265.000 sterline satılmaktadır. koleksiyon değeri olan 1963 ferrari 250 gto bile 2018 yılında 53 milyon sterline satılmıştır ki o yıllarda bu araç o kadar para etmemekteydi.

bu arkadaş ise çaldığı milyonlarca sterlin ile yeni bir ferrari edinmek yerine, dünyadaki en büyük soygunlardan birini yaptığı ingiltere'ye dönmeye karar vermiştir.

1992 yılında cezasının kalanını çekmek üzere italya'ya gönderilmiş, 19 nisan 2000'de ise italya'da günlük izin ile hapishaneden çıktıktan sonra polisle girdiği çatışma sırasında öldürülmüştür. o yıllarda darwin ödülleri dağıtılmadığı için kendisi öldüğü ile kalmıştır.

kaynak: 1, 2, 3