Dünyanın En Etkileyici Yanardağları

Dünyada kimi aktif, kimi sönmüş olan birçok ilgi çekici yanardağ var.

1. fuji yanardağı

bir japon yanardağı olan fuji dağı, en çok turist çeken dağlardan biridir ve hala aktiftir. 3,776 metre (12,389.2 ft) uzunluğa sahiptir. koni simetriktir. kar kış boyunca dağın üzerini örter, bu da güzel bir manzara veya görüş yaratır. dağ tırmanışı için ideal aylar temmuz ve ağustos aylarıdır.

2. maelifell yanardağı

maelifell yanardağıizlanda'da, myrdalsjökull buzulu'nun kenarında bulunur. volkanın yüzeyi yeşildir ve koni mükemmel bir yosun ile kaplıdır. ziyaret etmek için bozulmamış bir nokta gibi görünüyor. ayrıca, çevresinin etrafı siyah renkli topraktan oluşur. etrafında sağlık açısından çok faydalı kaplıcalar vardır. bölgeyi ziyaret etmek için ideal ay hazirandır.

3. etna yanardağı

italya, sicilya'da bulunan etna dağı, dünyadaki bir başka çarpıcı yanardağ. avrupa'da en uzun (3,326 m - 10,912 ft) ve en popüler olanıdır. mitelojiye göre mitolojik tanrı, hephaestus ve tek gözlü canavar olan cyclops'u barındırır.

4. kilimanjaro yanardağı

kilimanjaro, afrika'da tanzanya ülkesinde bulunuyor. 5,895 metre ile (19.331 ft) afrika'nın en yüksek zirvesi olarak bilinir. birçok turist tarafından en çok ziyaret edilen dağdır, çünkü tırmanması en kolay olanıdır ve turunuz sırasında mutlaka dağcıları ve yürüyüşçüleri görürsünüz.

5. mayon yanardağı

filipinler'de bulunan mayon yanardağı çok dik yamaçlara sahiptir ve bu yanardağ hala aktiftir, bu yüzden bölgedeki herkes patlayacağı herhangi bir zaman için hazırlanmalıdır. mayıs 2013'teki patlama sırasında beş dağcı öldü.

6. bromo yanardağı

mount bromo, endonezya'da yer almaktadır ve oldukça aktiftir. dağı ziyaret ettiğinizde, farklı bir gezegende olduğunuzu hissedebilirsiniz. sürekli duman çıkarır ve çoğu seyahat şirketi, seyahatinizi kolaylaştırmak için turistlere hizmet sunar. ağustos ayında hindu festivali sırasında dağın yamaçlarında ata binmenin tadını çıkarabilirsiniz. taşkın ve sel riskinin çok az olmasından dolayı ağustos ve nisan-ekim ayları arasında oraya gitmek için en iyi aylardır

7. st. helens yanardağı

dünyanın çarpıcı yanardağlarından st. helens dağı, abd'nin washington eyaletinde bulunuyor. son patlama 1980'de gerçekleşti ve bu da koni zirvesinde çok sayıda ölüme ve yıkıma yol açtı. bu dağ abd'de turistlerin en çok tercih ettiği yer haline geldi. helen dağı, helikopter turları sırasında önemli izleme noktalarına sahiptir. kasım ve mayıs, kuru ve sıcak hava nedeniyle ziyaret etmek için en iyi aylardır.

8. arenal yanardağı

kosta rika'da bulunan arenal yanardağı patladığında ve sürekli kül ve lav döktüğünde sene 1968'di. volkanın yamaçlarında turlar ve eğlence etkinlikleri için birçok fırsat var. volkanın etkileyici doğasına uzun ve simetrik bir şekline bayılmamak elde değil. rafting, yüzme, şelale rappelling ve bisiklet sürmenin tadını çıkarmak için idealdir.

9. popocatépetl yanardağı

popocatepetl, meksika'da bulunur. şehirden sadece 70 kilometre uzakta olduğu için hala aktif ve erişimi çok kolaydır. yürüyüş yapmak güvenli olmadığından tek günlük bir tur tatmin edici olabilir. aralık-mart ayları, dağa tırmanmak ve harika bir deneyim için en iyi aylardır.

10. mauna loa yanardağı

hawaii'de bulunan mauna loa, dünyadaki en büyük yanardağdır. hala aktiftir ve 4169m (13677 ft) yüksekliğindedir. mauna loa'dan başka hiçbir dağ volkanik gücü deneyimlemenize izin veremez. hawaii plajları ile ünlüdür; ancak, her yıl volkanik dağları da hayli fazla turist çekmektedir.

kaynak

Türkiye'deki Yanardağlar

Çöpleri Neden Yanardağlara Atıp Kurtulmuyoruz?