Dünyanın En İyi Birası Olarak Addedilen Efsane: Trappist Westvleteren 12

Manastırda bir grup keşişin önce kendilerine yetecek kadar ürettiği, sonrasında halka satışa açtığı Trappist Westvleteren 12 birçok kez dünyanın en iyi birası seçilen özel bir bira.
Dünyanın En İyi Birası Olarak Addedilen Efsane: Trappist Westvleteren 12


Biranın tarihi

trappist westvleteren 12, birçok kez dünyanın en iyi birası seçilmiş trappist birasıdır. güncel satış miktarı -maks- iki kasaya; plaka ve telefon bekleme süresi ise 60 güne çıkmıştır.

sint-sixtus rahipleri 1838'den itibaren bu birayı kendileri için yaparlar. sonra, gelen misafirlerin de beğenmesiyle birlikte bu birayı satışa çıkarırlar. ikinci dünya savaşı'ndan sonra bir bira fabrikasına biralarını yaptırmak için karar alırlar.

1946'da sint bernardus ile 50 yıllığına anlaşırlar ve polonyalı trappist üretim uzmanı rahibi işin başına verirler. manastır ve fabrika arası 15 km ve bu rahip her gün gidip üretimin başında yerini alır. 

Satışı

"biz bira yapımcısı değiliz, rahibiz ve rahip olabilmek için bira yaparız" diyen kişilerin ürettiği bir bira bu. ikinci dünya savaşı'ndan önce toptancılara satmaktayken, bira yapımcısı değil, rahip olduklarından ötürü sonrasında sadece kişilere satmaya başlarlar. 

önceden 24 şişelik kasalardan 10 tane almaya izin veriyorken yıllarla gelen popülerlik üzerine bunu önce beşe, sonra da ikiye indirmişlerdir. 

almak için yaklaşık 2 ay beklenen trappist westvleteren 12, 48,80 euroya satılmaktadır.

Tadı

trappist westvleteren 12'nin tadına bakan bir ekşi sözlük yazarı anlatıyor:

"daha önce westvleteren blonde'u (5,8 alkol oranı) bir kereliğine içebilmiştim. çok güzel olmakla birlikte olağanüstü bulmamıştım; lakin bu westvleteren 12, ki esmer bira olur kendileri, yüksek alkol derecesine (%10,2) rağmen yumuşaklığıyla damağa lap diye oturuyor. gayet kolay içimine rağmen kıvamı yerinde ve alkol, kendini fark ettirmesine karşılık rahatsızlık vermiyor. biranın içindeki malt fermentlerinin yoğunluğu westvleteren 12'yi - şarap terimi kullanmak gerekirse - "kompleks" bir bira kılıyor. tadındaki yoğunluğu ve lezzeti, içindeki arpa maltının yanı sıra farklı hububatların da kullanıldığı izlenimi uyadırıyor ki bu belçika biralarında sık görülen bir özelliktir (bu hububatlar; buğday, yulaf, şerbetçi otu oluyor genellikle). 

kısaca özetlemek gerekirse; zaten bira standartlarının üstünde olan ve piyasada bulunan diğer belçikalı trappist biralardan ve özellikle biraların kralı westmalle tripel'den bile kat be kat üstün, kelimelerin kifayetsiz kaldığı muhteşem bir bira. dünyanın en iyi birası tanımını sonuna kadar hak ediyor."

Bir Ekşi Sözlük yazarının satın alma deneyimi

geçen ay şans eseri 62. aramadan sonra düşürüp sipariş verdim bu manastır birasından. düşürdükten sonra size iki soru soruluyor; arabanızın plakası ve siparişi almanız için onların daha önceden belirlediği 3 günden hangisini istediğiniz. arabanızın plakasını ve telefon numarasını sistemlerine kaydediyorlar ve 60 gün boyunca sipariş veremiyorsunuz, her sipariş plaka başı iki kasa.

tadı asla acı değildir. aksine, aromasından dolayı, olağanüstü bir kıvama ve tada sahiptir. rahipler bu biraları günlük giderleri için yapıyorlar ve üretimin fazla olduğu ay fazla biraları bedava olarak dağıtılıyorlar.

bu birayı bulamam, aradım bulamadım diyenlere sint bernardus 12'yi öneriyorum. bu birayı, sadece ve sadece manastırda satılan westvleteren 12'nin aksine bütün marketlerden satın alabilirsiniz. bu iki biranın benzerliği konusunda birçok test yapılmış ve gurmeler 90-99% oranlarında benzerliği acısından fikir birliğine varmışlar.

ama işte o 1% yok mu o 1%, insana neler yaptırıyor. :)