Dünyanın En Ünlü Tablolarından Biri: Venüs'ün Doğuşu

İtalyan ressam Sandro Botticelli'nin 1482–1486 yılları arasında yaptığı Venüs'ün Doğuşu tablosu bize ne anlatıyor?


venüs'ün doğuşu, dünyanın en ünlü tablolarından biridir. sandro botticelli olarak bilinen alessandro di mariano filipepi tarafından yapılan tablo, erken rönesans döneminde ortaya çıkan floransa okulu'na mensup bir italyan ressamdır.

kuyumculuk eğitiminin ardından dönemin en iyi floransalı ressamı fra filippo lippi'nin yanında çıraklık yapmıştır. botticelli, allegory of fortitude (1470) adlı tablosuyla adını duyurdu ve daha sonra medici ailesinden muhteşem lorenzo (ya da muhtemelen kuzeni, "il popolano" olarak anılan banker lorenzo di pierfrancesco) için venüs'ün doğuşu tablosunu yapmakla görevlendirildi.

mitolojide venüs, titan kronos'un babası tanrı uranüs'ü hadım etmesi ve onun kopan cinsel organının denizi döllemesiyle ortaya çıkmıştır.

venüs'ün doğuşu, romalı şair ovid tarafından denizden bir deniz kabuğu içinde çıkan venüs'ün kıbrıs'ta paphos'a indiği anı tasvir eder.

baharın yumuşak rüzgârı zephyrus ve su perisi aura onu kıyıya doğru uçururken, muhtemelen bahar tanrıçası flora'yı temsil eden bir figür venüs'ün çıplaklığını örtmek için bahar çiçekleriyle süslü bir pelerini venüs'ün etrafına sarmaya hazırlanmaktadır.

venüs'ün duruşunun, o dönemde floransa'da çok değerli olan klasik heykellere ve özellikle de medici koleksiyonundaki eski bir yunan venüs heykeline dayandığı düşünülmektedir.

vücudunun alışılmadık oranlarına rağmen -uzun boynu ve aşırı uzun sol kolu- venüs, narin teni ve denizden yeni çıkmış yumuşak bukleleriyle dikkat çekici güzellikte bir figürdür.

dünyaya güzellik tanrıçası olarak doğar ve izleyici de bu yaratılış eylemine tanıklık eder. yaldızlı bir deniz tarağı kabuğundan adımını atar, rüzgârlar onu gül yağmuruna tutar - her biri altın kalpli - ve arkasındaki ağaçtaki portakal çiçeği de altınla kaplanmıştır.

tarihsel olarak bu, klasik antik çağdan bu yana tasvir edilen en önemli çıplaktır.

venüs'ün doğuşu, sanatsal kalitesinin yanı sıra, bugün standart olan ancak o zamanlar devrim niteliğinde olan tuval üzerine boyanmış bilinen ilk toskana eseri olmasıyla da dikkat çekicidir; resimler genellikle daha pahalı ahşap paneller üzerine yapılırdı.

resim 1987 yılında, parlak kaymaktaşı tozu ve altın varak kullanılarak elde edilen bir etkiyle, ilk göründüğü halindeki parlak canlılığını arttırmak için restore edilmiştir. pre-raphaelite sanat akımının 19. yüzyıldaki mihenk taşlarından biri olan ve çokça taklit edilip parodisi yapılan venüs'ün doğuşu, batı sanatının kanonik eserlerinden biridir.