Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri Listesinde Bursa'nın 126. Olması

Bursa'nın 126. olduğu dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesi neye göre hazırlanıyor?
Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri Listesinde Bursa'nın 126. Olması

bursa, dünya sıralamasında 126. yaşanabilir şehirmiş.

izmir 156. sırada.
ankara 167. sırada.
istanbul ise 218. sırada.

kaynak: numbeo
...

kişi başına düşen milli gelir yerine üretilmiş alternatif bir sıralama yapılmış.

istanbul vs londra

ekim 2022 verilerine göre istanbul'da vergi kesintilerinden sonra 6,852.89 tl kazanılıyor. londra'da ise 59,021.56 tl kazanılıyor. bu da +761.26 % kat fazlalık demek. ürünler tabii ki daha pahalı ancak +761.26 % kat fazlalık bunu hayli hayli telafi ediyor.

Bu hesaplama neye göre yapılıyor?

yaşam kalitesi endeksi hesaplanarak oluşturuluyor bu liste. yaşam kalitesi endeksi; satın alma gücü endeksi (y), kirlilik endeksi (d), konut fiyatının gelire oranı (d), yaşam maliyeti endeksi (d), güvenlik endeksi (y), sağlık endeksi (y), trafikte işe gidip gelme süresi endeksi (d) ve iklim endeksi (y) gibi parametreleri belirli çarpanlarla hesaplayıp oluşturulmuş.

bu parametreler için new york şehri kıyas olarak kullanılmış ve new york değerleri 100 olarak belirlenmiş. buna göre şehirlere ait veriler hesaplanmış. verilerin tek tek nasıl hesaplandığı bilgilerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

parametreler için başlangıç noktası olarak alınan new york listede 153. sırada. bursa ise 126. sırada. ilk 10'da avustralya'dan dört şehir bulunuyor. hollanda ilk 10'da iki şehir ile bulunurken, abd, norveç ve kanada birer şehir ile yer alıyor.

d: düşük daha iyi
y: yüksel daha iyi

formülün java dilinde yazılmış hali:

index.main = math.max(0, 100 + purchasingpowerinclrentindex / 2.5 - (housepricetoincomeratio * 1.0) - costoflivingindex / 10 + safetyindex / 2.0 + healthindex / 2.5 - traffictimeindex / 2.0 - pollutionindex * 2.0 / 3.0 + climateindex / 3.0);

yaşam maliyeti endeksi - kirlilik endeksi - konut fiyatının gelire oranı - güvenlik endeksi - iklim endeksi - sağlık endeksi - trafik endeksi