Dünyanın İlk Cep Telefonu: Motorola DynaTAC 8000X

Motorola'nın 1983 yılında piyasaya sürülen DynaTAC 8000X modeli, dünyanın ilk cep telefonu olarak kabul ediliyor.
Dünyanın İlk Cep Telefonu: Motorola DynaTAC 8000X

dünyanın ilk cep telefonu 1983 yılında bir elektrik mühendisi john f. mitchell tarafından piyasaya sürülen motorola dynatac 8000x olarak kabul edilir.

günümüz standartlarına göre oldukça ağır olan telefon yaklaşık 1,4 kilogramdı ve oldukça sınırlı özelliklere sahipti. şarjının tamamen dolması 10 saat alıyordu fakat sadece 30 dakikalık bir görüşme imkânı sunuyordu. 


üst tarafından uzanan uzun bir antene ve tuğlaya benzeyen çağ dışı görüntüsüyle de taşınması oldukça zordu ama ilginçtir ki ürünün en dikkat çekici yönlerinden biri 3.995 dolarlık fiyatıydı. 1984'te amerika birleşik devletleri’ndeki asgari ücret saat başına 3,35 dolardı. bu da bir kişinin telefonu alabilmesi için 1192 saatten fazla çalışması gerektiği anlamına geliyordu, dolasıyla motorola dynatac 8000x yalnızca belirli kişilerin erişebileceği bir üründü.


dynatac, piyasaya sürüldüğünde standart olan analog hücresel ağlarda çalışmaktaydı. yani, günümüzün dijital ağlarına kıyasla nispeten daha sınırlı bir sınırlı frekans bandına sahipti. bu da telefonun sadece belirli bir mesafe içinde kullanılmasına sebep oldu ancak motorola dynatac 8000x’in icadı dönemi için de çığır açıcıydı çünkü kullanıcıların hareket halindeyken telefon görüşmesi yapması daha önce yaşanmamış bir deneyimdi. 


modern akıllı telefonlarla karşılaştırıldığında yüksek fiyatına ve sınırlı özelliklerine rağmen, cep telefonu teknolojisinde önemli bir ilerleme sağladı. ilerleyen yıllarda, daha küçük ve daha uygun fiyatlı cep telefonlarının geliştirilmesine katkıda bulundu. her güzel şeyin bir sonu vardı elbette. dynatac ilk önce 1989'da çok daha küçük ve kullanışlı olan motorola microtac karşı mağlup oldu, daha sonra 1996’da motorola startac’ın çıkışı ile modasını yitirdi.

kaynak