Dünyanın Kayıtlara Geçen En Uzun Yaşayan İnsanı: Jeanne Calment

21 Şubat 1875'te Fransa'nın Arles kentinde doğan ve 4 Ağustos 1997'de ölen, tam 122 yıl yaşayan Fransız kadın: Jeanne Calment.
Dünyanın Kayıtlara Geçen En Uzun Yaşayan İnsanı: Jeanne Calment

jeanne calment tamı tamına 122 yıl, 164 gün yaşamıştır. 21 şubat 1875'de doğan jeanne, 4 ağustos 1997 de, eh sonunda, vefat etmiştir.

85 yaşına kadar eskrim, 100 yaşına kadar bisiklet sporu yapmış. 114 yaşında düşünce bir operasyon geçirmiş. yediği her şeye zeytinyağı döker, kalanını üstüne basına sürermiş. üstüne üstlük sıkı porto şarabi içer ve haftada en az 1 kilo kadar çikulata hüpletirmiş rahmetli.

jeanne calment'ten daha uzun yaşadığı iddia edilen insanlar olsa da guinness ekorlar kitabı'na göre, calment, "dünyanın en uzun yaşayan kişisi" olarak kabul ediliyor

hayatı boyunca birçok tarihi olaya tanıklık eden calment; birinci dünya savaşı'nı, ikinci dünya savaşı'nı ve uzay çağını yaşadı. hayatı boyunca 17 cumhurbaşkanı ve 2 papa gördü.

gençliğinde oldukça aktif bir kadındı. bisiklet sürmeyi, yüzmeyi ve eskrim yapmayı seviyordu. 85 yaşına kadar bisiklete bindiği ve 100 yaşına kadar merdivenleri çıkarak dairene çıktığı bilinmektedir. calment, uzun ömrünü sağlıklı beslenmesine, aktif bir yaşam tarzına ve stresten uzak durmasına bağladı.

calment'in uzun ömrü, bilim insanları tarafından da büyük ilgi gördü. birçok araştırma, calment'in genlerinin ve yaşam tarzının uzun ömürlü olmasında rol oynadığını göstermiştir.