Duşakabin Camı Neden Patlar?

Duşakabin camları maalesef zaman zaman patlayabiliyor. Banyoda biri varken gerçekleştiğinde oldukça tehlikeli olabilen bu patlama neden gerçekleşir?
Duşakabin Camı Neden Patlar?

cam sektöründe 10 yılı devirmiş biri olarak madem denk geldim, minnacık teknik bilgi bırakayım duşakabin patlamasıyla ilgili.

aşağıdaki bilgiler sektörün duayeni, namıyla meşhur cam doktoru tarafından kaleme alınmış ve yayımlanmıştır; şener bey'e sevgilerimle:

"nikel sülfit parçacıkları; camın üretimi sırasında bu parçacıklar hammadde içinde bulunabilir 100-200 mikron boyutunda, çok küçüktürler. bu parçacıklar daha sonra camın ısınmasıyla genleşerek camın çatlamasına/kırılmasına neden olur. (temperli camda patlama)


madem ısınınca genleşerek camı kırıyor, temperleme sırasında neden bir şey olmuyor?
bu parçacıkların sıcak alfa fazı ve 380 derece altında soğuk beta fazı olarak 2 hali var. cam hammadde olarak üretilirken kontrollü soğuma nedeniyle beta fazına kolayca geçiyor.
temperlemede ise ani soğuma nedeniyle beta fazına geçemeden camın içinde alfa fazında hapsoluyor ve zamanla beta fazına geçmeye çalışıyor bu işlemde genleşme %2-4 arasında olduğundan beta fazına geçişte cam içinde mikro çatlaklara neden oluyor, temperli camda çatlak barınamayacağından cam kırılıyor/patlıyor.

bu nedenle; bu kırılma saatler/günler/haftalar/aylar hatta yıllar sürebiliyor ama mutlaka oluyor."

duşakabin özelinde sık karşılaşılması sıcak su kullanımının ve ortamın ısısının açık alanlara göre daha çok/sık/ani olmasıdır. balkonlardaki küpeşte/katlanır vb. camlarda da güneş nedeniyle "durduğu yerde patladı" konusunun cevabı bu bilgide saklıdır.