Eğitimli Bir Fotoğrafçıdan: Stok Sitelerine Fotoğraf Satmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Stok fotoğraf çekip Shutterstock gibi sitelere satmak isteyenlerin bilmesi gerekenler ve tavsiyeler.
Eğitimli Bir Fotoğrafçıdan: Stok Sitelerine Fotoğraf Satmak İsteyenler İçin Tavsiyeler
iStock

başlamadan önce belirtmek istediğim birkaç konu var, yeni başlayacak arkadaşlara fikir vermesi açısından. 6 yıldır amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorum, birkaç kez eğitim aldım, workshoplara katıldım, sergilenen ve derece alan fotoğraflarım oldu (bunların iyi bir stok fotoğrafçısı olmakla doğrudan alakası var mı? aslında var diyemeyiz). 2 yıldan fazla bir süredir de stok fotoğrafçılığı ile uğraşıyorum.

shutterstock hakkında, öncelikle yanlış ya da eksik bilinen bazı konulara, sonra da bilinmeyen konulara değinmeye çalışacağım.


kanı
: bir siteye üye oluyorsun, fotoğraflar yüklüyorsun, onlar satıldıkça para kazanıyorsun.

gerçek: 

1- üyelik oluşturabilmek için kimliğinizi doğrulayabileceğiniz bir pasaportunuz olması artık gerekmiyormuş :) kimlik doğrulama aşamasını geçtikten sonra...

2- stok fotoğrafçılığınızı doğrulamanız gerekiyor (artık 10 fotoğraftan 3'ü geçse yeterliymiş). şöyle ki, belli sayıda fotoğraf yüklüyorsunuz ve bunlar stok fotoğrafı olabilir onayı geldikten sonra fotoğraf yükleyebilecek duruma geliyorsunuz. (stok fotoğrafı nedir? ticari olarak bir değeri olan fotoğraftır, sanatsal değer ile alakası yoktur. yani iyi bir fotoğrafçı iyi bir stok fotoğrafçısı olacak diye bir şey yoktur. )

3- geldik fotoğraf yükleyebilme aşamasına. burada çektiğiniz fotoğrafı yüklerken (hatta çekmeden önce) kendinize bu fotoğraf nerede kullanılabilir, birisi bunu neden alır gibi sorular sormanız gerekiyor. sonra teknik yeterlikleri sağlamalısınız. fotoğrafınız en az 4 mp boyutunda olmalı, %100 boyutunda bulanıklık ve gürültü olmamalı yoksa reddedilir satışa çıkamadan. bitti mi? hayır. sonra fotoğrafınıza bir kategori seçmelisiniz, güzelce açıklayan ingilizce bir başlık seçmelisiniz ve fotoğraf hakkında 30-50 arasında anahtar kelime girmelisiniz. bunun için yardımcı araçlar var mı? var burada açıklamıştım:


4- son aşamaya geldik (yılmadan buraya kadar gelebildiyseniz tebrikler). acaba son mu cidden? tüm aşamaları geçtik, fotoğrafımızı yükledik ve satıldı? işte o anki mutluluğun tarifi yok. zengin mi olduk? hayır. emeklerimizin karşılığını mı aldık? henüz değil. ama yine de bir stok fotoğrafınızın satılmış olması getirisinden bağımsız olarak güzel bir his. en azından benim için öyle. para hesabımıza mı yatıyor? nereden çekiyoruz? sakin genco... öncelikle fotoğraf satışından, komisyon bedeli olan %15'i alabiliyorsun sadece. muhtemelen o da ilk satışınızda 0.25 $ olacak, hatta onların da birikip en az 35 $ değerine ulaşması lazım. oradan da ay sonuna doğru payoneer hesabınıza aktarılacak. vergisiydi, kur farkıydı derken oradan da az buçuk kesik yiyecek.


yani arkadaşlar öyle "yaptım oldu" olayı burada işlemiyor maalesef. eğer hala okumaya devam ediyorsanız siz bu işi kotarabilirsiniz demektir çünkü baştaki bu amelelikleri atlattıktan sonra gerisi kolay.

bu işin hiç güzel yanları yok mu? var. neden mi şimdiye kadar hep olumsuz yönlerinden bahsettim? bir hevesle başlayıp, vaktinizi verip sonra sıkılıp bırakacaksanız hiç başlamadan bırakın diye. çünkü maalesef çoğu insanda böyle oluyor.

nedir o güzel yanlar?

* komisyon ücretleri 0.25 $ olsa da aynı fotoğrafın tek satışından 40 $ da kazanabilirsiniz. yani ucu açık.

* bir fotoğraf defalarca satılabilir.

* artık pasaport sahibi olmanıza gerek yok kimlik onayı için.

* toplam geliriniz 500 $ aştıktan sonra komisyon oranı 0.33 $'a çıkıyor.

* bir gün bir bakmışsınız, fotoğraflarınızdan biri billboard'lardaki bir reklamda kullanılmış :)

peki nasıl bir fotoğraf makinesi lazım? cep telefonu olur mu?

kesin bir şey denemez, en çok satan fotoğraflarımdan birini cep telefonu ile çekmiştim, full frame veya croplu makine olması da çok sorun değil, fotoğraf temiz olsun yeter. 10 mp kompakt makine ile çekilmiş fotoğraflarımdan da satan var.

her şeyin fotoğrafını çekip, yükleyip satabilir miyim?

hayır. marka, logo, sanat eseri, sözleşmesi olmayan model, mülk kullanamazsınız. ancak editorial başlığı altında uygun formatta haber veya eğitim amaçlı satılmak üzere logoları silmeden, model sözleşmesi olmadan fotoğraf yükleyebilirsiniz.

peki ne satar?

o dönem dönem değişir. benim bir kış manzarası fotoğrafım var, kar geliyor haberleri çıktığında hep o satıyor :) özel günleri, olayları takip eder, 1-2 ay öncesinden o konu hakkında fotoğrafları yüklerseniz güzel paralar kazanabilirsiniz. önceden de belirttiğim gibi fotoğrafın satış sayısı ve sanatsal değeri arasında bir bağ kurmak yanlış olur. stokta fikir önemlidir. daha önce yapılmamışı yaparsanız kazanırsınız. en çok satanlara bakar, fikir sahibi olup uygulayabilir, farklı bir şeyler de katarsanız yine çok kazanırsınız.

önce aylık faturaları ödeyecek kadar kazanırsınız, sonra fotoğraf makinenizin parasını kazanırsınız, sonra tatil paranızı kazanırsınız derken bir bakmışsınız bayağı bir şeyler kazanmışsınız.

2 yılda edindiğim tecrübeleri 2 saatte yazmaya çalıştım. umarım yeni başlayacak arkadaşlara bir faydası olur. tamam ben ikna oldum, bu işe giriyorum diyorsanız şuradan buyurun:


Yüz Binlerce İnsanın Ekmek Yediği Dev Bir Sektör: Stok Fotoğrafçılığı