Egzama Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Egzamanıza iyi gelecek birtakım öneriler.
Egzama Neden Olur ve Nasıl Geçer?
iStock


yaklaşık olarak 10-15 senedir çekmekte olduğum rahatsızlıktır egzama

bu zamana kadar çok fazla yol denedim. bazı yöntemler işe yaradı, bazıları ise yaramadı. en sonunda anladım ki bu işin kökten bir çözümü yok. hoş doktorlarda diyordu zaten. karaciğerle mi yoksa yağ bezelerinin ürettiği cildi tahrişe yol açan farklı bir madde mi demişlerdi tam hatırlamıyorum sebebini yani demek istediğim çözümü yok.

bu kadar sene sonra tabii tam çözümü olmasa da kendimce bu illetle mücadeleyi mükemmele yaklaştırdım diyebilirim. stresli zamanlarda arttığı doğru fakat bu iş yemeklede alakalı. bir ara hastalığımdan dolayı uzun bir süre yemek yiyememiştim ve birazdan anlatacağım yöntemleri uygulayamamış olmama rağmen doğru düzgün yemek yemeye başlayana kadar egzama çıkmamıştı. 

neyse lafı uzatmayayım ve kendi çözümlerime geçeyim

- ilk olarak vereceğim tavsiye yağlı bir cildiniz varsa mümkün mertebe yumuşak bir mendille yüzünüzü belli aralıklarla tahriş etmemeye dikkat ederek yumuşa bir şekilde silmeniz.

- nemlendirici krem kullanma alışkanlığı geliştirin. benim gibi yağ fabrikası miktarınca yağ üreten bünyede bile yağlanmayı engelliyor. önceden ev dışında yüzümü yıkamaktan, mendille silmekten telef olurdum. şimdi evden çıkmadan bir güzel nemlendirici sürüyorum ve saatlerce yağlanmanın verdiği sıkıntıdan uzak gün geçiriyorum. yağlanmadan kaçınmamın sebebi ise yağ durdukça egzama oluşmasına sebebiyet vermesindendir.

- prozinc isimli bir şampuan kullanıyorum. birkaç türü var. bendekinin cinsini bilmiyorum ama kutusu mor renkli. hep rengine göre aldığım için cinsine bakma gereği duymadım. neyse her gün banyo yapmanız, eğer banyo yapamam diyorsanız en azından her gün saçınızı prozinc ile yıkamanız gerekir. yıkarkende sadece saçınızı değil, saçınızdaki köpükleri direk yüzünüze boca edin. tabii gözlerinize kaçırmamaya özen gösterin. eskiden iki-üç günde bir kortizonlu krem sürme ihtiyacım olurdu. şimdi ise nemlendirici krem ve prozinc sayesinde haftalarca kortizonlu krem kullanma ihtiyacı duymuyorum. bu şampuanı eczanelerde bulabilirsiniz.

- son önereceğim yol ise prednol isimli kremdir. prednol demin bahsettiğim kortizonlu kremin kendisi oluyor. bunu ise yüzümde egzama başladığı zaman sürüyorum ve bir iki güne egzamadan eser kalmıyor. bu kremide göze kaçırmamak önemli tabi. yani göz kapağında falan egzama çıkmışsa az az sürün ki göze akmasın. dediğim gibi önceki yöntemler işe yarıyor fakat bazı günler oluyor ki onlar bile fayda etmediğinde ve egzama çıktığında başvurduğum ve son çarem olan prednol'ü kullanıyorum.

bu zamana kadar birçok alternatif tıp yöntemini denediysemde modern tıbbın yöntemine dönmem 1 hafta sürmemiştir. tabii farklı bünyelerde farklı tedavi yöntemlerinin işe yarıyor olması muhtemel tabi fakat bende işe yaramadı. bu yukarıda bahsettiğim şeyler hep doktorların bana söylediği yöntemlerdir. gene doktora gitmeden kafanıza göre hareket etmek olmaz ama denemekte fayda var derim.

Bir başka çözüm: ketojenik diyet

merhaba, öncellikle egzama tanımlanamayan ve iyileşmeyen cilt problemi olarak literatürde geçiyor. reflü, gastrit gibi neredeyse her 10 kişinin 1'inde görülebilen bir rahatsızlık. bu bir hastalık değildir.

egzama için değil 5, 20 doktorada gitsen hepsi aynı şeyi söyleyip kortizonlu krem yazıp geri gönderecek. çünkü egzamanın nedeni bilinmiyor ve geçmiyor. kolsuz agop bile zamanında bununla yaşamayı öğrenin deyip krem yazıp gönderiyordu.

lakin egzamaya tıbbın çare bulamaması ve neden oluyor sorusuna çözüm bulamaması ilginç. yapılan son araştırmalarda bunun aslında mideden kaynaklı ve candida mantarının neden olduğu tahmin ediliyor. millet 15 yıldır egzamaya sahip olup kendi üstünde deneme yanılma yöntemi yaparak artık doktorlardan daha iyi durumu biliyor ve candida diyetine girerek 20 yıldır iyileşmeyen egzamanın geçtiğini iddia ediyorlar.

yani doktorların sorunun nedenini yanlış yerde araması gibi. yani bu bir cilt problemi değil mide problemi ve midede kendinde olan bu rahatsız edici durum için bir nevi sana kırmızı s.o.s sinyali yolluyor.

kortizonlu krem bile sürsen 1 hafta kızarıklık geçiyor 1 hafta sonunda eskisinden beter halde tekrar kızarıyor. kortizonlu krem demekte bir nevi streoid krem yani. yani oldukça zararlı.

sonuç olarak ketonojik diyetin temel amacı midedeki candidaların besinlerini kesmek. bu candida şekerden ve karbonhidrattan besleniyor. 

yani bünyeye göre değişmekle beraber minimum 1 ay

~ kola, konsantre meyve suyu, şekerli soda, bira gibi her türlü şekerli ve gazlı içecek ve tahıl buğday içkisi yasak. 

~ süt ve süt ürünleri tam yağlı beyaz peynir gibi yasak. sadece laktozsuz kefir serbest. onun dışında süt bile yasak. 

~karbonhidratlar ekmek, makarna,patates, mısır, popcorn, pilav, şehriye hatta bulgura kadar yasak. 

~limon ve avokado dışında meyvelerde yasak. amaç candidayı besleyen şekeri sıfıra indirmek. o yüzden çok şekerli karpuz kavun üzüm elma yasak.

~her türlü beyaz esmer şeker yasak. çikolata, biskrem, albeni, sütlaç, aşure gibi yapay ve doğal tatlı şekerleme yasak.

ilk 7 gün vücuda detoks yapıyorsun. sıfır şeker ve karbonhidratlla candidanın besinlerini kesiyorsun. candida 1 hafta aç kaldıktan sonra kendi kendine ölüyor ve toksin yapmaya başlıyor. buna die-off etkisi deniliyor. yâni 1 hafta sonra vücut inanılmaz bir şekilde şeker çikolata tatlı aşerecek ve vücuda glikoz girmediği için enerjin düşecek belki halsiz dolaşıp başın ağrıyacak amabu iyileşme sürecinde olduğunu gösterecek.

1 hafta detokstan sonra yavaş yavaş vücuda meyvelerden başlamak üzere alabilirsin. ama tabi minimum 1 ay diyeti sürdürmek ve bundan sonrada mesela yapay şekeri kesmek, çayı kahveyi şekersiz içmek, ekmek, kola, makarna gibi ürünleri ayda yılda 1 dilim yemek başarı getirir.
bünyeye göre değişmekle beraber diyet sonunda vücudun kendi kendine iyileştiğini göreceksin.

benim uyguladığım diyette de ki internette bulabilirsin sabahları boyoz gevrek ekmek yasak. her sabah 1 şişe kefir ve sadece fındık, ceviz, badem kuruyemişi var.

öğle yemeklerde de ekmek makarna ketçap pilav yasak. bunun dışında kalan çorba gibi yemekleri ekmeksiz yemek var.

öğleden sonra vücut aç olduğu için gene fındık ceviz badem ve bir tane probiyotik yoğurt yemek var. arada belki gene kefir.

akşamda aynı şekilde ekmek makarna patates haricinde menüde hangi yemek varsa doyana kadar yemek var. :)