Ekim'de Yayınlanacak Olan Yeni Taylor Swift Albümü Midnights'a Dair Elimizdeki Bilgiler

Taylor Swift'in uzun sayılabilecek bir aradan sonra, 21 Ekim'de yayınlayacağı ilk stüdyo albümü Midnights, duyrulduktan sonra sağlam bir ön sipariş sayısına şimdiden ulaştı bile. İnceliyoruz.
Ekim'de Yayınlanacak Olan Yeni Taylor Swift Albümü Midnights'a Dair Elimizdeki Bilgiler

taylor swift yaklaşık iki yıl aradan sonra, 21 ekim’de onuncu stüdyo albümü midnights’ı yayımlamaya hazırlanıyor.

kendi sözleriyle “hayatımı perişan eden 13 uykusuz gecenin hikâyesi” olarak tanımladığı albümün standart versiyonunda doğal olarak toplam 13 şarkı yer alacak. henüz bir deluxe versiyonun gelip gelmeyeceği bilinmiyor ancak sitesinde sadece tek plak olarak satışa sunulduğu göz önünde tutulursa (bir plağın maksimum süresi 44 dk) swift’in kariyerindeki en kısa stüdyo albümü olacak.

swift bir süredir stüdyo albümlerine ara vermiş, eski albümlerini tekrar kaydedip yayımlamaya girişmişti. bu yıl iki eski kaydın daha gelmesi bekleniyordu. uzun bir süre eski şarkılarla devam edileceği düşünüldüğü için kimse bu yeni albümden tam olarak ne bekleyeceğini bilmiyor.

albüme konu olan 13 gecenin hangi zaman dilimini kapsadığı da muamma. umarım 2020 sonrasında yaşadığı şeyleri konu alıyordur. zira başta 2016 olmak üzere, 2020 öncesi artık fanların dahi ilgisini çekmiyor.

albümün kapağının ise yayımlanan görsel olacağı söyleniyor. fanlar sonradan değişir mi diye düşündüler ama bu olacakmış. sadece üzerindeki şarkı isimleri değişecekmiş. bence onlar da olduğu gibi kalabilir, bu haliyle gizemli bir havası var:


albüme dair açıklanan bilgiler şimdilik bunlarla sınırlı. ilerleyen günlerde çıkış parçası yayımlanır mı, o da kesin değil.

gelgelelim albümle ilgili tahminlere

doğal olarak ilk merak edilen husus albümün hangi türde olacağı. 2020’den itibaren folklore ve evermore gibi albümlerin yanı sıra çıkardığı renegade, carolina gibi şarkılarla swift bir süredir alternative, indie ve folk tarzında ilerliyordu. bu albümle birlikte tekrar popa dönmesi bekleniyor. özellikle albüm kapağının 60’ların plak tarzını yansıtması ve albümün kaset versiyonunun üzerinde swift’in kayıt şirketinin eski logosunun kullanılması o yıllardan esinlenilmiş bir rock albümü ya da en azından pop rock albümü olacağı izlenimi veriyor.

albümün kendisini görmeden bunu bilmek pek mümkün değil. swift’in çıkış parçalarının genellikle albümü gerçek anlamda yansıtmadığı düşünülürse onun bile yardımı olmaz ancak pop müziğe döneceğini tahmin etmek zor değil. birçok kaynak swift’in önümüzdeki yıl turneye çıkacağını söylüyor. swift en son 2017’de çıkan reputation albümü sonrasında turneye çıkmıştı. onun üzerine üç stüdyo albümü, iki re-recording yayımladı. 2019 çıkışlı lover bir pop albümü olmasına rağmen –özellikle streaming döneminin bir sonucu olarak albümlerin hemen eskidiği düşünülürse- çok geride kaldı. 2020 çıkışlı folklore ve evermore ise turne için çok uygun albümler değiller ki onlar bile bu şartlarda eskimiş durumdalar. swift’in re-recording’lere ara vererek yeni bir stüdyo albümü yayımlamasının, yılın başı ya da yaz dönemi yerine son çeyreği tercih etmesinin ve olası popa dönüşünün temel nedeni önümüzdeki yıl çıkmayı planladığı turne muhtemelen. turneye hareketli ve yeni bir albümle çıkmak isteyecektir.

yine aynı sebepten fanların aksine albümde çok fazla düet olacağını da düşünmüyorum. birçok kişi albümün düetlerle dolu olacağını iddia ediyor ancak turne için bir albüm yapma derdindeyse solo şarkılarla gelme ihtimali daha yüksek. düet şarkılar turneler için çok da uygun değil.

turnenin bir diğer etkisi ise eski kayıtların hızlanması şeklinde olur tahminimce. turneye çıkacaksa eğer, özellikle 1989’ı şirketlerin elinden kurtarmak isteyecektir. 2023’ün başında bir re-recording gelirse hiç şaşırmam.


bu albümle birlikte merak ettiğim son nokta ise swift’in republic records ile nasıl bir yol çizeceği hususu

swift 2018’de republic ile anlaştıklarında anlaşma medyada yayımlanmamıştı ancak birçok kaynak önceki şirketiyle yaptığı gibi 5-6 albümlük bir anlaşma olduğunu söylüyordu. 4 stüdyo albümü ve 2 re-recording ile bu sayıya ulaşmış olacaklar. midnights, swift’in republic altında yayımlayacağı altıncı albüm.

albüm için çok büyük bir beklenti var. albümün duyurusu facebook ve twitter’da 1 milyon, instagram’da 7.7 milyon beğeni aldı. hiçbir şarkı ve klip olmadan, sadece albüm kapağıyla başlayan ön satışlarda ilk 24 saatte 150 bin adet sattı. insanlar hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir fotoğrafı deli gibi almakla meşguller. bunun nasıl sonuçlanacağını merak ediyorum. uzun dönem fanlar taylor’ı tanıdıkları için sorun olmayacaktır ama genel dinleyici için geçiş dönemi biraz tuhaf oluyor. biz country’den popa, poptan indie’ye geçişlere alışığız. ancak onlar iki yıldır indie/folk şarkılar dinliyorlar, birden popa geçmek sudan çıkmış balık etkisi yaratabilir.


son olarak

swift’in albümü duyurduğu mtv video müzik ödülleri’ne değinmek gerekirse üç önemli rekor kırdı. yılın videosu ödülü’nü en çok kazanan şarkıcı olarak tarihe geçti. kendi adıyla en iyi yönetmen ödülü’nü iki kez kazanan ilk şarkıcı oldu. uzun metrajlı klip ödülü’nü madonna ve beyonce’den sonra kazanan üçüncü kişi olmayı başardı. diğerleri kadar öne çıkmasa da billboard the hot 100’da bir numara olan en uzun şarkı unvanını alan all too well, bu kez de yılın videosunu kazanan en uzun video olarak tarihteki yerini aldı.