Ekşi Sözlük Yönetiminin Fatih Altaylı'nın "Aktrol Alımı" İddiasına Yanıtı

Fatih Altaylı, geçtiğimiz gün yayınladığı köşe yazısında Ekşi Sözlük yönetiminin, Sözlük'e iktidar yanlısı trol yazar alımı yaptığı iddiasına bulundu. Bu iddiaya Ekşi Sözlük CEO'su Başak Purut şu şekilde cevap verdi.
Ekşi Sözlük Yönetiminin Fatih Altaylı'nın "Aktrol Alımı" İddiasına Yanıtı


Öncelikle, söz konusu iddia şu şekilde

fatih altaylı: 

"ekşi sözlük, iktidarla yaşadığı sorunları aşmak için, birtakım iktidar trolünü yazar yapmayı kabul etmişti. inşallah bu sefer doğru düzgün yazarlarını kovarak uzlaşma yolunu seçmez."

ilgili köşe yazısının tamamı: habertürk

Ekşi Sözlük CEO'su Başak Purut'un iddiaya yanıtı

fatih altaylı'nın iddiası tamamen gerçek dışı. ben veya sedat kapanoğlu (ssg) hükümetten veya hükümeti temsil eden hiçkimseyle hiçbir konuda görüşmedik, pazarlık yapmadık, anlaşmaya varmadık. dahası ne bizden, ne onlardan hiçbir görüşme talebi de olmadı.

aktroll dedikleriniz dahil olmak üzere herhangi bir siyasi oluşumun "iletişimini" yapan kişiler aynı reklam yapmak için hesap alan kişiler gibi onlarca hatta yüzlerce hesap alıp, düzgün tanımlar yapıp sıraya giriyorlar veya yazarlardan hesap satın alıyorlar. ikisi de çok yaygın ve tespit ettikçe müdahale ettiğimiz şeyler.

en güncel örnek, engelleme kararından kısa zaman önce yazarlık onayı bekleyen 1000'e yakın satılık (diye adlandırayım) hesap tespit edilip uçuruldu. bu zaten sürekli yaptığımız bir işlem. bu tür girişimler tüm sosyal mecralarda var ve tamamından kurtulmak mümkün değil.

isteniyor ki aktroll hiç olmasın. ben de hiçbir troll olmasın isterim. ve bu asla mümkün değil,
bunu bilerek yaşıyorum. okumak istemediğimi engelliyorum, başlıklarını görmek istemediğimin başlıklarını engelliyorum. beni rahatsız etmek için açılmış bir başlık gördüğümde bunun gündeme girmesine sebep olacak bir şey yazma telaşına girmiyorum. hele ki troll dedikleriniz çoğu zaman formata uygun yazıyorlarken, gündeme istemediğim başlığı sokma pahasına gidip formata aykırı küfürlü entry yazmıyorum.

bunun dışında bugüne kadar çoklu hesabın kötüye kullanımı, nefret söylemi, hukuka aykırılık ve sair sebeplerle çok fazla sayıda "troll" uçuruldu. ama bunun dışında birileri tarafından "troll" olarak yaftalanmış olmak tek başına uçurulma sebebi değil, yazar gerçekten kendini troll olarak tanımlasa dahi.

ayrıca, aktroll olarak adlandırdığınız yazarların sayısı sandığınız kadar çok da değil. yüz binlerce sözlük yazarı var, muhakkak ki aralarında kötü niyetli veya belli ajandası olan kişiler olacaktır ancak aktroll olduğu söylenen kişilerin sayısı toplam yazar sayısına oranla çok çok az.

sonuç olarak, beğenmediğiniz başlıkları gündeme taşıyan yönetim değil, troller de değil. her şey çoğunluk nasıl isterse öyle oluyor. en sevmediğiniz yazarların, en sevmediğiniz başlıklarını sözlük gündeminde tutan o başlığa entry eklemeden duramayan ezici "çoğunluk".

ek: fatih altaylı dün birinci ağızdan, bizzat biliyormuş gibi yazdığı "bilgi"nin kim olduğunu bilmediği "eski sözlük yazarları"na dayandırdığını açıklamış bugün. sözlük yazarı bile olmayabilirler diye de eklemiş, sağ olsun. bu gazetecilik başarısı için kendisini tebrik ediyorum. umarım her yazdığı haberde ve yorumda bu kadar titiz davranıyordur.