Elon Musk'ın İki Yeni Göz Bebeği Tanıtıldı: Tesla Semi Truck & Tesla Roadster 2.0

Elon Musk'ın kurucusu olduğu Tesla Motors'un iki yeni aracı bu sabah itibarıyla tüm dünyaya tanıtıldı. İşte yeni araçlar Tesla Semi Truck ve Tesla Roadster 2.0.

Tesla Semi Truck


- üretime başlangıç yılı olarak 2019 görünüyor ki, çok çok yakın bir tarih. normal şartlarda başka bir firma böyle kısa sürede üreteceğini söylese inandırıcı olmaz ama işin içine elon musk girince insan inanmadan duramıyor.

- maksimum ağırlık seviyesi (80k lbs yaklaşık 36 tona tekabül ediyor) ile 100 km'ye ulaşma süresi 20sn (bu alanda rekor)


- drag coefficient (aerodinamik katsayı) olarak 0,36 görünüyor ki binek araçlarda bu katsayı ortalama 0,30 iken bir kamyonda buna yakın seviyeye ulaşmak hayal gibi.

- kamyonun arka dört tekerinden hareket iletilecek, bu da demek oluyor ki araçta diferansiyel ya da transmisyon bulunmuyor.

- kabin detayı bir hayli ilginç, tek kişilik ve ortada oturacak şekilde tasarlanmış. bu durumunda virajlarda savrulmaya karşı ciddi bir avantaj sağladığını söylüyorlar.


- kabinde bulunan camlar "explosion proof" olarak geçiyor yani çok ciddi darbelerde dahi kırılmıyor/patlamıyor..

- menzili 300-500 mil civarı belirtilmiş bu da 500-800 km demek (inanılmaz)

- yakıt tüketimi olarak dizel bir araca göre ise en az %30 daha avantajlı olduğunu söyledi elon abimiz, burada yorum yapmaya gerek dahi duymuyorum.


sonuç olarak dünyamızı değiştiren elon musk bu değişime kamyonla devam ediyor. açıkladıkları gerçekten de devrim niteliğinde ve bütün piyasayı değiştirecek nitelikte.
saygı duyuyor ve yeniliklerin devamını bekliyoruz.

Tesla Roadster 2.0


- 0-100 km 1.9 saniye. (bu işi 2 saniyenin altında yapan ilk seri üretim araba)

- 0-160 km 4.2 saniye.


- ilk 1/4 mili 0 dan başlayarak tamamlama süresi 8.9s. (bu işi 9 sn altında yapan ilk seri üretim araba)

- 620 mil (1000km) menzil tek şarjda (200kw battery). (en uzun menzilli elektrikli araç. önceki rekor 315 mil ile model s de)


- 3 motorlu.

- son hızı 402+ km.


- bunların hepsi en temel modelde - base model. (daha üst seçenekleri de olacak)

- üretim 2020 de fiyat 200 bin dolar gibi gözüküyor.