Elvis Presley'i Milyon Dolarlık Bir Kral Yapan Tartışmalı Menajer: Colonel Tom Parker

Elvis Presley'in 21 yıl boyunca menajerliğini yapan Colonel Tom Parker, harika başlayan bir kariyerin kötüye gitmesindeki en büyük sorumlulardan biri olarak gösteriliyor.
Elvis Presley'i Milyon Dolarlık Bir Kral Yapan Tartışmalı Menajer: Colonel Tom Parker
Colonel Tom Parker & Elvis Presley

colonel tom parker, elvis presley'i elvis presley yapan 21 yıllık menajeridir. elvis henüz yeni ünlü olmuşken 1956 yılında buluştuğu elvis'i milyon dolarlık bir kral haline getirmiştir. burada bir menajer olarak hakkında bu yazının yazılması da elvis üzerinde bu kadar etkili olmasındandır.


tom parker, askerlikten ayrılmadır ama albay unvanı gayriresmi bir unvandır. elvis'in gelirinin büyük bir kısmı bu adama gitmiştir. 1973'teki hawaii konserini akıl eden kişidir ama çok büyük teklifler olmasına rağmen amerika dışında başka yerde konser vermemesinin sebebi de yine colonel tom parker'dır. 


1960'lı yıllarda parlak bir müzik kariyeri olabilecekken 31 kadar filmde birbirinin aynı rollerde oynamasında pay sahibidir. (filmlerden 27'si 1960'lı yıllarda.) risk alıp büyük atılımlar yapmak yerine kısa vadeli para getirecek, garantili işlere sokmuştur hep elvis'i. bu yüzden elvis sinema kariyerinde ilerleyememiş, bir yandan da müzik alanında popülaritesi kaybolmaya yüz tutmuştur. 


1975 senesinde a star is born filmi için barbra streisand'ın teklifini reddetmiştir. elvis'i ikinci sınıf filmlere ve yorucu konser turlarına mahkum etmiştir. bugün elvis yaşamadığı halde elvis markası daha çok kar yapmaktadır. bugün elvis'in belki de hayatını değiştirecek, hatta sağlığını olumlu etkileyecek birtakım kararların neden yanlış verildiği hala tartışılmaktadır.