En İyi Netflix Belgeselleri

Gerçek suç belgeselleri, seri katiller, tarikatlar, con artistler, gizemli kişiler ve çok daha fazlası... İşte Netflix'te izleyebileceğiniz en iyi belgeseller.
En İyi Netflix Belgeselleri

seri katiller

1) unabomber in his own words (2018): sahip olduğu ve seçtiği yaşam açısından en ilginç katillerden, bombacı matematikçi ted kaczynski ile yapılan röportajların olduğu belgesel dizisi.

2) conversations with a killer the ted bundy tapes (2019): conversation with a killer serisinin ilki, belki de dünyanın en ünlü seri katili ted bundy ile yapılan röportajlara dayanıyor.

3) the ripper (2020): ingilterede 1975-80 arasında öldürülen 13 hayat kadınının katili peter sutcliffe anlatılıyor. karındeşen jack'in hikayesine benzemesi yönüyle dikkat çeken bir seri katil.

4) the sons of sam a descent into darkness (2021): komşusunun köpeği sam formuna giren şeytandan aldığı emirlerle cinayet işlediğini iddia eden seri katil david berkowitz vakası inceleniyor.

5) monsters inside the 24 faces of billy milligan (2021): seri katil değil ama seri tecavüzcü, çoklu kişilik bozukluğuna sahip billy milligan anlatılıyor.

6) night stalker the hunt for a serial killer (2021): nisan 84-ağustos 85 arasında los angeles'ta 14 cinayet işleyen gece avcısı richard ramirez'in anlatıldığı belgesel.

7) conversations with a killer john wayne gacy tapes (2022): genç oğlanlara tecavüz edip öldüren palyaço john wayne gacy ile yapılan görüşmelerin kaydı var.

8) conversations with a killer jeffrey dahmer tapes (2022): en ilginç bulduğum seri katillerden biri olan jeffrey dahmer ile yapılan mülakatlara dayanan belgesel. belgesel olmasa da, belgesel tadında olan yine 2022 yapımı dahmer monster the jeffrey dahmer story adlı 10 bölümlük mini dizi de mutlaka izlenmeli.

9) monique olivier accessory to evil (2023): bu da avrupa'nın seri katili. fransa'dan. ergen kızları kaçırıp öldüren michel fourniret ve monique olivier çiftinden özellikle kadının rolüne dikkat çekilen belgesel.

tarikatlar

1) wild wild country (2018): ünlü hint gurusu osho'nun tarikatı anlatılıyor. kendi kendisine yeten 260 km2'lik 7000+ nüfusluk bir şehri sıfırdan inşa eden cemaat anlatılıyor. bilge osho'nun rolls royce koleksiyonu, şehir içinde silahlanmaları ve bölge insanını zehirlemeleri akılda kalan olaylardan.

2) the family (2019): abd'de üst düzey ve politik gücü olan bir grubun anlatıldığı belgesel. grubun lideri douglas coe'ya washington'da adını duymadığınız en güçlü kişi diyorlar.

3) murder among the mormons (2021): 1985'te salt lake city'de iki kişinin ölümüne yol açan üç bombalama olayını ele alıyor. cemaati derinden etkileyen sahte belgeler açığa çıkıyor.

4) keep sweet pray and obey (2022): mormonların bir kolu olan flds fraksiyonu anlatılıyor. çok eşliliğin olduğu tarikatın mottosu: "ne kadar çok eşin ve çocuğun olursa cennette o kadar yükselirsin". tarikat lideri rulon jeffs'in 78 karısı varmış ve bunların 24'ü reşit değilmiş.

5) orgasm inc the story of onetaste (2022): orgazmik meditasyon, kısaltması om*, vadeden onetaste organizasyonu. kurucusunun ted konuşması falan var.

6) escaping twin flames (2023): ruh eşinizi bulmanıza yardımcı olan tarikat. bulmasanız da buldunuz buldunuz diye zorla ikna ediyorlarmış.

7) waco american apocalypse (2023): 1993 yılında gerçekleşen, 51 gün süren ve 86 kişinin ölümüyle sonuçlanan meşhur waco kuşatmasını çok özel görüntülerle sergiliyor. tarikat lideri david koresh, cemaati kıyamet gününün yaklaştığına ve yakında federallerle savaşacaklarına inandırmış ve silahlanmışlar.

8) raël the alien prophet (2024): bu da ufo tarikatı. kıyamet gününün yaklaştığı, uzaylıların gelip bunları kurtaracağı, bu nedenle bir elçilik inşa etmeleri gerektiğine inanan kişiler anlatılıyor. insan klonlama ve seks de var.

9) the program cons, cults, and kidnapping (2024): tarikat müridi yetiştiriyormuşçasına uygulanan bir eğitim programını anlatıyor. ebeveynler sorunlu çocuklarını sözümona adam etsin diye bu okullara kendi rızalarıyla göndermişler. belgesel biraz amatörce çekilmiş olsa da konu bir hayli ilginç.

gizemli ölüm ve kayıp vakaları

1) evil genius: the true story of america's most diabolical bank heist (2018): boynunda saatli bombayla banka soygununa gönderilen adamın hikayesi.

2) the staircase (2018): bir adam evdeki merdivenlerin dibinde eşini kanlar içinde gizemli bir şekilde ölmüş bulur, bir anda baş şüpheli haline gelir.

3) the disappearance of madeleine mccann (2019): ingiliz çift kızlarıyla birlikte portekiz'e tatile giderler ve bir süreliğine otel odasında yalnız bıraktıkları kızları kaybolur. üç yaşındaki kızın başına ne gelmiş olabilir?

4) house of secrets the burari deaths (2021): hindistan'da çok sıradan bir aile bir gün toplu bir şekilde ölü bulunur. 11 aile ferdi birden kendisini asmıştır. arkalarında birçok gizem bırakmışlardır.

5) crime scene the vanishing at the cecil hotel (2021): çok sayıda intihar vakasının yaşandığı, bir dönem seri katil richard ramirez'in de evi olan cecil hotel'in içerisinde genç bir kız kaybolur. tüm dünya klavye başında komplo teorileri üretir. ekşi sözlük'te de bolca tuzla koşan olmuş.

6) vatican girl the disappearance of emanuela orlandi (2022): vatikanlı 15 yaşındaki bir kız bir gün evden çıkar bir daha geri dönmez. gizemli konunun ucu bir noktada mehmet ali ağca ve papa'ya kadar gider.

7) girl in the picture (2022): yolun kenarında ölmek üzere bulunan bir kadının kim olduğu araştırıldıkça ardında birçok gizem barındırdığı anlaşılır.

8) mh370 the plane that disappeared (2023): kaybolan meşhur malezya uçağı hakkında ortaya atılan teoriler.

9) who killed jill dando? (2023): ingiltere televizyonlarının ünlü siması jill dando'nun 1999 yılında gerçekleşen gizemli cinayeti.

10) ice cold murder, coffee and jessica wongso (2023): endonezya'da bir grup yakın kız arkadaş kahve içmeye gider. bir anda kızlardan biri fenalaşıp ölür. vücudunda siyanüre rastlanır. türkçeye "buz gibi cinayet" adıyla çevirmişler.

11) american nightmare (2024): birlikte yaşayan çiftin evi basılır, başlarına çuval geçirilir, kadın kaçırılır. bir süre sonra kaçırılan kadın elini kolunu sallaya sallaya geri döner. gone girl filmine de benzetilen bir olay.

tuhaf/gizemli kişiler

1) voyeur (2017): moteline gelen ziyaretçileri gizli bir bölmeden saatlerce seyreden bir motel sahibi.

2) don't fuck with cats hunting an internet killer (2019): sanıyorum bugüne kadarki en ünlü netflix belgeseli. tuhaf kişiler kategorisine koymamın nedeni, katile ek olarak biraz da onu bulmaya çalışan kişiler. bir çırpıda bitirilecek 3 bölümden oluşuyor.

3) shiny flakes: the teenage drug lord (2021): odasından uyuşturucu imparatorluğu yöneten bir ergenin hikayesi.

4) running with the devil: the wild world of john mcafee (2022): kendi soyadını taşıyan şirketin kurucusu, yazılımcı john mcafee anlatılıyor. birlikte seyahat edilerek samimi görüntüleri çekilmiş ama çeken kişilerin biraz diken üstünde oldukları hissediliyor.

5) into the deep: the submarine murder case (2022): delilikle dahilik arasında gidip gelen danimarkalı bir denizaltı üreticisinin son denizaltı seyahati.

6) d.b. cooper where are you?! (2022): 1971'de uçak kaçırıp fidye alan ve aldığı paralarla havadaki uçaktan paraşütle atlayarak kayıplara karışan efsanevi d. b. cooper anlatılıyor.

7) gunther's millions (2023): bir kontesten 80 milyon doların miras kaldığı gunther adlı köpek ve ona ait vakıf.

8) the hatchet wielding hitchhiker (2023): yaptığı kahramanlığı anlattığı videoyla viral olup ünlenen bir evsizin kahraman olduktan sonra hayal kırıklığı yaratan hikayesi.

9) big mäck gangsters and gold (2023): bir soygunda haksız yere hüküm yiyen adamın yıllar sonra tekrar aynısını yaşama ihtimali nedir?

10) the devil on trial (2023): içine şeytan girdiği söylenen bir çocuk ve ilişkili bir cinayet.

11) how to rob a bank (2024): hollywood lakaplı, 1990'ların ünlü banka soyguncusu ve ilginç yaşam tarzı.

12) worst roommate ever (2022-2024): ev arkadaşınız ne kadar kötü olabilir?

con artistler/scam'ler

1) fyre the greatest party that never happened (2019): bahamalar'da düzenlenmesi planlanan, göz kamaştırıcı reklamlarıyla pr dersi olabilecek bir müzik festivali.

2) the puppet master hunting the ultimate conman (2022): 20 yıldan fazla ingiliz casus olduğunu iddia ederek herkesi kukla gibi kullanan bir adam.

3) bad vegan fame fraud fugitives (2022): new york'un çok ünlü vegan restoranı sahibi bir kadının, zengin olduğunu iddia eden bir adamla evlenmesi ve hamburgerle biten hikayesi.

4) the tinder swindler (2022): zengin erkek rolüyle tinder'da takılan adam ve buna inanan kadınlar.

5) untold the girlfriend who didn't exist (2022): ünlü amerikan futbolu oyuncusu manti te'o'nun hiç yüz yüze gelmediği kız arkadaşı.

6) jimmy savile a british horror story (2022): bir zamanlar ingiltere'nin en popüler ve sevilen kişilerinden olan jimmy savile'in bilinmeyen yönü.

7) fortune seller a tv scam (2022): bizdeki bal satıcıları gibi televizyonlarda envai çeşit işe yaramaz ürünün peynir ekmek gibi satıldığı 80'ler-90'lar italya'sı.

8) don't pick up the phone (2022): telefonla fast food restoranlarını arayıp kendisini polis olarak tanıtan bir adamın restoran müdürlerine istediğini yaptırması. bu belgesel gizemli kişiler kategorisine de girer.

9) the masked scammer (2022): bir fransız bakanın maskesini takarak inan kıraç da dahil olmak üzere birçok zenginden milyonlarca dolar araklayan adam.

10) the billionaire, the butler and the boyfriend (2023): l'oreal'ın sahibi dünyanın en zengin kadını ve onun gönlünü kazanıp sürekli para kopartan adam. bunu dert eden kızının ve uşağın her şeyi daha da karmaşıklaştırması.

11) cooking up murder: uncovering the story of cesar roman (2024): ünlü ispanyol şef ve bir cinayet vakasıyla tersine dönen şöhreti.

tıbbi/psikolojik vakalar

1) three identical strangers (2018): yıllardır birbirinden habersiz, tesadüfen birbiriyle karşılaşan üçüzlerin akıl almaz hikayesi.

2) tell me who i am (2019): hafızasını kaybeden ikiz kardeşine kendince yardım eden adam.

3) the pharmacist (2020): oğlunun ölümünün sorumlusunu bulmaya çalışan eczacı, beyaz önlüklü uyuşturucu satıcılarını keşfeder.

4) our father (2022): dna testi sonrası üvey kardeşi olduğunu öğrenen kadın, üvey kardeşlerini ve babasını arar.

5) capturing the killer nurse (2022): hastaları öldüren yoğun bakım hemşiresi. bu belgesel seri katil kategorisine de girer.

6) take your pills xanax (2022): bağımlılık yaratan antidepresanlar.

7) king of clones (2023): insan klonlama tartışmalarına gidecek yolu açan koreli bilim adamının yükselişi ve düşüşü.

8) take care of maya (2023): 10 yaşındaki maya'nın anlaşılamayan rahatsızlığı ebeveynlerinin elinden alınmasına kadar gider.

9) bad surgeon love under the knife (2023): yapay soluk borusu icat eden cerrahın hastaları neden iyileşmez? türk bir hasta da kendisi tarafından ameliyat edilmiştir.

10) big vape the rise and fall of juul (2023): elektronik sigaraların masum olmayan hikayesi ve tütün ürünlerinin reklamının serbest olduğu dönemleri andıran reklam kampanyaları.

11) the accidental twins (2024): tesadüfen karşılaşan, yıllardır birbirinden habersiz kolombiyalı iki ikiz kardeş. yani iki ikizler. spoiler vermeden açıklamak mümkün değil.

bilişim vakaları

1) the great hack (2019): cambridge analytica ve abd'deki 2016 seçimlerinde oynadığı rol.

2) coded bias (2020): yapay zekanın yüz tanıma sistemi gibi algoritmalarının yol açtığı ayrımcılık.

3) the most hated man on the internet (2022): kadınların müstehcen fotoğraflarının kendi rızaları olmadan paylaşıldığı bir website ve ona karşı gelenler.

4) web of make believe death, lies and the internet (2022): sanal hayatlar, sanal yalanlar. özellikle ilk bölümündeki konu çok çarpıcı.

5) cyberbunker the criminal underworld (2023): bir hosting firması almanya'da soğuk savaş döneminden kalma bir sığınağı ofis olarak seçer ve karanlık sitelerin gözdesi olur.

6) ashley madison sex, lies & scandal (2024): evliler için tinder uygulaması ashley madison'ın hızla büyümesi. ta ki işler kontrol dışına çıkana kadar.

finansal vakalar

1) trust no one the hunt for the crypto king (2022): kanada'nın en büyük kriptopara borsasının sahibi hindistan seyahatinde gizemli bir şekilde ölürken borsasına yatırılan 190 milyon dolarlık kriptopara da onunla birlikte yok olur.

2) skandal! bringing down wirecard (2022): almanlar dijital teknolojilerde beceriksiz diyenlere cevap olması beklenirken alt üst olan wirecard firmasının hikayesi.

3) eat the rich the gamestop saga (2022): malum gamestop hisse fiyatını şişirme olayı.

4) fugitive the curious case of carlos ghosn (2022): bir zamanlar renault'nun ceo'su olan carlos ghosn'un yükseliş ve çöküş hikayesi.

5) madoff the monster of wall street (2023): ponzilerin babası bernie madoff'un hikayesi.

spor olayları

1) untold operation flagrant foul (2022): kendi yönettiği maçlara bahis oynayan nba hakemi, olayı bir de kendi perspektifinden anlatıyor.

2) fifa uncovered (2022): fifa'daki güç mücadeleleri ve yolsuzluklar.

3) the figo affair: the transfer that changed football (2022): figo'nun barcelona'dan real madrid'e film gibi transferinin hikayesi.

4) harley & katya (2022): avustralyalı buz patencisine çift olarak rusya'dan buz patencisi bulunur. doğru düzgün ingilizce dahi konuşamayan katya, harley ile uyumlu bir ikili olabilecek midir?

5) the deepest breath (2023): serbest dalışçıların daha derine inebilmek için sınırlarını ne kadar zorlayabildiklerinin hikayesi.

6) the final attack on wembley (2024): wembley'deki euro 2020 final maçına 6 bin biletsiz ingiliz taraftarının girmeye çalışması. bir nevi maçın stat dışındaki hikayesi.

aile içi cinayetler

1) american murder the family next door (2020): eşi ve iki kız çocuğu beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolan bir baba.

2) elize matsunaga: once upon a crime (2021): brezilya'da zengin kocasını öldürüp parçalara ayırıp bavula atan kadın ve konu hakkında ilk kez kameraların karşısına çıkması.

3) i just killed my dad (2022): acil servisi arayıp "az önce babamı öldürdüm" diyen gencin hikayesi.

4) killer sally (2022): bodybuildingci çiftin kötü biten hikayesi. 80'ler 90'ların vücut geliştirme furyasına götürüyor bizleri.

5) till murder do us part soering vs. haysom (2023): ölüm bizi ayırana dek sözünün hakkını vermiş bir çift, ancak kendilerinin ölmesini beklememişler. cinayet bizi ayırana dek olarak türkçeye çevrilmiş. iki tarafın hikayesi birbiriyle uyuşmuyor.

6) what jennifer did (2024): bu da acil servisi arayıp "az önce annem babam öldürüldü" diyen kız çocuğu hikayesi.

yakın dönemin ruhunu anlatan dönem belgeselleri

-- 80'ler:

1) a perfect crime (2020): doğu ve batı almanya'nın birleşme sürecinde doğu tarafının devlet şirketlerinin özelleştirilmesinden sorumlu kişinin çözülemeyen suikasti.

2) gladbeck the hostage crisis (2022): 1988 batı almanya'sında banka soyguncuları tarafından gerçekleştirilen medyatik rehine olayı. yollarda üç gün süren olaya dair bol bol görüntü hatta suçlularla ve rehinelerle röportaj bile var.

3) the greatest night in pop (2024): michael jackson'dan tina turner'a, bruce springsteen'den bob dylan'a, ray charles'a kadar dönemin en meşhur şarkıcılarını bir araya getiren efsanevi we are the world şarkısının yaratılma süreci.

-- 90'lar: 

1-2) framing john delorean (2019) ve myth & mogul john delorean (2021): back to the future filmindeki meşhur otomobilin yaratıcısı john delorean'ın inişlerle çıkışlarla dolu benzersiz hayatı.

3) bob ross happy accidents betrayal & greed (2021): 90'lar deyince ilk akla gelen simalardan bob ross'un mirasını şirketleştirip bundan faydalananlar.

4) pepsi where's my jet? (2022): pepsi 90'larda bir promosyon başlatır. pepsi kutularını/şişelerini toplayarak puan kazanılır ve kazanılan puanlarla ödüller alınır. bir reklamda tişört için 3 puan, güneş gözlüğü için 5 puan derken savaş uçağı için 7 milyon puan diye yazarlar. kimsenin 7 milyon puan toplayacak kadar pepsi almayı düşüneceğini beklemiyorlardı.

5) trainwreck woodstock 99: how the fuck did this happen? (2022): 1969 woodstock'unu yeniden yaşatmaya çalışırken ortaya çıkan 220 bin kişilik kargaşa.

6) the rise and fall of and1 (2022): sokak basketbolundan ilham alarak sükse yapan and1 basketbol ayakkabısı markasının yükseliş ve düşüşü.

7) an unauthorized story of american gladiators (2023): 90'larda amerikan televizyonlarının popüler programı american gladiators hakkında.

8) white hot the rise & fall of abercrombie & fitch (2022): abercrombie & fitch markasının yükselişi ve düşüşü. belgeseli izlerken 90'lardaki imaj algısıyla şimdikinin ne kadar farklı olduğunu görebiliyorsunuz.

--2000'ler:

1) turning point 9/11 and the war on terror (2021): 2000'lerin başındaki küresel durumu belirleyen 11 eylül olayı.

2) the anthrax attacks (2022): 2001'de ayyuka çıkan şarbonlu mektup saldırıları.

3-4) merkel (2022): 2000'lerden trump'a kadar geçen dönemin obama ile birlikte siyasi simgesi angela merkel. merkel sonrası dönemi yani günümüz siyasetini anlamak için ise trump an american dream (2018).

5) longest third date (2023): pandemiden hemen önce tatil planı yapan çiftin buluşması tüm uçuşların iptal olmasıyla biraz uzar.

6) turning point the bomb and the cold war (2024): ukrayna savaşı'na giden yolda soğuk savaş döneminin başına kadar götürüp her şeye tekrar bir bakmanızı sağlayan bir belgesel.