En Lezzetli Makarnalardan Biri Olan Fettuccine Alfredo'nun Ortaya Çıkış Hikayesi

Tereyağ, parmesan peyniri ve hamurun muhteşem bir uyumu olan Fettuccine Alfredo'nun keşfedilme hikayesi için 1914'e gidiyoruz.
En Lezzetli Makarnalardan Biri Olan Fettuccine Alfredo'nun Ortaya Çıkış Hikayesi
Alfredo Di Lelio

Fettuccine Alfredo nasıl ortaya çıktı?

alfredo sosu, fettuccine makarna, tercihen tavuk birleşimi ile oluşan ve ilk kez alfredo di lelio tarafından yapılan bir italyan yemeği fetuccine alfredo. 1914 yılındaki keşfediliş hikâyesi oldukça güzeldir.

alfredo adlı şefin karısı ines, oğulları armando'yu doğurduktan sonra sağlığını yitirmiş, çabuk yorulmaya başlamıştır. bitkin düşen ines'in sağlığını yerine getirebilmek için kendi elleriyle taze, sağlıklı ve besleyici yemekler yapmaya başlayan alfredo, bir gün hazırladığı sosu fettuccine makarnası ile karıştırarak karısına götürmüştür. bu yemeğe bayılan ines, alfredo'dan restoranlarının menüsüne bu yemeği dahil etmesini istemiş, böylece fettuccine alfredo ortaya çıkmıştır.

Fettuccine Alfredo nasıl popüler oldu?

söylentilere göreyse balayında roma'yı ziyaret eden amerikan oyuncular mary pickford ve douglas fairbanks bu yemeği deniyorlar ve çok beğeniyorlar. sonrasında tavsiyeler ile beraber abd içinde yayılıyor. hem abd'den ünlüler 1920'li yıllarda yemeği yemek için italya'ya gidiyor, hem de birçok kişi (abd'de italyan göçmenlerin olmasının da etkisiyle) bu yemeği abd içinde yayıyor. general tso gibi bir yemek yani. orijinalinde kendi ülkesinden ama abd kökenli demek daha doğru bile olabilir. şu an roma'da bu yemeği yapan asıl iki yer varmış. birisi alfredo'nun asıl restoranı ki burayı 1940'lı yıllarda satmış ama yeni sahibi menüyü değiştirmemiş. diğeriyse alfredo'nun akrabaları tarafından açılan yer. tabii ki turistik yerlerde bulmak mümkün ama ama öyle bir italyan yemeği olduğundan söz edemeyiz.


içinde öyle krema, mantar, tavuk, karides falan şu bu yok. düz parmesan ve tereyağı ile yapılıyor. içine krema eklenmesinin 2-3 sebebi olabilir. ya kıvamı tutturmayı beceremeyen birisi yapıyordur, ya aslında hafif olan yemeği daha ağır yapıp tek başına ogün gibi yemek istiyordur ya da italya'da bulunan tereyağı ve parmesanı bulamadığı için bu şekilde yapıyordur.