En Popüler Oyun Motorlarından Unity'ye Sıfırdan Başlayacaklar İçin Taş Gibi Bir Rehber

Unity dersleri? Unity nedir? Bilgisayarlar, konsollar ve mobil cihazlar için video oyunları ve simülasyonları geliştirmek için kullanılan ve Unity Technologies tarafından geliştirilen oyun motoru Unity'ye sıfırdan başlayacaklar için güzel bir öğrenme rehberi.
En Popüler Oyun Motorlarından Unity'ye Sıfırdan Başlayacaklar İçin Taş Gibi Bir Rehber

unity'ye sıfırdan başlamak isteyen arkadaşlar için bir tutorial serisi yapıştırayım

00 - https://courses.kodluyoruz.org/…uz cs50x 2020/about : (cs50x (computer science 50), harvard üniversitesi profesörü david j. malan tarafından verilen efsanevi bilgisayar bilimlerine giriş kursu) hiç kodlama bilmiyorum diyen arkadaşlar için güzel bir tutorial serisi bilgisayar nedir nasıl çalışır, kodlamanın mantığı, algoritma vb. konularda size yol gösterir kodlama bilginiz varsa es geçebilirsiniz.

01 - https://youtu.be/ghqdlifylq8 (c# tutorial - full course for beginners) - freecodecamp'in kısa sürede temel bilgileri vermeye çalışan video içeriklerinden biri unity c# temelli olduğu için izlemenizde fayda var şayet c# ile bir geçmişiniz varsa es geçilebilir.

02 - https://learn.unity.com/pathway/unity-essentials (unity essentials) - unity için temel bilgileri içeren bir kurs genelde uı ağırlıklı bakılmasında fayda var.

03 - https://www.udemy.com/course/unitycourse/ (complete c# unity game developer 2d) - https://www.udemy.com/course/unitycourse2/ (complete c# unity game developer 3d) - udemy kursları içerisinden bana göre en iyi içerikleri yapan kanal unity için gamedev.tv bu iki kursuda gönül rahatlığı ile önerebilirim türkçe kurslar hakkında hiç bilgim yok o yüzden bir şey diyemeyeceğim hangisi iyidir hangisi kötüdür. bu iki kurs hem günceller, hem gayet anlaşılır bir anlatım şekilleri var. kendi keyfinize, çalışmak istediğiniz alana göre 2d veya 3d seçimi yapıp herhangi bir kursu satın alabilirsiniz. ben 2d kursundan oldukça memnun kaldım.

04 - https://www.udemy.com/…icial-intelligence-in-unity/ (the beginner's guide to artificial intelligence in unity) - unity içerisinde yapay zeka ile ilgili bu konularda video çeken, akademik kariyere sahip dr penny de byl tarafından yapay zekanın derinliklerine inebileceğiniz bir kurs ister hypercasual ister aaa oyun yapın fark etmez yapay zeka bu işin her yerinde o yüzden atlanmaması gerekir diye düşünüyorum.

bu kurslar dışında arkadaşlar dilerseniz daha spesifik bir konuda kendinizi geliştirebilirsiniz örn shader graph konusunda veya multiplayer taban için kodlama mantığına göz atabilirsiniz bu içeriklerden sonra tamamen size kalmış yani durum. bunlar üzerine herhangi bir araştırma yapmadığımdan bir kurs öneremeyeceğim ama youtube içerikleri yeterli olur diye düşünüyorum.

ben hem kod yazarım hem modelleme yaparım arkadaş diyenler için: blender

şiddetle öneririm bir yandan unity öğrenirken boş vakitlerinizde blender öğrenerek çok basit modeller çıkartabilirsiniz (bkz: low poly) her şey için asset arama gereksiniminden kurtulmuş olursunuz. blender öğrenimi için bu kursu takip etmenizi öneririm.