En Sonunda İzleyiciyle Buluşan Captain America: Civil War Filminin İncelemesi

Süper kahramanların evrenin en önemli konusunda karşı karşıya geldiği, diğer bir deyişle Marvel'ın yine kardeşi kardeşe kırdırdığı Captain America: Civil War filminin incelemesi.
En Sonunda İzleyiciyle Buluşan Captain America: Civil War Filminin İncelemesi
Marvel

harika olmuş. 

kişisel marvel filmleri sıralamamda the avengers ve captain america the winter soldier'dan sonra en iyi film olarak yerini aldı.

(fragmanlar ve cast harici spoiler içermez)

bir defa başta rdj ve chris evans olmak üzere kadronun tamamına yakını çok iyi oyunculuk çıkarmış. tek şikayetim martin freeman'dan yana. yine klasik, nev-i şahsına münhasır jest ve mimikleriyle görüyoruz kendisini. ayrı parantezi hak eden oyuncular ise t'challa karakterine can veren chadwick boseman. t'challa'nın aksanı, gerektiği yerde olması gereken duyguyu yansıtması falan on numara. ve elbette canımız spider-man'imizi sonunda olması gerektiği gibi oynayan tom holland. spidey/peter parker'ın bu filmde henüz gençliğinin verdiği fırlamalığı ve bir yandan da neler olup bittiğine tam emin olamamaktan kaynaklanan şaşkınlık durumları çok güzeldi.

senaryo ve kurguya gelirsek film uzun olmasına rağmen izleyiciyi pek sıkmadan, gerekli yerde aksiyonu, gerekli yerde espriyi ve gerekli yerde plot twist'i vererek tam dağılmak üzere olan konsantrasyonu yeniden toparlıyor. sanırım sadece 1 yerde hafif sıkılır gibi oldum, onun sebebi de malum sahneyi fragmanlar ve tv spot'lar ile zaten tamamen vermeleriydi. ilk kez izliyor olsam sanırım sıkılmazdım.

salona girerken en korktuğum şey filmin bir captain america filminden ziyade avengers filmi olacağıydı, zira sinemaya giderken yolda soundtrack albümünü dinlediğimde de cap temalarından çok avengers temaları vardı ancak beklediğim gibi pek olmadı. avengers filmin çok merkezi bir noktasında bulunmasına rağmen russo kardeşler bunun bir captain america filmi olduğunu da çok iyi yansıtmış. fakat bazen filmde öyle olaylar oluyor ki "bu da yapılır abime be?!" demekten kendinizi alamıyorsunuz. yapılan team cap ve team iron man promosyonlarının bir sebebi varmış ve bu sebep sadece iki takımın birbiriyle çarpışması değil.

filmin zayıf noktalarına gelirsek;

bir kere kötü karakter sıkıntısı çoğu marvel filminde olduğu gibi dikkat çekiyor. daha doğrusu kötü karakter sıkıntısı değil de, baş kötünün motivasyonu diyelim. bu filmde de bu motivasyon çok ama çok zayıf kalmış.

Marvel

müzikler bu sefer pek etkili değil. iron man'deki ac/dc tonlarını zaten beklemiyordum ama en azından the avengers'ta veya captain america the winter soldier'da akılda kalan tınılar vardı. bu filmde ise aklımda kalan en ufak bir nota yok açıkçası.

herkes aunt may'i çok beğenmiş ancak ben pek beğenmedim. bir kere marisa tomei bu karakter için biraz fazla genç kaçmış. bunu toparlayacak bir diyalog yazmışlar aslında ama yine de ben eski, beyaz saçlı, tonton may hala'yı sevenlerdenim.

klasik olarak filmin artı ve eksilerini listeyelerek entry'i tamamlayayım.

artılar:

+genel olarak senaryo
+klasik team up filmi kafasından uzaklaşmaları
+oyunculuklar
+t'challa / black panther / chadwick boseman
+malum plot twist ve sonrası
+çizgi romanda yaşanan bazı olaylara güzel giriş yapmaları
+havaalanı sahnesi!!!
+spider-man / peter parker / tom holland
+her cap. filminde olduğu gibi bunun da marvel sinema evrenini derinden etkileyecek bir film olması.

Marvel

eksiler:

-kötü karakterin motivasyonu
-aunt may
-müzikler
-fragmanlarda çok fazla sahne gösterilmiş olması
-filmin en başındaki sahnelerden birindeki iğrenç cgi (arabalı sahne)

filme puanım da 8,5/10

Bonus | Captain America: Civil War Trailer