Enflasyonu Hesaba Katmayan Polat Alemdar'ın, Adamı Yakup'u Aç Bırakması

Kurtlar Vadisi'nde Çakır'ın ölümünden sonra kendini ekibini oluşturan Polat Alemdar, 30 yıllık ekmek parasını verip yolladığı adamı Yakup'a sizce de biraz haksızlık etmedi mi?
Enflasyonu Hesaba Katmayan Polat Alemdar'ın, Adamı Yakup'u Aç Bırakması


öncelikle olayı bilmeyenler için ilgili sahne (41. saniye)


bugün ekmek fiyatlarına gelen zamdan sonra aklıma geldi bu olay. 

çakır'ın ölümünden sonra ekibi toplayan polat alemdar, kendi ekibini kurarken seçici davranmıştır. adamlarına tek tek bazı sorular sorarak bazıları ile yollarını ayırmıştır. bunlardan biri de yakup'tur. polat'ın "neden bizimle birliktesin?" sorusuna yakup "ekmek parası" diye cevap verir. polat alemdar ise memati’ye, yakup’a 30 yıllık ekmek parasını hesaplayarak göndermesini söyler ve yakup ile yollar ayrılır. 


şimdi olayın mağduriyet boyutuna gelecek olursak; söz konusu toplantı 9 nisan 2004 tarihinde gerçekleşmiştir. o günün ekmek fiyatı 1.500.000 türk lirasıdır. (6 sıfır atılmış hali 1.5 liradır.) yakup’un 3 öğünde toplam 3 ekmek yediğini farz edelim; günde 3 ekmek yapar. yakup o dönemde günlük 4.5 liralık iaşe parası almıştır polat'tan. 18 yıl sonra 1 adet ekmek fiyatı 5 lira olmuştur. yani yakup, bugünün şartlarında verilen günlük iaşe parası ile 1 ekmek bile alamamaktadır. polat "gün gelecek bölüşecek ekmeğimiz olmaz, yakup’a mahçup oluruz" diyerek yakup'u göndermiş, fakat kendisi bolluk içinde yaşarken adamı yakup mağdur edilmiştir. ve önümüzde yakup’a ödenen 30 yıllık sürenin tamamlanmasına 12 yıl gibi uzun bir süre kalmıştır. bu durum mağduriyeti daha da arttıracaktır.


ekleme
: ekşi sözlük'teki yazar arkadaşlardan çok fazla "dolar cinsinden hesap" mesajı aldım. ilgili paranın dolar olarak verdiğine dair haklı emareler var ama kesin, net bir bilgi yok. ayrıca dolar olarak verilmiş olsa bile yakup, kafası çalışmayan bir mafya değnekçisidir; parayı alır almaz dövizciye gitmiştir. parayı tl cinsine dönüştürmüş ve ilk gördüğü pavyona gidip her "yakup abi" diyene para sıkıştırmıştır. o para zaten çarçur olmuştur.