Epilepsi Nöbeti Geçirmekte Olan Birine Nasıl Davranmak Gerekir?

Sokakta ya da bir kafede epilepsi krizi geçiren birini gördüğünüz zaman ufak yardımlarla o kişinin krizi rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz.
Epilepsi Nöbeti Geçirmekte Olan Birine Nasıl Davranmak Gerekir?
iStock


ola ki bir otobüste, bir kafede ya da sokakta nöbet geçiren biri oldu (ailenizden bir kişi de olabilir bu), yapacağınız tek şey hastanın nöbetini rahatça atlatmasını sağlamak.

şayet sokaktaysanız o çırpınma esnasında başını yaralamaması için kafasının altına kazak ya da yumuşak bir şeyi dürüp yastık gibi koyun.

hastayı yan çevirin. bu çok önemli çünkü nöbet esnasında salgıladığı tükürükler köpükler nefes borusuna kaçabilir ve ölümüne neden olabilir. beyin sürekli salya ve köpük üretiyor.


kesinlikle kuru soğan koklatmak sarımsak koklatmak su içirmek yüzünü ellerini yıkamaya çalışmak gibi eylemlerde bulunmayın. onun sizden tek isteği etrafının bomboş olması (malum burası hastaya müdahale edeyim derken ölümüne sebep olan insanların ülkesi) ve kendisine müdahale etmemeniz. bırakın nöbetini rahatça geçirsin.

bazı nöbetler 2 dakika bazıları 5-10 dakika sürüyor. hasta krizin başladığı ilk an acı ve ağrıdan dolayı inler sonrasında güçlü bir çırpınma vücudun kaskatı kesilmesi başlar gözleri yuvalarından fırlayacak gibi oluyor şakaklarındaki damar daha belirgin ve kalp atış hızını bu damardan görebilirsiniz. kriz bittiğinde ağızdaki tükürük dışarı atılmaya devam ediyor bir beş dakika kadar. bilinç kapalı sürekli bir uyku evresine geçiyor sonrasında. beyin krizi atlattıktan sonra bu uyku evresinde hastanın birkaç saniye aralıklarla ses çıkarması normal. yani sesten kastım hırıltılı bir off gibi.


krizin başlaması ve bitmesi sonrasındaki evreler derken nöbet geçiren kişinin eski haline dönmesi 35 dakikayı buluyor.

hastanın bilinci yerine geldikten sonra ona su verebilirsiniz biraz. bir de o uyuklamalı yarı baygın haldeyken sürekli soru yağmuruna tutmayın hatta hiçbir şey sormayın, size cevap verecek metanette değil çünkü. bir 10 dakikaya kendine gelecektir zaten.

böyle işte bu hastalık.

Detayları İle Epilepsi Hastalığı ve Tarihte Bu Hastalığı Yaşamış Ünlülerin Ağzından Hissettikleri Şeyler

Teğmenden Her Tokat Yediğinde Epilepsi Krizi Geçiren Askerin Ders Niteliğindeki Trajikomik Hikayesi