Erkek Egemen Japon Mafyası Yakuza'nın Bilinen Tek Kadını: Nishimura Mako

Mako'nun hikayesi kesinlikle enteresan.
Erkek Egemen Japon Mafyası Yakuza'nın Bilinen Tek Kadını: Nishimura Mako

yakuza: japonya'ya özgü olan organize suç örgütlerinin üyelerine koydukları isimdir. japonya'da nasıl oluştuklarına dair tam bir bilgi bulamasam da edo döneminde türedikleri bilinmektedir.

bilinen üç büyük yakuza topluluğu bulunmaktadır

yamaguchi-gumi, sumiyoshi-kai, inagawa-kai. işte bu yakuza grupları, astları olan kobun'a (yani yeni yetmeler veya düşük vasıflı üyeler) emirler veren bir oyabun veya kumicho (aile reisi ya da baba da diyebiliriz) tarafından yönetilir. bu bakımdan organizasyon, geleneksel japon senpai - kohai gibi bir çeşit usta-çırak ilişkisini model alarak türemiştir. yakuza çetelerinin üyeleri aile bağlarını keserek sadakatlerini çete patronuna aktarırlar. tabii ki bu aktarım ilk önce sakazuki yani tek bir fincandan alınan sakenin törenle paylaşılmasıyla resmileştirilir daha sonra kişinin serçe parmağının kesilmesi olarak da adlandırılan yubitsume ritüeli yapılır ve bağlılık pekiştirilir fakat bu işlen bir hatta yaptığında gerçekleştirilir.


bundan sonrasını herkes biliyordur vücudu kaplayan dövmeler ve bu dövmelerin büyüklüğü de ailedeki kıdemi göstermektedir.


işte bu kadar testosteron kokan ataerkil yapıda yakuza'nın nüfusu tamamen erkeklerden oluşurken kadınlara yer yoktur diyebiliriz.

yukarıdakileri öğrendikten sonra, hikayemize japonya'nın kötü şöhretli olan yakuzasına katılan tek kadınla devam edeceğiz. nishimura mako adlı bu ablamız ebeveynleri devlet memurlarından oluşan sıkı bir ailede doğmuş ve katı bir çocukluk geçirmişti. yaşadığı çocukluk o kadar katıydı ki babası onu bambu sopasıyla hizaya sokmaya çalışıyordu.


işte bu yüzden ortaokul yıllarında ailesinin bu katı boyunduruğu altından kaçmak için, kendi gibi asi akranlarıyla bosozoku adı verilen motorcu çetelerine katıldı. suç işlerine giden bu asi çizgi onu genç yaşta bir yakuza grubuna götürdü; bu grup onu kanatları altına alırken ve ona haracı nasıl toplayacağını, anlaşmazlıkları nasıl çözeceğini, şantaja nasıl girişeceğini ve fuhuş için kızları nasıl yola düşüreceğini gösterdi.

ilk olarak ayak işleri yapan nishimura mako; bir gece aldığı bir telefonla hayatının değişeceğini bilmiyordu

bir arkadaşı kavga ediyordu ve yardıma ihtiyacı vardı. süpermen edasıyla arkadaşının yardıma koştu ve elini ateşe sokup karşı tarafı toz duman etti şaka şaka bir sopayla gittiği yeri kan gölüne çevirdi. tabii ki onu bu tavrı yakuza grubunun patronunun dikkatini çekti ve patron onu çağırarak kadın olsan bile yakuza olmalısın dedi.

bu teklif üzerine biraz stajyerlik yaptıktan sonra sonunda erkek kimonosu giyerek sakazuki törenine katıldı ve yakuzanın yolunda hayatına yemin etti. ardından yubitsume olarak bilinen bir ritüelde yaptığı ve organizasyona bağlı kuruluş olan fuhuş ve uyuşturucu işlerini yürüttü, borçları topladı ve rakip gruplar arasındaki anlaşmazlıklara aracılık etti.

şimdi mi?

gece buraya gelmezsem günüm tamamlanmaz diyor ve bir masanın etrafında toplanıp eski günleri, güncel zorlukları konuşuyor, birbirlerini kontrol ediyor. bunları yaparken halen masadaki tek kadındır kendisi:

kaynak: 1 / 2