Erken Boşalma Sorunu Yaşayan Erkeklere Tavsiyeler

Erken boşalıyorum diyen erkeklerden biriyseniz ve bu durum sizin için ve partneriniz için bir problemse aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanızda fayda var.
Erken Boşalma Sorunu Yaşayan Erkeklere Tavsiyeler
iStock

erken boşalma denen sorun aslında boşalma ile ilgili sorunların sadece bir tanesi. geç boşalmak da bir sorun örneğin, dolayısıyla aslında "kime göre erken" sorusu, sizin ve partnerinizin zevk alma süresine bağlı.

bu tarz sorunların esasen ki farklı tür sebebi olur. bir tanesi psikolojik sebepler, diğeri ise fizyolojik sebepler. biri birinden daha kolay anlatılmıyor, o yüzden psikoloji kısmından başlayalım.

psikoloji

beynimizdeki ödüllendirme ve bunun yarattığı mutluluk mekanizmasının belki de en kuvvetli örneği orgazm olabilir; ama beyindeki tepki açısından bunun sigaradan-içkiden-güzel bir haberden pek bir farkı yok. aynı zamanda, beynimiz bu tarz uyarıları alırken "tamam boşaldım" ile kalmayıp, o ana kadar geçen süre, nasıl bir ortam, başka fiziksel etmenlerin tamamını bir paket olarak alıp işliyor. çok çok sığ bir örnek olarak; eğer her seviştiğinizde ortam 37 dereceyse, 25 derecelik bir ortama girildiğinde ereksiyon ya da geç boşalma sorunu yaşanabilir.

buraya kadar güzel, ama asıl faydalı olacak bilgi şimdi geliyor. mastürbasyon yaptığınız zaman beyninizi belirli koşullara eğitmiş oluyorsunuz. bizim yaşama ve kültür şartlarımız gereği mastürbasyon gizli saklı, asla kimsenin görmemesi/bilmemesi gereken bir durum. kadın-erkek boyutundaki farklılıklara zaten girmiyorum, ama durum her halükarda tatsız. dolayısıyla mastürbasyon yapan bir gencin kafasındaki önemli şeyler:

- hiç ses çıkartmayayım
- olabildiğince çabuk bitireyim ki yakalanmayayım

tipik bir erkek 13 yaşından itibaren mastürbasyon yapıp, 5 yıl boyunca "hadi bi an önce boşalayım" hissini beynine kazıdıktan sonra bir partnerle sevişirken beyin alışkanlıktan hemen boşalmayı tetikliyor. işin alınan zevk kısmını fizyoloji kısmında anlatacağım.

psikolojik açıdan bir başka önemli nokta da bu sorunun kafada yarattığı stres. performans kaygısı, bilinmeyen ortam kaygısı, partnerin destekleyici olmadığını hissetmek ve benzeri sebepler doğrudan orgazm olma mekanizmasını etkileyen şeyler. ne yazık ki bu kısımlar belirli bir öneriyle çözülebilecek bir şey değil, nasıl şeyler arıyorsanız ona göre ortamınızı kendiniz kurmanız gerekiyor. zevk almadığınız ya da rahat olmadığınız hiç bir şey için ödün vermeyin.


fizyoloji

bu bölümdeki en temel önerim, elinizdeki şeyin nasıl çalıştığını araştırıp öğrenin. benim buraya yazacağım iki üç tavsiyenin sebeplerini, işleyiş mekanizmalarını öğrenmek size 2 dakikalık entry okumaktan daha faydalı olacaktır. kadınlarla ilgileniyorsanız vajinayı da öğrenin. erkeklerle ilgileniyorsanız zaten karşı tarafın ne şekilde zevk aldığını kendiniz üzerinden öğrenmeniz faydalı olacaktır.

- penisin sinir uçları ağırlıkla başında toplanmış durumda. bu yüzden aslında tamamını almak gibi şeyler erkeğin zevk mekanizmasında nispeten arka planda.

- çok mühendis kafasında bir açıklama olacak, ama ne kadar yüzey alanının hareket ettiği de orgazm mekanizmasını tetiklemek içi önemli. daha basitçe, her girip çıkışta boylu boyunca çıkıp giriyorsanız boşalma daha erken tetiklenecektir.

- nefes kontrolü çok önemli. hızlı hızlı nefes alın diyenleri zaten dinlemeyin; ne kadar rahat ve derin nefesler alırsanız o kadar kendinizi kontrol etmeniz kolaylaşacaktır. bunu da en güzel kendi kendinize çalışabilirsiniz, yani mastürbasyon yaparken sakin sakin nefes almaya çalışın, hızlandığınızı farkederseniz yavaşlayın.

sonuç

beyninizi ne kadar erken boşalmaya alıştırırsanız o kadar erken boşalırsınız. mastürbasyon yapma tarzını değiştirmek bir fikir; ama asıl önemlisi mastürbasyonu bir pratik aracı olarak kullanın. her gün 15 dakika yapın, ama boşalmayın mesela. unutmayın mastürbasyon ile gelen orgazm alışkanlıklarını kırmaya çalışıyorsunuz, bu yüzden kendi kendinize olan orgazmı olabildiğince geciktirmek ya da yaşamamak faydalı olacaktır.

partnerinizle konuşun. eğer ki konuşmaya yanaşmıyorsa ya da daha kötüsü performansınızla ilgili olumsuz yorumlar yapıyorsa bırakın gitsin, ciddiyim. bu kadar özel bir konuda destek değil köstek olan kişi hayatınızda olmasın. bir sonraki partnerinize kadar mastürbasyon yapmak, yıllarca sürecek ereksiyon ya da boşalma sorunlarından kat be kat iyidir.


tek cümlelik tavsiyeler

- penisinizin nasıl çalıştığını öğrenin
- kegel egzersizleri yapın
- geç boşalmak için alıştırmalar yapın, nefesinizi kontrol edin
- partnerinizle konuşun, gerekirse bir de terapistle konuşun. bu sorun konuşmadan çözülmesi çok zor ve anlayışlı bir partnerin elzem olduğu bir sorun
- misyoner ve cowgirl pozisyonlarında bu saydığım şeyleri denemek ve başlangıç için güzel pozisyonlardır. esas nokta minimal hareket etmeye çalışmak, eğer günü kurtarmak isterseniz. "cowgirlde ben nası kontrol edicem tempoyu" demeyin, kalbim kırılır.
- son olarak, lütfen kafanızda futbol maçı / fatura hesabı bilmem neye girmeyin.

sevişiyorsunuz yahu, başka şey düşünecekseniz ne anlamı kaldı.

Partnerinizi Mest Edecek Bir Oral Seks Nasıl Yapılır?