Eroin Tedavisinde de Kullanılan Son Derece Etkili Psikedelik Madde: İbogain

Afrika'da yetişen bir çalıdan elde edilen İbogain adlı madde, eroin bağımlılığı gibi güçlü bağımlılıkların tedavisinde kullanılıyor.
Eroin Tedavisinde de Kullanılan Son Derece Etkili Psikedelik Madde: İbogain

kamerun, gabon, kongo, angola ve ekvator ginesi gibi afrika ülkelerinde bulunan zakkumgillerden bir çalı olan tabernanthe iboga bitkisinden elde edilen, halüsinojen etkili bir alkoloiddir ibogain. 

kabilelerde geleneksel olarak “ölüme yakın deneyim” amacıyla kullanılan bu psikedelik bitki, günümüzde eroin ve benzeri ilaçların bağımlılık tedavisinde denenmektedir. 


ibogain; etkisini serotonin, nmda ve opioid reseptörleri aracılığıyla gösterir. yapılan çalışmalarda kalpte ritm bozukluğuna sebep olması nedeniyle bir ilaç olarak piyasaya sürülememiş, deneysel kalmıştır.

iboga bitkisinin black panther filmindeki wakanda‘da yetişen “kalp şeklindeki bitki” olması olasıdır; çünkü meyveleri turuncu ve kalp şeklindedir. kral t’challa bunun aracılığıyla ölüme yakın deneyim yaşamıştır.

eroin, kokain, alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılan son derece etkili bir madde ibogain. bir dozu ile altı aylık eroin yoksunluğu ortadan kaldırılabilmekteymiş. neromusküler sistem ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktaymış. kullanan insanlarda ileri derecede kendine güven ve aşırı farkındalık hallerine yol açtığından depresyon tedavisinde de etkiliymiş. 


geçmiş hatalardan kaynaklı yıkımlardan arınma ve yeni bir kişilik inşası amacıyla tek bir seans uygulanan ibogain uzun yıllar için etkisini sürdürmekteymiş. 30'lu yıllarda fransa'da ticari ilaç versiyonu da çıkmış lakin günümüzde yasal bir madde değildir. bu bağlamda tıbbi işlemlerin ötesinde kullanılmamalıdır.