Eşcinsel Çaykovski ile Evlenen Antonina Miliukova En Kötü Eş Unvanını Hak Ediyor mu?

Klasik müzik tarihinin en çok kötülenen eşlerinden biri, Çaykovski'nin karısı Antonina Miliukova olarak biliniyor.
Eşcinsel Çaykovski ile Evlenen Antonina Miliukova En Kötü Eş Unvanını Hak Ediyor mu?

antonina 1848 yılında moskova yakınlarında soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. çocukluğu pastoral olmaktan çok uzaktı. soylu olmalarına rağmen ailenin çok parası yoktu, anne ve babası o üç yaşındayken ayrıldı.

müzik ev halkı için önemliydi. antonina şarkı söylemekten ve piyano çalmaktan hoşlanırdı. 1873 yılında moskova konservatuarı'nda eğitim gördü. daha sonra aralıklı olarak özel dersler vermeye başladı.

tchaikovsky ile buluşma

antonina, moskova konservatuvarı'na başlamadan bir yıl önce, ağabeyinin evinde verilen bir partiye gitti. ağabeyinin karısı, pyotr ılyich tchaikovsky adında eski bir arkadaşını davet etmişti.

antonina, tchaikovsky'den etkilendi. daha sonra onun müziği ya da yaratıcı yaşamı hakkında hiçbir şey bilmediğini ve sadece görünüşüne ve kişiliğine aşık olduğunu iddia etti. sonraki dört yıl boyunca bu tutkusunu saklı tuttu.

1876 yılında bir fırsat doğdu. antonina çeyiz olarak kullanılabileceğini bildiği küçük bir miras aldı ve bunun onu bir gelin adayı olarak çekici kılabileceğini düşündü. böylece 1877 ilkbaharında tchaikovsky'ye bir mektup gönderdi ve böylelikle yazışmaya başladılar.

hatta bir mektubunda birlikte olamazlarsa intihar edeceği tehdidinde bulunmuştur. günümüz için bu, akli dengesi yerinde olmayan bir eylem gibi görünse de son zamanlarda yapılan araştırmalar.. antonia'nın, sadece aşırıya kaçan bir üslupla yazmış olabileceğini ya da o dönemde çok popüler olan aşk mektubu kitaplarından cümleler kopyalamış olabileceğini öne sürmektedir.

antonina'nın moskova'da kaldığı evde gerçekleşen bir sonraki buluşmalarını tchaikovsky başlattı ve bir sonraki buluşmalarında evlenme teklif etti. tchaikovsky eşcinselliğinin farkındaydı, bu yüzden ona teklif ettiği tek şey "kardeşçe sevgiydi". antonina'nın onun ne demek istediğini anlamış olması pek mümkün görünmüyor.

evlilikleri

birbirlerini sadece birkaç kez gördükten sonra 1877'de evlendiler. tchaikovsky, antonina ile evlenmenin hayatının en büyük hatalarından biri olduğunu hemen anladı. evlilikleri devam etti ancak kendisine hayranlık duyan karısından kaçmak için bahaneler üretiyordu.

bu tchaikovsky için özellikle hassas bir dönemdi. sadece birkaç ay önce kemancı josef kotek'le bir aşk yaşamış ve "tutku bende akıl almaz bir güçle köpürüyor" yazmıştı. ancak ilkbaharda antonina ona aşkını ilan eden bir mektup yazdığında kotek'ten soğumuş ve kardeşine şöyle yazmıştı: "aşkımı mı soruyorsun? bir kez daha neredeyse mutlak sükunet noktasına kadar bastırılmış durumda."

yine de kotek'ten düğünde şahitlik yapmasını istedi. tahmin edilebileceği gibi, aralarındaki yoğun duygusal bağ tchaikovsky'nin evliliği sırasında da devam etti.

antonina'nın çocukları ve evlilik sonrası hayatı

1878'e gelindiğinde tchaikovsky, antonina ile olan evliliğini geride bırakmaya çalışıyordu, ancak boşanmak zordu ve antonina yeniden barışabilecekleri fikrine inanıyordu. nihayet 1881'de tchaikovsky de boşanma fikrinden vazgeçti.

bu arada antonina da kendine bir sevgili bulmuştu: aleksandr shlykov adında bir avukat ile birlikte yaşamaya başladı. shlykov'dan 1881, 1882 ve 1884 yıllarında üç çocuğu oldu.

hem kendisi hem de sevgilisi hastalıktan muzdaripti. ayrıca, tchaikovsky'nin adı çocukların doğumuna karışacaktı. bu yüzden hem kendi sağlığını hem de tchaikovsky'nin itibarını korumak için çocukları moskova'daki bir kimsesizler hastanesine teslim etti.

çocuklarını böyle bir durumda bırakmak antonina'ya ağır gelmiş olacak ki, 1886'da tchaikovsky'ye mektup yazarak hem para istedi hem de iki yaşında olan kızını evlat edinmesini rica etti. tchaikovsky evlat edinme talebine cevap vermedi ancak düzenli olarak para göndermeye başladı. karısının çocuklarını kendi başına büyütmemeyi tercih etmesinden rahatsızlık duymuştu.

antonina'nın sevgilisi 1888'de öldü. antonina, tchaikovsky'yle bir kez daha temasa geçerek barışma ihtimalini gündeme getirdi. bu zamana kadar tchaikovsky eşcinselliğiyle gerçekten barışmıştı ve karısına dönme fikri ona itici geliyordu.

ona ayda 50 ila 150 ruble arasında para göndermesine rağmen, o da öğretmenlik yapmak istiyordu. tchaikovsky dehşete kapıldı, bunun kendisini ve itibarını kötü etkileyeceğini belirtmişti.

tchaikovsky'nin ölümü

tchaikovsky kasım 1893'te öldü. dul eşine aylık 100 ruble emekli maaşı bıraktı. antonina, moskova'dan st. petersburg'a taşındı ve kocasının mezarının yakınına yerleşti.

ister ölümünün yarattığı stres, ister çocuklarının kaybı ya da başka nedenlerle olsun, antonina'nın ruh sağlığı bozuldu. 1896 yılına gelindiğinde petersburg'da duygusal rahatsızlığı olanlar için kurulan bir merkezde tedavi görüyordu. bir noktada, tchaikovsky'nin kardeşi anatoly onun daha rahat bir yerde yaşamasını sağlamak için araya girdi. tchaikovsky'den gelen aylık 100 ruble onun tedavisi ve yatılı kalması için harcanıyordu.

antonina, bir daha asla tek başına yaşamadı ve 1917 yılında zatürreden öldü.

***
antonina milyukova'nın hikayesi son derece trajiktir. uzun yıllar boyunca tchaikovsky'yi manipüle eden ve dehasına müdahale eden kuruntulu, deli bir kadından başka bir şey olarak görülmedi. ancak hikayesine başka bir pencereden bakıldığında, finansal olarak kendi yolunu çizmesi engellenen bir kadındı. ayrıca eşcinsellerin sevdikleri kişiyle birlikte olmalarını yasaklayan bir toplumun da dolaylı kurbanıydı.

antonina milyukova, tchaikovsky'nin hayatındaki en trajik figürlerden biri olmaya devam ediyor.

kaynak