Eşcinsellerin Haklarını Savunduğu Tarihteki İlk Direniş: Stonewall Ayaklanmaları

28 haziran 1969'da New York'taki Village bölgesinde yer alan Stonewall Inn isimli bara polis baskın düzenledi. Sonrasında ise ortaya hiç de planlanmamış bir direniş eylemi çıktı.
Eşcinsellerin Haklarını Savunduğu Tarihteki İlk Direniş: Stonewall Ayaklanmaları


abd tarihindeki cinsel azınlıklıklara baskı uygulayan sisteme karşı ilk açık direniştir ve tüm dünyadaki eşcinsel hakları hareketini tetikleyen olaydır.


1960'larda gey barlar rutin olarak polis tarafından baskına uğrardı. 28 haziran günü ise polisler bardaki durumun kontrolünü kaybetti ve şiddet uygulayarak daha fazla insanın bar önünde toplanmasına yol açtı. gerginlikler sonucu ortaya çıkan ayaklanmaların olduğu günün ertesi akşamında daha kalabalık bir protesto yapıldı. bu gösteriler birkaç gün sonra tekrar yapıldı. ilerleyen haftalarda ise tutuklanma endişesi yaşamayan eşcinseller kendileri için yeni mekanlar açılması için eylem grupları kurdular.


olaylardan altı ay geçtikten sonra lgbt hakları için üç adet gazete kuruldu. birkaç yıl içinde ise tüm dünyada dernekler kurulmaya başlandı. 28 haziran 1970'te bu olayların yıldönümü için ilk onur yürüyüşü düzenlendi. günümüzde de onur etkinlikleri her sene haziran ayının sonunda düzenlenmektedir.

Stonewall Inn adlı barın şimdiki hali.