Eserlerindeki Muazzam Işık Kullanımıyla İz Bırakan Ressam: Petrus van Schendel

1806-1870 yılları arasında yaşayan ve resimlerindeki etkili ışık çizimleriyle hafızalarda yer eden hatta bu sebeple 'mösyö kandil' lakabı takılan romantik ressamı tanıyalım.
Eserlerindeki Muazzam Işık Kullanımıyla İz Bırakan Ressam: Petrus van Schendel

Kimdir, nedir?

petrus van schendel... eserleri ingiltere'den avustralya'ya kadar birçok müzede sergilenen, özel koleksiyonların ve müzayedelerin aranılan ismi olan van schendel'in önemli müşterileri arasında ingiltere kraliçesi victoria, hollanda kralı ii. willem ve belçika kralı i. leopold de varmış.

ressamla ilgili ilginç bir detay: üç evliliğinden tam 15 çocuğu olmuş! 13'ü ilk eşinden! evi geçindirmekte zorlandığı zamanlarda, uluslararası üne kavuşana kadar bazı resimlerini yok pahasına satmak zorunda kalmış.

ayrıca kendi çapında bir mucit diyebileceğimiz petrus van schendel, denizde navigasyon, demiryolu, havacılık ve tarım alanlarında birkaç patent almış ve bunlar bazı fuarlarda sergilenmiş.

mum ışığıyla aydınlatılmış gece pazarı resimleriyle meşhur olduğu için “mösyö kandil” olarak bilinen flaman ressam petrus van schendel'den rotterdam'da gece pazarı, amsterdam'da gece pazarı ve alacakaranlıkta bir pazar yeri:


schendel'i münih'teki neue pinakothek'te keşfettim

gece resimlerinin önünde öyle bir kalakaldım ki görevliler gelip beni "los los kapıyoruz hadi" diye uyardılar. gece manzaralarını, ışığı, hareketi kullanışı cidden muhteşemdi. nerdeyse ağlayacaktım tablolarına bakarken.

mum ışığı


akşam pazarı


aşk mektubu