Eski İstanbul Sosyetesinin Önemli İsmi Benli Belkıs'ın Çapkınlıklarla Dolu Hayatı

Benli Belkıs ya da gerçek adıyla Belkıs Söylemezoğlu, 1917-1972 yılları arasındaki hayatına pek çok evlilik, karşılıklı ve karşılıksız aşk sığdırdı. Eski İstanbul sosyetesinin önde gelen simalarından biri olan Benli Belkıs'ın o dönemki hayatına kısa bir bakış.
Eski İstanbul Sosyetesinin Önemli İsmi Benli Belkıs'ın Çapkınlıklarla Dolu Hayatı


benli belkıs'a geçmeden önce babası süleyman şefik paşa'dan kısaca bahsetmek lazım

süleyman şefik paşa, milli mücadele'nin başladığı 1919 yılında harbiye nazırıydı. akabinde, kuvayi milliye'ye karşı kurulan kuvayi inzibatiye'nin komutanlığını yaptı, sivas kongresini basıp mustafa kemal ve yanındaki kuvayi milliyecileri tutuklayıp istanbul'a götürmek ve onları ingilizlere teslim etmek, hayatının tek motivasyon kaynağıydı. başarılı olamadı tabii. sonra kurtuluş savaşımızı kazandık, süleyman şefik paşa, ingilizlerle dost olup kuvayi milliye'ye düşman olan her vatan haini gibi yurt dışına kaçtı, yüzellilikler listesine alındı... 

Süleyman Şefik Paşa

süleyman şefik paşa halep'te görevliyken, yahudi asıllı rakkase raşel hanım ile evlendi. ama halife efendimiz (vahdettin) ve ümmetimizin tepkisini çekmesin diye, raşel olan eşinin adını ayşe'ye çevirmişlerdi. süleyman şefik paşa'nın raşel hanım'dan 4 çocuğu oldu: rabia, perizat, sihamettin ve belkıs... perizat hanım -ki kendisi prenses perizat- olarak bilinir, sultan mehmet reşad'ın oğlu şehzade mehmed nazım efendi ile evlenmiş ve osmanoğlu soyadını almıştı.

sihamettin, yani bilinen adıyla siham kemali söylemezoğlu ise türkiye'nin ilk maden kralıdır.
sihamettin'in eşi sevinç tevs türkiye'nin ilk jazz sanatçılarından olup, amerika'da grammy ödülü almış bir müzisyendir. sihamettin-sevinç tevs evliliğinden ise türkiye'nin en ünlü söz yazarı ve bestecilerinden biri olan şehrazat dünyaya gelmiştir.

Benli Belkıs

gelelim şehrazat'ın küçük halası belkıs hanım'a belkıs hanım, nam-ı diğer benli belkıs

benli belkıs, yemen'de yaşama gözlerini açmış, nişantaşı'nda dünyaya gözlerini yummuş nev'i şahsına münhasır bir türk kadını. babası hain süleyman şefik paşa. lakin cumhuriyet süleyman şefik paşa'yı yüzellilikler listesine almış ama ailesini, çocuklarını babasının yaptığı hainlikten muaf tutmuş, onlarla hesaplaşmamış.

işte belkıs hanım, böyle bir babanın çocuğu olmasına rağmen, cumhuriyetin ona tanıdığı birey olma ayrıcalığı sayesinde, babası sürgündeyken dahi babasına ait marko paşa konağında büyümüş yetişmiş, genç bir kız olmuştu.

tabii belkıs hanım'ın ailesi, bir yandan lüks yaşam, diğer yandan 30 odalı koca marko paşa konağı'nın masrafları karşısında ekonomik zorluğa düşmüştü. eve tam haciz gelmek üzereyken, belkıs hanım'a zengin bir talip çıkmıştı. henüz 14 yaşındaki belkıs'a, bursalı ünlü tütün tüccarı ihsan doruk talip olmuştu. belkıs, önce kendisinden çok yaşlı olan bu adamla evlenmek istemedi, ama ailesinin zor durumda olması onu bu evliliğe mecbur bırakmıştı.


böylece belkıs, ihsan bey ile evlenip fırtınalı, bir o kadar da renkli hayatına başlangıç yapmıştı... lakin ihsan bey ile olan evliliği kısa sürdü. belkıs hanım henüz 17 yaşındayken, tbmm başkanı kazım özalp'in oğlu enver bey ile bir yasak aşk yaşadılar. böylece ihsan bey, belkıs'tan boşandı. lakin belkıs'a boşanırken yüklü miktarda bir tazminat da ödemişti ihsan bey...

zengin, genç, güzel ve dul belkıs hanım istanbul sosyetesinin en gözde simalarından biri haline gelmişti. yanağındaki belirgin ben sebebiyle de bundan böyle "benli belkıs" olarak anılmaya başlamıştı.

benli belkıs 20'sine geldiğinde avukat sadi rıza dağ ile ikinci evliliğini yapmıştı. sadi rıza dağ, türkiye'nin ilk güzellik kraliçesi olan feriha tevfik'in eski eşiydi. yani, adam türkiye güzelinden boşanmış ve benli belkıs ile evlenmişti. bu da benli belkıs'ın ne kadar çekici bir karakter olduğuna dair önemli bir ayrıntı sanırım... lakin benli belkıs'ın bu 2. evliliği de kısa sürmüştü. belkıs hanım bu ikinci evliliğinden de güzel bir tazminat almıştı. 


artık yeni ufuklara yelken açıyordu. 1938 yılında mısır'ın zemalek valisi gallini fehmi paşa ile 3. evliliğini yaptı. belkıs hanım henüz 21 yaşındaydı, kocası fehmi paşa ise tam 90 yaşındaydı... bu evlilik ile birlikte belkıs hanım gold digger (servet avcısı) olmakla suçlandı. fehmi paşa'nın oğullarından ölüm tehditleri aldı. öyle ya, ortada çok büyük bir servet söz konusuydu. benli belkıs'a bu serveti yedirmezlerdi. lakin benli belkıs güzel olduğu kadar akıllıydı da. güzelliği, seksapeli ve çekiciliği ile erkeklerin aklını almasını bildiği gibi, pazarlık konusunda da son derece becerikliydi. belkıs hanım ve fehim paşa'nın oğulları, boşanma konusunda kora kor bir pazarlık yaptılar ve nihayet benli belkıs yüklüce bir servet karşılığı biricik aşkı(!) fehmi paşa'dan boşandı ve 1939 yılında istanbul'a geri döndü...

bu arada ikinci dünya savaşı başlamıştı. benli belkıs'ın işleri(!) kesattı. savaş yıllarında gün gazetesi'nin sahibi ilhan bayramoğlu ile aşk yaşadı, nişanlandılar. evlilik hazırlıkları yaptıkları sırada ilhan bey'in hem mah'a, hem mi6'e hem de almanya adına çalışan bir çift taraflı, hatta 3 taraflı ajan olduğu ortaya çıkınca bu ilişki yarım kaldı...

ikinci dünya savaşı yıllarından sonra benli belkıs, paris'e yerleşti. kısa süre sonra burada avukat eduard pinaud ile aşk yaşamaya başladı. eduard pinaud fransız parfüm kralı, sanayi devi olan ed. pinaud şirketinin veliahtıydı. yani bu da çok zengindi. benli belkıs, sanayi kralının avukat oğlu ile 4. evliliğini yaptı.


tabii benli belkıs boş durmuyordu. eduard pinaud ile evli olduğu sırada, sherlock holmes'un yaratıcısı, arthur conan doyle'un oğlu, yakışıklı ingiliz genci adrian conan doyle ile yasak aşka düştü... pinaud ile evli olmasına rağmen, doyle ailesinin yüz odalı şatosunda yaşamaya başladı. bu yasak olmasına rağmen aleni olarak yaşanan aşk, dünya basınında uzun süre gündem olmuştu.

benli belkıs, tabii her çiçekten bal almaya devam ediyordu. avrupa'nın altını üstüne getiren belkıs hanım, aşk maceralarının arasında venedik kontu'nun oğlu olan avrupanın sosyetik hanımlarının rüyalarını süsleyen giorgio gini'yi de eklemişti. çok hızlı yaşıyordu belkıs hanım, çok...


bakınız burası çokomelli; belkıs hanım avrupa'da belkıs kemali adını kullanıyordu. bir defasında bir trafik kazasına karışmıştı. üstelik alkollüydü... tabii gazeteler soyadından ötürü; "mustafa kemal'in kızı kaza yaptı" diye haber yapmışlardı. bu durum türkiye ile avrupa arasında bir diplomatik krize yol açmıştı.

neyse, 1950'lerin ortalarına kadar avrupa'nın altını üstüne getiren belkıs hanım, nihayet yurda döndü. döner dönmez de istanbul şoförler odası başkanının oğlu tevfik yürüten ile 5. evliliğini yaptı. bu evlilik ise sadece 2 hafta sürmüştü, böylece belkıs hanım yine dul kaldı.


sıra dışı ama göz kamaştırıcı bir yaşam. belkıs hanım'ın hayatında kimler kimler yoktu ki... kişisel dost olduğu bazı isimler şunlardı:

mısır kralı faruk,
isveç kralı gustav,
monaco prensi rainer ve eşi grace kelly,
eva bartok,
mountbatten markizi davit mountbatten...

daha kimler kimler...

peyami safa, nâzım hikmet, fikret mualla, sait faik... belkıs hanım'ın aşk yaşadığı bazı türklerdi... ayrıca benli belkıs, ünlü yazar yahya kemal'in de kendisine aşık olduğunu ve onu elde etmek için kur yaptığını da iddia etmiştir.


cumhuriyet rejimi belkıs hanım'ı dışlamamış, cezalandırmamış, ona bir hayat sunmuştu.
babası yüzellilik bir vatan haini olmasına rağmen, belkıs hanım mustafa kemal atatürk ile bir baloda dans bile etmişti... belkıs hanım'ın türkiye yılları da çok renkli geçiyordu. gazeteciler röportaj için kapısında yatıyordu. moda dergilerinin, moda sektörünün vazgeçilmeziydi. belkıs hanım, o dönem yeni çıkan bikiniyi türkiye'de ilk kez giyen ve bikini ile poz veren ilk türk kadını olmuştu.

bu arada yeşilçam'a da uğramayı ihmal etmedi. 1954 yılında çevrilen "çılgınlar cehennemi" adlı filmde eşref kolçak ile başrolü oynadı.

hani bir kısa fıkra var...
16 nisan: kaptan benimle olağanüstü ilgileniyor.
17 nisan: kaptan beni yemeğe davet etti.
18 nisan: kaptan yemekte eğer aşkını kabul etmezsem gemiyi batıracağını söyledi.
19 nisan: yolcuları kurtardım...

işte bu kısa fıkra tamamen gerçektir aslında ve burada yolcuları kurtaran kişi bizim benli belkıs'tır...

velhsasılı kelam, belkıs hanım çok hızlı yaşamıştı ve genç ölmüştü. bu hızlı ve fırtınalı hayat 19 temmuz 1972'de 55 yaşındayken nişantaşı'ndaki bir apartman dairesinde geçirdiği kalp krizi sebebiyle son bulmuştu.


belkıs hanım yaşantısını şöyle tarif etmişti: “yüzlerce defa seviyorum sanıp âşık oldum. tam istediğim erkeğe rastlamadığım için hiç çocuk yapmadım.”

geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer...