Eski Pizzacılar Anlatıyor: Pizza Neden Bu Kadar Pahalı?

Maliyetini, kullanılan malzemeleri düşününce pizzanın fiyatı sizce de biraz pahalı değil mi? 20-25 liraya içi kavurma dolu kocaman bir pide yiyebiliyorken; içinde ete dair hiçbir şey olmayan orta boy pizzayı 30-40 liradan aşayı yiyemiyorsunuz. Bu durumun sebebi nedir?
Eski Pizzacılar Anlatıyor: Pizza Neden Bu Kadar Pahalı?
iStock

pizzanın pahalı olmasının sırrını size açıklıyorum, hazırlanın. geçmişte pizza dükkanı sahibiydim ve ortaklık nedeniyle bıraktım. piyasayı bilirim, bu nedenle size bunun nedenini söyleyeceğim.

kısaca söylemek gerekirse pizzanın pahalı olmasının nedeni patronların kan emici pislik olmalarıdır. bir orta boy pizzanın total maliyeti 6 tl'yi geçmiyor ama 20-30 tl arasında satılıyor. istediğin kadar kira, işçilik bedeli koy, birim olarak 6 ile 20 eşdeğer fiyatlar değildir. toplum algısında bir ürün pahalı diye akılda kalmışsa maliyeti düşse bile patronlar tarafından pahalı tutulmaya devam eder. işte pizza gibi ürünlerde yaşanan şey tam anlamıyla bu. gıda sektöründe kar oranı en yüksek ürünler arasında ilk 3 içindedir.


kimse gelip burada işçilik, kira filan demesin çünkü hepsi yalan dolan. en kötü, bakın en kötü pizza dükkanı 10 bin tl'den aşağı kar bırakmıyor. 30-40 bin tl ortalama net karı var bir işletmenin. orta boy pizzanın hamur maliyeti 40 kuruşu geçmez. asıl gıda maliyetini peynir ve et ürünleri kapsıyor ki etler zaten kağıt gibi ince. asıl gıda maliyetini peynir oluşturuyor ki büyük işletmeler toptan aldıkları için ciddi indirimle alıyorlar. özellikle yan ürün dedikleri kola, patates, tatlı vb. ürünler inanılmaz kar marjı ile satılıyor.

bu tür ürünleri tüketirken ağır kazıklandığınızı aklınızdan çıkarmayın.

not: benim sahibi oldugum işletme küçük olduğu halde, indirimli ürünler alamadığım halde piyasanın çok altında satıyordum.

açılın eski pizza ustası konuşuyor: 2006 civarında istanbul'da tatdoy's isimli bir yerde çalışmıştım kadiköy'de. hala orası çalışıyor mu bilmiyorum.

pizzanın hamurunu, sosunu ben yapıyordum. peyniri sucuğu, mısırı fırını derken müşteriye masaya kadar servis ederdim. o zaman pizzanın çeşidine göre mozarella, siciliano, porto verde fiyat alınırdı. oysaki ismine göre değil, içindeki malzemeye para alınır ama kazık olacak ya isme göre para alırdık.

her neyse, bir pizzanın orta boy olarak maliyeti en fazla 4 tl idi ama bizim aldığımız para 14 tl. yani 3 katı gibi para kazanıyordu iş yeri. 2006 senesinde kazanç-maliyet bu şekildeydi.

şimdi 2019 senesinde 40 tl'lik bir pizzanın maliyeti en fazla 10 tl'dir. bakın en fazla 10 tl.
alınan para 40 tl ve yine 3 katı kar. sonuç hiç değişmez.

Yuvarlak Pizzaları Neden Kare Kutulara Koyuyoruz?

Modern Pizzanın Temeli: Margherita'nın İlginç Ortaya Çıkış Hikayesi