Eski Zamanların Türkiye Müzik Kültüründe Garip Bir Akım: Arabesk Çocuk Şarkıcılar Ekolü

Çığ gibi büyüyen pop müzikte çocuk akımına karşı bizim de bir zamanlar arabeskte çocuk akımımız vardı. Çocukluk döneminde biri için "bu ne acı" diyerek hayret ettiğimiz dönem, Emrah'tan Ceylan'a kadar birçok kişiyi var etmiş. Sözlük yazarı "gofret beyin" ile bir zamanların minik arabeskçilerine bakıyoruz.
Eski Zamanların Türkiye Müzik Kültüründe Garip Bir Akım: Arabesk Çocuk Şarkıcılar Ekolü
Küçük Emrah


beybi beybi beybi uuuuğğğğğğ beybi beybi beybi uğğğğğğ.... evet castin biber'ın beybi beybi uğğğğ'suyla seslendim sizlere. bizde de çok castin vardı, bizde de çok bibığr vardı. kıymetini bilemedik, unutuldular. en bilindik figürleri emrah ve ceylan olan bu ekolün video ve sinema piyasanına müzik piyasasına kar manasında büyük etkisi oldu. bazıları büyüyünce de devam ettiler, şöhretlerini korudular. bizim şimdi alişan olarak bildiğimiz küçük serkan o albümleriyle yakalayamadığı başarıyı sonra yakaladı mesela, ceylan ibrahim tatlıses'in oğluyla evlendi boşandı, sonra yine evlendi yine boşandı, şimdi yine evlenecek, bazıları düğünlerde ve sünnetlerde sahne alıyor hala, bazıları başka işlere girdiler, bazıları aramızdan ayrıldılar. çok ekmek yediler bu çocuklardan. adorno plakçılık gururla sunar, in loving memory of resul balay:

halil taşkın

şimdi kim bu halil taşkın diyeceksiniz. ama bu arkadaşın cüneyt arkın'la falan filmleri vardı dostlar. ünlüydü video film piyasasında. büyüyünce de devam etmiş sanat hayatına.
 

küçük oğuz

aslında tam arabesk sayılmaz bu. ankara havaları tadında albümler yapan bir kardeşimiz. "içtikçe zerhoş etmez rakının faydalısı" gibi bir sözü ilköğretim çağındaki çocuktan duyunca insan bir kötü oluyor. deli yarim isimli bir albümü var.

kanarya kardeşler'den küçük cem

kendisiyle ilgili malumat verildi. ilginç biri.

küçük müftah

öksüzler isimli albümüyle aradığı patlamayı yapamamış bir sanatçı. terk ettin sen beni diyecek.

yetim ayhan

gerçekten yetim değildir inşallah. castin bibır'dan çok önce beybi sound'u yakalamış bir kardeşimiz. şimdi castin'e ölüp bitene buyur yetim ayhan dinle desek kim bilir başımıza ne gelir.

küçük mahsun

garip anam isimli albümüyle çıkış yapmaya çalışmış bir sanatçımız. ağır damar.

küçük tülay

küçük tülay daha çok türkü alanında eser vermiş, canım feda, dumanlı dumanlı, geçmiyor günler gibi albümlere imza atmış bir sanatçımız.

küçük hasan

öncelikle bunun nesi küçük dediğinizi duyar gibiyim. fantastik arabesk albüm konusunda farklı bir yeri olan erdal plak'tan çıkan eller aldı isimli bir albümü var.

mahir eser

isminin önünde küçük sıfatı olmayan ender sanatçılarımızdan mahir. ölümüne tilili isimli ilginç bir albüm yapmış.

küçük sezer

yavuz asöcal arabesk-sanat müziği alanında sağlam firmalardan biriydi. niye böyle bir albüm yaptılar bilmiyorum. küçük sezer ümit çeşmesi albümü genelde hareketli şarkılardan oluşuyor.

not: çeşitli forum sitelerinde bu ekoldeki arkadaşlarla ilgili malumat var merak edenler için. bir de bu ekolün türk sinemasındaki macerası var tabii. onun için de şu yazıyı öneriyorum: http://www.otekisinema.com/…in-sarkici-‘kucuk’leri/

bu da bonus

afacan yozgatlı: pek afacan bir tipi yok. zaten "anam yok derdimi bilsin yarim yok gözyaşım silsin" diyen adamla akla problem çocuğu, evde tek başınayı getiren "afacan" lafı yan yana olmuyor bile. gurbette akşam oldu albümünün aynı adlı parçası:

herkese hayırlı cumartesiler diliyorum.