Esnerken Neden Gözlerimiz Yaşarır?

Esneyince, özellikle de büyük esneyince neden bir iki damla yaş döktüğümüzün açıklaması.
Esnerken Neden Gözlerimiz Yaşarır?

esnerken birçok insanın gözleri yaşarır. bunun sebebinin, yüzümüzün esnerken gerilip kırışması, gözlerimizi kısıp kapatmamıza bağlı olduğunu söylüyor kaynaklar.

ucla health'de optometrist ve kontakt lens uzmanı olan vivian shibayama:

"esnerken gerilme , göz ve çevresindeki baskı, kaşlarınızın altındaki lakrimal bezler üzerinde baskı oluşturuyor ve bu da gözyaşlarınızın daha fazla üretilmesine neden olabiliyor." diye açıklıyor.

başka bir kaynak olan nei'edeki açıklamada da şöyle:

gözlerin esneme sırasında yaşarması bilimsel olarak "parasempatik sinir sistemi" tarafından düzenlenen bir refleksin sonucudur. gözyaşlarımızın normalde gözlerimizin iç köşelerindeki küçük kanallardan akıyor. ancak esneme sırasında yüz kaslarımızı sıkmak, bu kanalları geçici olarak kapatabilir ve gözyaşlarının gözlerimizde normalden biraz daha uzun süre kalmasını sağlayabilir diyor. dr. massaro-giordano, "bu ekstra sıvının gidecek yeri yok" diyor ve gözyaşlarına boğuluyorsun. "sonra, gözlerinizi açtığınızda, fazladan gözyaşları sonraki birkaç göz kırpmada kanalizasyona doğru yol alıyor."

esnerken gözlerin yaşarması, vücudun doğal bir refleksi olan göz yaşlarının artmasının bir sonucu olabilir.

işte bunun nedenleri de şöyle sıralanıyor

gözleri koruma: esneme sırasında gözlerinizi kapatma eğilimi vardır. esneme sırasında göz kapakları korneayı (gözün ön yüzeyindeki şeffaf tabaka) korur. göz kapaklarının bu koruyucu işlevi, esneme sırasında korneanın kurumasını ve tahriş olmasını engeller.
göz yüzeyi, sürekli olarak nemli ve korunaklı olmalıdır. göz yaşları bu nemliliği sağlar. esneme sırasında göz kapakları kapanır ve göz yüzeyini koruma altına alır. ayrıca, göz yaşları göz yüzeyini temizler ve mikropları uzaklaştırır.

sinir uyarıları: esneme, beyin ve sinir sistemi tarafından kontrol edilen bir reflekstir. bu refleks sırasında bazı sinir uyarıları ortaya çıkar ve bu, gözlerin kapanmasına ve göz yaşlarının artmasına yol açabilir. bu, gözlerin ani rahatsızlık veya tahriş durumlarında korunmasına yardımcı olur.

irritasyon: gözlerin yaşarmasının başka bir nedeni, gözlerdeki tahriş veya kuru gözlerdir. esneme sırasında göz kapağı hareketleri veya göz yüzeyi tahrişe yol açıyorsa, gözlerin yaşarması bu tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.

kaynaklar: 1 / 2 / 3