Espressonun Daha Az Su Kullanılarak Yapılan Küçük Kardeşi: Ristretto

Yoğunluk konusunda espressodan bile öte duygular yaşatan bu kahve çeşidini tanıyalım.
Espressonun Daha Az Su Kullanılarak Yapılan Küçük Kardeşi: Ristretto
iStock

Nedir, ne değildir?

ristrotto, bir espresso türevidir. espresso, 7 gr. kahvenin içinden 30 ml. sıcak suyun süzülmesiyle elde edilir. ristrettoda ise süzülen sıcak su miktarı daha azdır (20 ml kadar). dolayısıyla espressonun biraz daha sert ve yoğun halidir.

lungo ise tam tersidir. bu kez espressoya oranla daha fazla su kullanılır, bu da kahveyi daha yumuşak yapar.

sanılanın aksine en yüksek kafein oranına sahip olan kahve değil, kahve tadı en yoğun olan kahvedir. decaf'den (kafeinsiz) sonra en az kafeine sahip kahve de denilebilir. zira bir ölçek kahvedeki kafein miktarı sabittir ve ne kadar çok kafein isteniyorsa o kadar uzun çekilir. ristretto bir ölçek kahvenin içinden 3-4 saniye süre ile geçen bir kahve olduğu için taze kahvenin en yoğun aromalarını alır. fakat ölçekteki kahvenin kafeininin hepsini alabilmesi için içinden daha uzun süre su geçmesi gerekir. bu uzun çekim kahvelere americano ve lungo denir.

Espresso ile arasındaki fark nedir?

ristretto'nun kafein oranının daha düşük, tadının daha yoğun olduğu doğrudur.

fakat 1 shot espresso için: 7 gr civarı öğütülmüş kahveden, 25-30 saniyede -espressonun kreması hariç- 30 ml kahve alınır.

ristretto ise aynı kahvenin ve aynı makine ayarlarının sabit tutulup, değirmenin espresso için olandan biraz daha ince çekecek şekilde ayarlanmasının ve yine 7 gr civarı kahvenin öğütülmesinin ardından yine 25-30 saniye süresinde yine kreması hariç 20 ml civarı (maksimum 22,5 ml) kahve alınması ile elde edilir.

ayrıca italya'da kahve standart olarak ristretto şeklinde falan sunulmaz, kahve dediğinizde yukarıda da yazdığım gibi kreması hariç 30 ml'lik espresso shot olarak sunulur. eğer shot 1 fincan içine çift espresso şeklinde alınacaksa, bu durumda ölçü 14 gram kahveden 25-30 saniyede -espressonun kreması hariç- 60 ml şeklinde değişir. bir fincana çift ristretto çekilecekse yine her şey aynı kalır, kahve çekme kalınlığı inceltilir, krema hariç fincana maksimum 45 ml shot alınır.

3. Dalga Kahve Akımı İçinde Tüketilen İçeceğin Literatürdeki İsmi: Nitelikli Kahve