Estetik ve İşlevsel Amaçla Yapılan Operasyon: Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)

Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti), kadınların çeşitli estetik kaygılar ve işlevsel amaça yaptırdığı bir genital estetik operasyon. Nedir, ne değildir; biraz yakından bakalım.
Estetik ve İşlevsel Amaçla Yapılan Operasyon: Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)

vajina daraltma ya da diğer adıyla vajinoplasti; vajina dokularının gevşemesi, esnekliğinin azalması, genişlemesi şikâyetleri olan kadınlara vajinanın yeniden sıkılaştırılması, daraltılması, toparlanması için yapılan estetik ve işlevsel amaçlı bir genital estetik operasyondur.

vajina daraltma ameliyatları "vajinoplasti" olarak tanımlanır. aslında vajina daraltma ameliyatları vajinoplasti operasyonlarının yalnızca bir kısmını oluşturur. vajina daraltma diğer bir ismi ile vajinoplasti ameliyatları aslında estetik bir operasyondan öte, işlevsel amaçlıdır.

nitekim vajinanın genişlemesi, bollaşması, girişin açılanması kadın ve erkekte cinsel ilişki sırasında cinsel hazda azalma, his kayıpları ve orgazm olma sorunlarını de beraberinde getirmektedir.

doğuştan vajina yokluğu veya vajina kısalığı (müllerian agenezi) kadından erkeğe cinsiyet değişimi gibi nedenlerle "yeni bir vajina oluşturmak" veya olan vajinayı estetik, fonksiyonel açılardan düzeltmek, daraltmak, sıkılaştırmak için yapılan operasyonların tamamına "vajinoplasti" veya "vajina daraltma" adı verilmektedir.

kişiyi psikolojik olarak yıpratan ve estetik açıdan gerçekten zorunlu bir durum olmadıkça çok da gerekli görmediğim operasyonlardır vajina daraltma operasyonları.

haz duyarlılığı yoğun bir bölgede küçültme ya da müdahale yapılması işlevsel kayıplara yol açabilir. bu risk hesaplanmadan, sadece estetik kaygılarla bu tür bir operasyona karar vermek gayet anlamsız.

estetik açıdan kişiyi ya da karşı tarafı ilişkiye engel teşkil edecek biçimde rahatsız edecek ya da işlevsel sıkıntılar doğuran durumlarda makul elbette. ancak salt estetik sebeplerle ve sadece kendini iyi hissetmek için olası risklerine katlanmak da pek mantıklı değil.

klitoris üzerindeki dokunun gereğinden fazla kalın olduğu ve alınan hazzı olumsuz etkilediği durumlardaki gibi işlevsel yarar sağlayacak operasyonlar daha akla yatkın görünüyor.

vajinanın estetik görünümünün, penis büyüklüğü ya da 90-60-90 vücut ölçülerinde olmaktan çok çok büyük bir farkı yok aslında temelde mantık olarak. bu algısal durumların hazza fiziksel etkisi çok dolaylı ve sınırlı; ancak kişinin kendisini iyi hissetmesiyle kazanımlanan faydanın cinselliğe olası pozitif etkisi nedeniyle tercih edilebilir, riskleri çok büyük olmadığı sürece.