Estetikle Vahşiliği Aynı Potada Eritmiş Muhteşem Bir Hayvan: Kar Leoparı

Panthera cinsinin bir üyesi olan ve bilimsel adı panthera uncia olan büyük kedi türü kar leoparına dair bilinmesi gerekenler.
Estetikle Vahşiliği Aynı Potada Eritmiş Muhteşem Bir Hayvan: Kar Leoparı
iStock

estetikle vahşiliği bir potada eritmiş, güzellikte çılgın atan muazzam bir kedi kar leoparı.

kedigiller familyasının uncia alt türünün tek üyesi. son bulgularla, atasının kaplan olduğu kesinleşti. yaşam alanını 12 ülke oluşturur: afganistan, butan, çin, hindistan, kazakistan, kırgızistan, moğolistan, nepal, pakistan, tacikistan ve rusya. maalesef sayıları vahşi doğada yalnızca 4000-6000 civarına gerilediği için türü tükenme tehlikesindedir.


doğal ortamında görüntülenmesi en zor kedidir. tek başına yaşar ve münzeviliğine yalnızca üreme dönemlerinde ara verir. onun haricinde yüksek ve karlı dağlarda (himalayalar, sibirya, altaylar, tanrı dağları, tibet platosu) ve kayalıklarda yaşar. safkan etçildir. çoğunlukla alacakaranlık vaktinde avlanır. mavi koyun, dağ keçisi, marmot, tavşan en sık avladığı hayvanlardır.


gri ve çok kalın bir postu vardır. karlı dağlar ve kayalıklarda çok iyi kamufle olur. gözleri mavidir. patısı, kar ayaklıkları gibidir: oldukça geniş, araları bile tüylü. vücuduna oranla çok uzun ve kalın bir kuyruğu vardır; kuyruğunu denge sağlamanın yanısıra, kar fırtınalarında başına dolayıp yüzünü kardan korumak için kullanır.

türk kültüründe de önemli bir yeri olan bu hayvan için ak pars, kar parsı isimleri de kullanılmaktadır. göktürk kurganlarından pars motifleri içeren çeşitli resimler, totemler ve takılar çıkarılmıştır.

diğer büyük kedilere göre kar leoparlarının vücut yapıları farklıdır. normale göre uzun ve kalın bir kuyrukları vardır. bu kuyruk sayesinde çok dik yamaçlarda istediği gibi avlanırlar. patileri basıncı azaltıp kara batmamak için çok büyüktür. tüyleri kalın ve vücutları yağlıdır dolayısıyla soğuktan korunabilirler. 


böyle bildiğiniz pofuduk hayvanlardır, yavruları çok sevimlidir. pofuduk falan şaka bir yere kadar. bu kedi işinde ustalaşmış bir avcıdır. hem çevik hem de güçlü bir hayvandır. uzun atlayışlar yapabilir, avını dik tepelerde ağzında taşıyabilir.

Ülkemizde Nesli Tükenmek Üzere Olan En Gizemli Hayvan: Anadolu Parsı

Türkiye'de Nesli Tükenen ve Tükenmek Üzere Olan Hayvan Türleri