Etsy'de Satışlarını Artırmak İsteyen Dükkan Sahiplerine Tavsiyeler

Üreticilerin birinci elden satış yapmasına olanak veren Etsy'de satışlarımı nasıl artırırım diyenlerdenseniz, işinize yarayabilecek bir içeriğimiz var.
Etsy'de Satışlarını Artırmak İsteyen Dükkan Sahiplerine Tavsiyeler

öncelikle etsy konusunda, sosyal medyada yazılanlara bakınca bir karamsarlık görüyorum

etsy, amazon ve diğer platformlar kolay yerler değil, öncelikle bunu kabullenmek gerekiyor. 100 tıklamada 3 satış ortalaması olan pazar yerlerinden bahsediyoruz. yani sadece siz değilsiniz satamayan, birçok kişi aynı şeyi yaşıyor. peki bu böyle mi devam edecek? elbette hayır... geliştireceksiniz, hatalarınızı göreceksiniz. ürün seçiminiz hatalı olabilir, başlığı ya da açıklamalarda hata yapmış olabilirsiniz, fiyatlandırma hatası olabilir, fotoğraflar olabilir... yani etken çok.

böyle durumlarda en güzel yöntem: sizinle aynı ürünleri satan, satış rakamları iyi olan rakiplerinizin sayfalarına göz atın

amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok, hatalarınızı oralarda arayın... aynı ürünü satan satıcıların aldığı yorumlara bakın, yani müşteri yorumlarına. satın alan müşteriler neleri çok beğenmiş, neleri eksik bulmuşlar onlara göz atarak ürününüzdeki eksikleri tamamlayın. (tabii arbitraj yapmıyorsanız.) etsy'de satış yapan gruplara üye olun. lakin üzerine basarak yazıyorum, sakın ola danışmanlık hizmeti adı altında ortada gezen dolandırıcılara paralarınızı kaptırmayın. niş ürünler bulun, ülkemiz bu konuda mükemmel bir coğrafyaya sahip, özellikle doğu ve ege... oradan yöresel ürünler bulun. devamlılığı olan ürünlerden alın 5 tane atın kenara, fotoğraflarını ekleyin. o kadar profesyonel olacağım diye yırtınmayın. etsy'de şu an mükemmel ciroya sahip bir arkadaşım var, antep'te yöresel ürünler satıyor. yaptığı tek iş: gidip ürünleri alıyor ve fotoğraflıyor. stokları 5*10, fazlası yok yani... denemeden bilemezsiniz. bu ürünlerden bir tanesi dahi tutarsa yeter size. tek üründen 40 bin satan mağazalar var. 1 dolar kar marjı ile satsanız, gerisini siz hesaplayın...


insanları önemsemeyin ve çalışmaya devam edin

çünkü ne yaparsanız yapın, insanlar sizi hep eleştirecek, hep eleştirecek... bir şeyi başarmak istiyorsanız uykusuz geceler, yorgun vücut ve bir süre sosyalleşememek gibi şeyleri göze alacaksınız. kendimden biliyorum: çok zeki bir adam değilim. ortalama bir zekaya sahibim bir çoğunuz gibi. ticarette kazanan insanların hepsi zeki değildir lakin hepsi çok çalışır. çalışacaksınız... maalesef böyle bir coğrafyadayız ve sonuçları bunlar. ben de çok dayak yedim yani öğrenene dek. yoruldum, dayak yedim, düştüm, kalktım... ama kalkmak en önemlisi, vazgeçmemek... vazgeçmeyen birinin kaybetme şansı yoktur.

deneyin: bir ürün olmadı mı? başka ürün bulun. olmadı mı? bir başka ürün...

vazgeçmeyin. ülkede herkes pasif gelir derdine düşmüş, coin uzmanı olmuş. herkesin elinde telefon alıyor satıyor. sonrası hep hüzün... kaç kişi tanıyorsunuz coin alıp satmakla zengin olmuş? bir de para kaybeden kaç kişi tanıyorsunuz? onlar zengin oyuncakları. eth 1700 iken aldım ve koydum kenara, sadece ileride "keşke" dememek için, attım kenara... aldıktan sonra sadece 3-4 kez bakmışımdır "ne alemde" diye... kendi hayatımı başkalarının projeleri üzerine kurmuyorum yani. projeden aldım ve kenara koydum. olur-olmaz bilmem, şans... bizim tek kurtuluş yolumuz çalışmak bu ülkede, daha çok çalışmak. vazgeçmeyin.


kargo için bir şeyler yazayım

ben tnt/fedex ile çalışıyorum. dhl ile 3 yıl çalıştım lakin son 2 yıldır tnt/fedex ile çalışıyorum. deniz taşımacılığı da kullandığım için özel anlaşma gereği indirimli gönderebiliyorum parça ürünleri dahi... lakin anlaşma dışında fedex / tnt pahalıdır. dhl zaten en uçuk fiyatları verir genelde. birliğe ve odalara aslında çok öneri ve talebimiz oldu, sözler de aldık. kargo olayını thy ile çözeceğiz dediler, halen bekliyoruz. rekabet gücünü düşürüyor etsy de rakiplere karşı.. ingiltere ya da ukrayna'dan amerika'ya satış yapan biri neredeyse yarı fiyatına gönderiyor türkiye'den. hadi ingiltere neyse diyelim, bulgaristan dahi öyle gönderiyor... ptt kargo biraz toparladı kendini, eskiden gerçekten güvercine mektup vermek gibiydi ptt ile göndermek. yeni yeni çeki düzen veriyorlar kendilerine, umarım daha iyi olurlar, en uygunu ptt çünkü. ptt kullanmayacaksanız eğer tnt/fedex ya da dhl uğraşmayın, navlungo ile anlaşın. çünkü bunların verdiği fiyattan daha düşük verir navlungo. ve entegre programları da çok iyidir. uğraşmadan faturanızı, gümrük evraklarınızı direkt alırsınız uygulamadan. baktınız ki satışlarınız artıyor, o zaman iletişime geçeriz ve size ara depo öneririm... bu ne demek? amerika'ya satıyorsunuz bir ürünü, satışlar iyi gidiyor haftada 50*60 ürün satıyorsunuz... ara depolar var amerika'da, kübik denilen ölçü birimine göre aylık maksimum 20$ gibi bir rakam alıyor, yani bedavadan az pahalı. ve oradan ürünlerinizi sipariş geldiğinde paketleyip kargo yapıyor yerinize. paket başı bir maliyet alıyor. kargo çok uygun olduğu için her türlü kar elde ediyorsunuz. hatta ekşi sözlük'ten tanışın ve birleşin. herkes 10 ürün koysun bir ara, depo denemesi yapın. 5 kişi birleşin, yerinize bir kişi anlaşsın. biz türkler etsy'de dahi birbirimizin mağazalarını düşürmekle meşgulüz. siz bunu yapanlardan olmayın, birlik yapın hepiniz kazanırsınız. tanım olarak kargo diyorsanız eğer navlungo derim, daha ucuzu ptt. navlungo ürünü %99 ulaştırır, ptt %59. karar sizin.