Etsy'den Dolar Kazanmak İsteyenlerin En Çok Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

Kendi ürettiğiniz ürünleri tüm dünyaya satarak dolar kazanabildiğiniz popüler bir e-ticaret platformu Etsy. Bu sitede hesap açıp, ürün satmaya başlayacakların ilk aşamada merak ettiği birçok soruyu, tecrübeli biri yanıtlamış.
Etsy'den Dolar Kazanmak İsteyenlerin En Çok Merak Ettiği Sorular ve Cevapları


şirket açmak zorunlu mu?

etsy için değil. devletimiz için para kazandığından evet. şahıs şirketi de olur, limited de olur, halka açık borsada iş yapan anonim şirketi de olur.etsy için ise şirketiniz olmasa da burada satış yapabilirsiniz. yarın devlet baba başınıza sen hayırdır dediğinde verecek bir cevabınız varsa sıkıntı yok. etsy için sizin ne olduğunuzun önemi yok. denemek istiyorsanız ilk etapta şirket vs. işine girmeden yükleyin ürünlerinizi bir deneyin. satış geliyorsa vakit kaybetmeden şirketinizi kurun.

fatura kesmezsek bir şey olur mu?

buna kimse cevap veremez. yakalanmazsanız bir şey olmaz. lakin youtuberlara ne yaptılar, hatırlıyorsunuz. google'dan gelen paraları bir çıkardılar. hepsi hayvan gibi vergi cezası ödedi. devletin buraya el atması ve gelirleri filtrelemesi çok kolay. sonuç olarak bankaya gidip bana etsy ireland'dan gelen paraların hangi hesaplara gittiğini ver diyecekler. izi pizi. geçmişe yönelik 5 yıllık denetim yapma yetkisi var devletin vergisel işlerde.

kargo ne kadar?

navlungo, ptt vs. 50 tane aracı firma var. hepsinin sitesinde hesaplama motoru da var. göndereceğin ürünün hacmini ağırlığını bilmek yeterli.

kargo süreci nasıl?

buradan konya'ya kargo göndermekten pek bir farkı yok. kutuluyorsun. üzerine adres yazıp, veriyorsun firmaya. yiyecek, içecek vs. harici çok problem olmuyor. amerika zaten yol geçen hanı ve müşterilerin geneli de oradan. avrupa birliği'nde vergi vs. çıkıyor ürününüzün fiyatına göre. o da gümrük kaydı ile falan çözülüyor bir şekilde de o ileride düşüneceğiniz iş. önce bir satış vs. işine odaklanın da. işler büyürse bakarsınız.

nasıl seo yaparım?

hiçbir şey bilmiyorsanız açın bir erank hesabı. aylık 5 dolar. bir ay açık kalsın. size benzer ürünler satanların ne yazdıklarına, nasıl sonuç aldıklarını inceleyin.

ingilizcem yok?

google translate ile çözemeyeceğiniz komplekslikte bir şey yok burada. biraz açık fikirli ve hafif pratik zekalı olmanız yeterli.

şu satılır mı?

satılır. 8 milyar insan var dünyada. her malın bir alıcısı vardır.

şuradan (muhtemelen çin'den) şu malı alıp, etsy'de satsam ne olur?

olmaz. bir işin de çakallığını yapmayın aga. kendiniz ürettiğiniz veya üstüne bir değer koyduğunuz ürünlerin satıldığı yerdir etsy. amazon'da yapacaksınız o dediğiniz işi.

faturayı kime nasıl keseceğim?

faturayı müşteriye dolar üzerinden kdv'siz keseceksin. hayır, etsy'e aylık fatura kesmeyeceksin. etsy senin müşterin değil.

etsy ne kadarlık komisyon alıyor?

güncel durum %15'in biraz üstünde.

reklam paralı mı, zorunlu mu, ne kadar?

paralı ve zorunlu değil. vermek isterseniz günlük bir bütçe belirleyip, ona göre reklam veriyorsunuz. reklam ürünün aramalarında ilk sayfada çıkmanızı sağlıyor. reklam bütçesini müşteriler sizin ürününüzü görüp üzerine tıklayınca harcıyor. değilse harcamıyor. bir tıklama ortalama 25-30 cent civarı para harcıyor. çok kişi tıklarsa sizden 100'lerce dolar kesmiyor. o gün 1 dolar reklam verdiyseniz ve 25 cent ise bir tıklama. 4. tıklamadan sonra reklamınız bitiyor.

reklamsız satış oluyor mu?

bu konuda bizim çakal türk sitelerine göre çok daha iyi. reklamsız satış oluyor. hatta reklamsız/reklamlı oranı reklamsızın lehine bende ve birçok kişide.

para ne zaman hesabıma yatıyor?

sitede güven üzerinden bir sistem kurulmuş. yeni bir mağazam olmadığı için güncel durumu bilmiyorum ama şöyle oluyor: ilk başta sipariş geldi, paranız reserve ediliyor. siz kargoyu verdikten atıyorum 1 gün sonra çekilebilir oluyor. siz çekmek isterseniz de 2 gün içinde hesabınıza yatıyor. ilerledikçe bu zaman azalıyor. şu anda bende sattığımdan sonraki takvim günü bu olay. amerikada gece 12 olduğunda o gün sattığım ürün varsa parası çekilebilir hale geliyor. kargoya vermemi veya ulaşmasını beklemiyor. kısacası siz ne kadar ürünü sorunsuz şekilde müşteriye ulaştırırsanız etsy işinizi o kadar kolaylaştırıyor. aldığı riski o kadar arttırıyor, bize o kadar kefil oluyor.

ürünlerimi gemi lie göndereyim mi?

tavsiye etmem. ürünlerinizi takipli ve hızlı kargo ile gönderin. diğer türlü sistem bir yerde kopar. aradaki fiyat farkını ürüne yedirin bir şekilde ama takipsiz veya yavaş kargo ile göndermeyin.

abi falanca ürünü 10 dolara satıyor eleman. ben 50 dolara satabilir miyim?

benim sattığım ürün benzerini 5 dolara satan da var. ben 100 dolara müşteri bulabiliyorum. önemli olan sizin o ürüne ne kattığınız. tasarım, kalite vs.

müşteriler sorunlu mu?

türkiye'deki müşteri profilini de bildiğimden buna net yanıt verebilirim. burası cennet. bilinçli, gereğinden fazlasını talep etmeyen, mıymıntı olmayan ve kibar bir müşteri kitlesi var.

hangi dönemlerde satış oluyor daha çok?

bu, ürününüzün ne olduğuyla alakalı. kimi ürünler her mevsimde satılır ama mesela hediye edilebilecek bir ürün satıyorsunuzdur, o da hediyeleşmelerinin bol olduğu bu black friday, noel, sevgiler günü vs. gibi zamanlarda artar.

açtım, satış gelmiyor?

algoritmanın oturması zaman alıyor. ilk ay 0 satış yapan arkadaşımın ikinci ay cirosu 100.000 tl idi (daha geçen ay bu olay). etsy'nin algoritması sizin ürününüzü tanıyor, kimler tıklıyor, kimin ilgisini çekiyor, analiz ediyor ve sizi doğru müşteriye ulaştırmaya çalışıyor. ha bu demek değil ki kesin satılacak. her zaman bir yeri eksik yapıyor muyum acaba diye sağı solu gözlemelisiniz başarı yakalamak istiyorsanız.

ürün listelemek paralı mı?

tanesi 20 cent -3 lira falan işte- galiba şu anda. 3 ayda bir hiç satılmazsa yenileniyor. bu ücret satılırsa zaten yenilendiği için satıldığında 20 cent daha kesiyor.

şu adam ben şu kadara sana mağaza açarım, seo yaparım diyor. ne dersin?

biraz kafa yorma abi bu iş. fazlası değil, emin ol. kim ne yapıyor biraz analiz, biraz erank kurcalama. biraz youtube videosu izlemece. sen bilirsin tabii ama atla deve değil yani. etsy'de satış yapayım ben kafasına gelebilmişsen bir şekilde onu da çözersin.

devletin bir desteği yok mu?

bunu muhasebecinizle konuşursanız daha iyi olur. yeterli değil ama var. etgb gönderilerinde %50 vergi indirimi var, 30 yaş altındaysanız 70 bine kadar gelir vergisi desteği var vs. evde ürettiğiniz bir ürünse tamamen vergi ve şirket kurma muafiyeti var. sizin durumunuza göre artık ne çıkıyorsa.

neden yeterli değil?

fazlası gerekiyor. burada satış yapan herkes bir ülkenin en çok isteyeceği vatandaş. kendi bir şeyler üretip, değer katıp, yurt dışına satıyor. para tamamen yurt dışından geliyor. bu işin yayılması gerekiyor. bu kadar milyon insanız. iş gücümüz muazzam. kişi başı 1000 dolar ciro yapsak oluşabilecek ihracat miktarını bir düşünün. döviz girişini bir düşünün. bu işten piyasaya döviz giriyor; kargocusu, malzemecisi, bir sürü insan para kazanıyor ve finansman tamamen yurt dışındaki meri ceyn ablamızın cüzdanından oluyor. devletin yapabileceği her türlü kolaylığı sağlaması lazım. şirket kurma vs. prosedürlerinden insanları kurtarması, vergilerin daha makul hale getirmesi lazım.