Ev Sahibi Enflasyon Artışı Nedeniyle Kiracısını Çıkarabilir mi?

Biraz açalım: Ev sahibi, enflasyonun arttığını gerekçe göstererek uzun süredir eski fiyattan oturan kiracısını çıkarabilir veya belirli orandan fazla zam yapabilir mi? Çıkarırsa neler olur? Buyrun.
Ev Sahibi Enflasyon Artışı Nedeniyle Kiracısını Çıkarabilir mi?
iStock

olayın temeli

söz konusu durumda 5 yıllık kira süresinin sonunda emsal fiyatlara göre yeniden bir değerlendirme yapılarak enflasyonun üzerinde bir kira artışı yapmak mümkün. yani özetle kiracı ilk 5 sene, kirasına yasal tefe tüfe oranına göre belirlenen maksimum orandan fazla artış yapılmadan konutta oturabilir. ancak 5 yılın sonunda mülk sahibi bu konuda talepte bulunabilir ve hukuki olarak da karşılığı vardır bu talebin.

kaynak

kirasını düzenli olarak ödüyorsa ve tahliye taahhütnamesi almadıysanız kiracıyı nah çıkarırsınız

evi yeni aldıysanız ve kendi ihtiyacınıza binaen ya da oğlunuzun/kızınızın ihtiyacına binaen çıkarmak istiyorsanız altı ay ya da kira dönemi sonuna kadar süre vermek zorundasınız. süre sonunda ihtiyaç amacına yönelik kullanmazsanız suçlu durumuna düşersiniz. kiracı on yılı doldurmuş ise tbk 347. madde gereğince tahliyesini talep edip, çıkarabilirsiniz.

böyle durumlar mevcut olup, gördüğünüz üzere kiracı kirayı ödüyorsa çıkarmak oldukça zor.

sonuç

bu sorun kiracının kaç yıllık kiracı olduğuyla ilgilidir. 2-3 sene ise hiçbir şey yapamazsınız ancak 5 yılı geçtiyse zam artışı için dava açabilir, 10 yıllık kiracıysa tahliye dahil birçok seçeneğiniz olur.

güncel bir deneyimi aktararak bitirelim

açılın, son 1.5 haftadır bu konu gündemimiz.

yaklaşık 22 aydır bir evde kiracıyım. geçen hafta ev sahibi aradı ve evi satacağını belirtti. istediği bedeli sordum, rayiç bedeli geçtim emsallerinden yaklaşık 450 bin tl fazla. insani olarak civarda bulunan bedellerden 50bin fazla önerdim. katiyen olmaz dedi. siz bilirsiniz, nasılsa şu tarihe kadar kontratım var ve ayrıca satış sırasında da yeni malik ile oturup anlaşma yoluna gideceğimi belirttim.

buraya kadar her şey normal. fakat konu şu; ola ki yeni malik bugün evi aldı ve bana evden çık diye ihtar çekti diyelim. ben evden hadi eyvallah diyerek çıkar mıyım? asla çıkmam. ev ara, ev bul, boya badana, taşınma... okulların açılma zamanı, herkeste fiyatlar x2 ilerliyor. sen mülkün var diye akıllı ve haklısın ama biz malız, değil mi? öyle bir dünya yok efendim. benim taşınma masraflarımı, benim maddi kaybımı tazmin et hemen çıkayım. bir dakika durmam. pandemi ve ekonomik koşulları geçtim; piyasayı etkileyen ana müsebbiblerden biri pandemi ve mücbir bir sebep; tüm fiyatlar x2 yapsın sen kendince para kazan biz kaybedelim.

zamanında evi beğendik diye iç masrafları düşünmeden emsallerden fazla kirayı kabul edince sorun yok, şimdi baktın piyasa pik satayım ya da kirayı optimize edeyim yolunu seç.

oldu anam babam oldu. ya 5 senenin dolmasını beklersin piyasa fiyatına çekebilmek için ya da satarsan müşterinle hem papaz olursun hem de mahçup olursun.