Ev Yapımı Çıtır Çıtır Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Ev yapımı patates cipsi nasıl yapılır? Hazır lezzetleri aratmayacak çıtırlık nasıl sağlanır? Baharatlı cips yapmanın püf noktası nedir? Bu ve daha fazla sorunuzun cevabı için sizi böyle alalım.
Ev Yapımı Çıtır Çıtır Patates Cipsi Nasıl Yapılır?
iStock


ev yapımı cips için gerekli malzemeler

- 1 adet soyacak

- yemek istediğimiz kadar patates

- patatesimize göre yağ (biraz fazla olursa iyi olur)

- yağı kızdıracağımız bir süzgeçli, çukur tencere veya fritöz veya çukur normal tencere (tava bile olur yani. öğrenci arkadaşları zorlamayalım şimdi)

not: patatesler lütfen kızartmalık olsun. kızartmalık patates nasıl anlaşılır? markette satılanların üstünde yazıyor. pazardan alıyorsan satıcıya sor. satıcıya benim gibi güvenmiyorsan ürünü incele; kızartmalık patates sert olur, kabuğu da çok ince olur.  lay's klasik'in fotoğrafındaki patatesler kızartmalık. bak kabuğu ne kadar ince. peki elimizdeki patates kızartmalık değilse n'apalım? böyle idare edicez. devam et.

ev yapımı cipsin yapılışı

- patatesler yıkanır. soymadan mı? evet, soymadan. temiz olun lan biraz. çamur bile oluyor onların üstünde. ilaçtan bahsetmiyorum bile. 

- patatesler soyulur. 

- en önemli iki kısımdan biri burası. önce şu fotoğrafa tekrar bakalım: 

patatesi nasıl görüyorsan soyacak yardımıyla o şekilde ince ince cipsleyeceksin (doğrayacaksın, desem olmuyor. isimden fiil türetmek zorunda kaldım). cipsleme işlemi bittikten sonra yağı kızgın hale getirmek üzere altını açacaksın. 

- patatesleri tekrar güzel bir şekilde yıkayacaksın.

- bir kaba su koyup içine bol miktarda tuz atacaksın.

- yıkadığın patatesleri bu tuzlu suyun içine atıp şöyle bir karıştıracaksın, ta ki yağın kızgın hâle gelene kadar. sonra kağıt havlu yardımıyla kurutacaksın (neden? üzerinde su kalıyor. biz bu patatesleri kızgın yağa atacağız. çok kötü olur).

- kızgın hâlde bekleyen yağın içine patatesleri atacaksın. 

- yağın içinde hafif yoklayacaksın. cips gibi olmuşsa olmuştur. erken çıkarma. ama yakma da. kızardığını anlarsın. 

- iyice süz ve servis yapmak istediğin şeyin içine koy. kase olmasın. geniş servis tabağı olabilir. 

- tuzla.

artık servis yapılabilir. yanında ketçap, mayonez de kullanılabilir. hatta farklı soslar tüketilebilir. içine biraz sos ya da baharat karıştırılmış yoğurt da olabilir ki tercihim budur.

afiyet olsun.

şimdi bunu bir de baharatlı yapalım

yukarıdakini başardıysan bunu çok daha güzel yaparsın.

baharatlı cips için gerekli malzemeler

yukarıdakilere ilaveten baharat. hangi baharatı kullanacağına sen karar verebilirsin. tavsiyemi yazayım:

1. kırmızı biber tozu (pul biber demedim bak. bunun toz hâlinde olanı var.) 

2. biraz kimyon

3. biraz kekik

4. rendelenmiş çok az soğan ve çok az sarımsak

baharatlı cips yapılışı

baharat, patatesleri cipsledikten hemen sonra atılmayacak. patatesler kızardıktan sonra da atılmayacak. ne zaman atılacak? zeki arkadaşların tahmin ettiği üzere patatesler kızarmakta iken atılacak. daha doğrusu kızarma işlemi bitmek üzereyken. neden? nasıl? eğer baharatı kızarma işleminden önce atarsan patatesler kızarana kadar o baharat yanar. o zaman hem yağımız mahvolur hem cipsimiz. hem de baharat boşa gider. her şeyi baştan almamız gerekir. kızartma işleminden sonra atmıyoruz, çünkü o zaman baharat yapışmayabilir, dökülür. istediğimiz verimi alamayız ama bu işlem yine de baharatı önce atmaktan iyidir. aşağıda yazacağım yöntemi tutturamazsanız böyle yapın.

cipsler kızardıktan sonra çıkarılır. üstüne baharat atılır, tekrar yağa bırakılır. hemen çekilir. tamamdır.

afiyet olsun.

Evinizde Gurme Burgerciler Gibi Hamburger Yapabilmek İçin Pratik Bir Tarif