Evde Ayvalık Tostu Nasıl Yapılır?

Orijinali tartışmalara neden olan tost, aslında o kadar da malzeme içermiyor. Ayvalık tostu nedir, nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir bir bakalım.
Evde Ayvalık Tostu Nasıl Yapılır?

önce ayvalık tostu başına bir adet sosis tuzlu suda kısık ateşte haşlanır.

daha sonra sucuklar hafif yamuk kesilerek dilimlenir.

dilimlenen sucuklar tavada en kısık ateşte yağını bırakacak kadar çevrilir. sucuklar yağını saldıktan sonra ayrı bir yere alınır ve tavaya tereyağı eklenerek yağ miktarı takviye edilir, hafif kızartılmış odun ateşinde pişmiş köy ekmeklerinin iç kısımları bu takviye edilmiş yağa bandırılır.

yağa bandırılan birinci ekmek dilimi yağlı kısmı üstte kalacak şekilde konulur ve üstüne kaşar peyniri eklenir. kaşarın üstüne önceden yağı bırakacak kadar çevrilen sucuklar eklenir ve bir kat mayonez ketçap eklenir. daha sonra suda haşlanan sosisler önce ortadan iki parçaya bölünür, sonra şerit halinde kesilir ve sucukların üstüne eklenir.

sosislerin de üstüne mayonez ketçap sıkılıp üstüne de kaşar eklenir. ikinci dilim ekmekte tavadaki yağa bandırılıp yağlı kısmı içeri bakacak şekilde tost kapatılır ve tost makinesine alınır.

tost makinesinde yeteri kadar piştiğinde dışarıda kalan kısımlara tereyağı sürülür. tost piştikten sonra bıçakla yarılır ve kabukları alınmış ip ince kesilmiş iki dilim domates ve şerit şeklinde kesilmiş turşu eklenerek servis edilir.

Fotoğraf: yasemin.com

Gerçek bir Ayvalık tostu nasıl olur?

ayvalık tostu dunyanın en leziz tostudur. lezizliği tamamen kullanılan ekmekten kaynaklanmaktadır. içinde herhangi bir katkı maddesi olmayan bu ekmekler, ayvalıktaki taş fırınlarda yapılır. önemli bir diğer nokta, tost ekmeğinin boğum yerlerinden dikkatlice kesilmesidir. tostun içinde, iddia edildiği gibi, tulum peynir kullanılmaz, bildiğimiz kaşar peyniri vardır.

anne tenceresi olarak tabir edebileceğimiz, güllü dallı budaklı tencerelerde pişirilen salçalı sosis, tosta lezzet katan diğer unsurlardandır. yine iddia edildiği gibi, sosis ızgara şekilde, kesinlikle ayvalık tostunda yer almaz. ızgara sosis, yine yöresel bir tat olan kumruda kullanılmaktadır.

tostu pişirme tekniği de çok önemlidir. gerçek bir ayvalık tostu kesinlikle kağıt gibi olmaz, ayvalıktaki tostçularda, dikkat ederseniz makinaların köşesinde, tostun kağıt gibi olmasını engelleyen bir demir parçası bulunur. pişirme tamamlandıktan sonra tostçunun, "içinde her şey olsun mu abiii?" sorusuna cevaben, opsiyonel, domates, turşu, rus salatası, ketçap, mayonez ekletebilirsiniz.

ayvalık tostunun içinde patates kızartması, mısır, tavuk vs olması, yaygın olan yanlışlardandır ve bu durum istanbuldaki fast food işindeki arkadaşların deneysel çalışmalarından kaynaklanmaktadır. tostun bütün ana malzemesi, salam, sucuk, sosis ve kaşardan oluşmaktadır.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Evde Waffle Nasıl Yapılır?