Evde Beslemek İçin En Uygun Kedi Türleri

Sokak kedisi-cins kedi ayrımı olmaksızın evde huzur içinde kedi beslemek istiyorsanız yararlı olacak tavsiyeler, buyrunuz.


british short hair

uzun yıllar british short hair besledim. ve sanırım gelmiş geçmiş en iyi kedim o idi. asla masaların üzerine çıkmaz. kendi yemeğinin yerini bilir. oynamayı sever. arkadaş gibidir. dişi olanları sizi sevgilisi zannedebilir. benimki öyleydi. kıyafetlerime tüy bıraktığı için kendisini azarladıktan sonra bana küstü ve değerli elektronik eşyalarımı kutsadı. o yüzden dikkat edelim. tuvalet eğitimi kendi yerini bilir oraya gider hep, temizdir.

himalayan blue point 

bu kediler genel olarak aşırı sakinliği ile bilinir. çok nadir miyavlama sesleri duyulur. tırnaklarını bile kesseniz kaçmaya çalışmazlar. karakterleri fark edebilir ama böyledirler. sürekli uyuyarak vakit geçirirler.

chartreux

türkiye'de zor bulunur, yetiştiricisi yok, ithal edilmiyor (scottish ve britishlerin uğradığı zulme uğramasınlar zaten. türkiye'de yetiştirilmesini ve ithal edilmesini istemem). belki evinde çifti olup yavrusunu veren vardır. 

12 yıl önce evde doğmuş ve satılmak üzere kuş kafesine kapatılmış hasta bir chartreux yavruya, kavga dövüş ve biraz da para vererek el koydum. türün özellikleri ve alışkanlıkları hakkında internette ne okuduysam aynen öyle benimki. 

bir şey istemediği sürece hiç sesi çıkmaz. tuvaletini yapmadan önce ve yaptıktan sonra haber verir. karnı acıkırsa mama ister. sevmek isteyene izin verir ama birkaç saniyeliğine. ne zaman insan teması istediğine kendisi karar verir, gelir yüzüme patisiyle dokunur, canı isterse omzumu, kolumu patileriyle yoğurur sonra da sarılıp uyur. yavruyken gölge gibi takip ederdi beni. artık yaşlandı eskisi kadar çok oynamıyor ama, düğümlenmiş torba, çorap topu, peluş oyuncak gibi şeyleri önüme getirir atmamı bekler. atınca tekrar geri getirir. evdeki diğer kedimi her akşam önüne yatırır döve döve kulaklarının içine kadar temizler. umarım cinsindeki birçok kedi gibi 18-20 yaşını görür ve onunla biraz daha zaman geçirebilirim.

not: yine de en sağlıklı, en zeki kedi 7 sülalesi sokakta doğmuş büyümüş, insan eliyle üretilmemiş olan kedidir. 

bombay kedisi

ha, gece karanlıkta göz göze gelirseniz bi tık yüreğiniz hoplayabilir. ama kolay eğitilebilir, az tüy döken, hatta tüylerini tarayıp parlatmaktan müthiş zevk alacağınız şahane bir ev kedisidir.

russian blue

tüyleri kısadır, ve asla dökülmez. yüzü gözü normal sokak kedisine benzer. o yüzden fizikî yapısıyla alakalı bir sağlık sorunu ya da zorluk yaşatmaz. geri kalan şeyler zaten her kedide değişiklik gösterir.

siyam

hem çok az tüy döker hem de zekasıyla her gün sizi şaşırtır. dostluğu ise paha biçilmezdir...

türk van kedisi

bu kedilerin kulakları ve kuyrukları bir renk (sarı ya da siyah) geri kalanı da beyaz oluyor.

bende de bir kaç arkadaşımızda da var kedi türünden. kuyruğunu başka bir kediden monte etmişsiniz gibi duruyor.

hepimizin genel kanısı; geveze, itaatkar, insan canlısı ve zeki oldukları yönünde.
evde yaşamaya çok uygunlar ve çok insancıllar. komut alıyorlar. sizinle devamlı iletişim kurmaya çalışıyorlar ve kesinlikle ev ahalisine çok düşkünler. suya karşı da tepkisizler. ıslak tarama yapabiliyorsunuz ya da su dolu bir leğende benimki topla oynuyor mesela.

ben sahibimden memnunum şahsen. malum o benim kedim değil ben onun insanıyım. prensese hizmetçilik yapıyorum. hayatım böyle geçiyor.

chinchilla

naif cinslerdir. balkondan salona girmeden patilerini siler, temizler öyle girer. mama kabından dışarı düşen mamayı, eti mümkün değil yemez. suyu musluğa ağzını dayayıp içer. kumu pisse gider yatağın altına sıçar. suç işlediğini bilir ve utanır. bir hafta evin içinde her yere baksanız bile bulamazsınız. sonra canı isteyince çıkar bi yerlerden. ancak kendi isterse sevdirir kendini. bi de gelir patileriyle masaj yapar size.

russian forest cat (sibirya kedisi)

ben kedileri çok seviyorum ama alerjim var. en son patronum dedi, "alerji yapmayan kedi var". ondan sonra araştırdım biraz alerjisi olanlar için bu opsiyon uygunmuş arkadaşlar.

utah’da yaşadığım yerde russian forest cat yetiştiricisi bir karı-koca var. bunlarla iletişime geçtim, bir adet sahiplenmeye karar verirsem, kediyi benimle yaşaması için 1 hafta kadar bana verecekler. alerjim yoksa benim hayvanım olacak. fakat şu an işler karışık, ben tam olarak ne yapacağıma karar vermiş değilim o açıdan beklemedeyim. fakat, paylaşayım burdan alerjisi olan arkadaşlara yardımcı olması adına...

Genel yorum 1

türü ne olursa olsun, en uygunu dişi kedilerdir. erkek kedilerin gözü dışarıda oluyor. ayrıca dışarı çıkamazlarsa, hırslarını evdeki oyuncak ayılardan çıkartıyorlar.

Genel yorum 2

bahçeli eviniz var ise ve özgürlük sağlayabiliyorsanız olabilir ama kör, topal vs değil ise sağlıklı bir tekiri alıp 30 m2 balkonu dahi olmayan evinize kapatmayın. kediler sosyal hayvanlardır ve yalnızlığa gelemezler. hadi aldınız sonrasında da evde yalnız bırakıp 15 gün tatile gitmeyin. bırakın sokakta yaşasın, daha mutlu olacaktır. illa evde kedi besleyecekseniz sokak alışkanlığı olmayan iran kedisi vs. kedileri sahiplenin. sağlıklı bir kediyi evde yalnız bırakıp kapıyı üzerine çekip işe giderken vicdanen kötü hissetmiyor musunuz?

Final yorumu

öncelikle her kedi ayrı güzel. şahsen bi ankara iki de tekir annesi olarak söylüyorum, evde beslenilecek en güzel kedi tekirdir arkadaşlar. akarı kokarı olmayan, benekli kısa tüylü tekir. sağlığı sıkıntı çıkarmaz, ne versen yer, vermezsen ağzına sıçar sadfghfgdfs temizdir. uzun tüylü beyaz kediler tamam çok sevimli çok güzel evde bi tane var. ama her yer tüy amk iflahım sikildi koltuk süpürürken. belim hala tutuk.

şimdi kedilere karakter özelliği çizemezsin, hepsi nevi şahsına münhasır hayvanlar. görüşünce kanının kaynadığı kedi sana en uygun olandır. seni görür görmez kafana çıkan kedi senin ideal kedindir. kedi ilk görüşte sana ısınmadıysa o kediyle olmaz.