Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Bir Ekşi Sözlük yazarından; evde sağlıklı, pratik ve fiyat - performans oranı yüksek brezilya fönü tarifi.
Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

evde kolaylıkla yapabileceğiniz; üstelik, kuafördekinden daha sağlıklı ve güvenli olacak bir uygulama brezilya fönü. keratinin saça bir zararı olmamakla birlikte, yararı vardır. zararlı olan ve düzleştirme etkisi veren formaldehittir. formaldehitsiz olan direkt "keratin bakımı"dır ve düzleştirici etkisi yoktur, yalnız bakımdır. formaldehit tüm brezilya fönlerinde bulunur ve kanserojendir ama amerikan gıda ve ilaç dairesi "fda", oranı %2'nin altında olanları sağlık açısından onaylamıştır. öyleyse ne arıyoruz: fda onaylı, yani %2 ve altı formaldehit içeren keratin.

keratinlerin formaldehit oranı arttıkça fiyatı ucuzluyor. bu yüzden kuaförlere güvenilmiyor çünkü şişenin içinde litresi 3.000 tl olan sıvı mı var yoksa hepsiburada'da satılan litresi 12 tl olan mı var, anlayamıyorsunuz. zaten bu tarz keratinleri uygulayan kuaför, soluduğu o şeyle sizinkinden çok kendi canını riske atmaktadır.

ben iki kere evde kendim yaptım. saçım kabarık ve dalgalı. pahalı keratinlerin tester'larını satan bir yer bulmuştum, oradan alıyordum. hatta o dönem işyerimdeki herkese aldırıp birlikte yaptık ve aylarca pırasa gibi gezdik. 60 ml 100 tl gibi bir fiyattı ve sonuç çok güzeldi. litrelik alınca daha uygun tabii ama biraz mantıksız çünkü 60 ml orta uzunluktaki bir saça yetip artıyor.


evde sağlıklı, pratik ve fiyat - performans oranı yüksek brezilya fönünü anlatıyorum

öncelikle, saç uzunluğunuza göre kaliteli bir ürün seçiyoruz.  

omuz hizası saçlar için: https://www.elicacosmetics.com/…shot-kit,pr-14.html (ben hep qod max markasını kullandım, geçen yıl alırken yarı fiyatınaydı ama ekonomi malum.)

çok uzun ve gür saçlar için ikili alınabilir ya da ikili daha uygun olduğu için bir arkadaşınızla birlikte alabilirsiniz: https://www.elicacosmetics.com/…kili-set,pr-92.html

çok uzun ve gür saçlar için alternatif: https://www.hepsiburada.com/…-bakim-pm-hb000005ztu3
...

1. saçımızı tuzsuz bir şampuanla yıkıyoruz. qod max alırsanız tuzsuz arındırıcı şampuanı yanında veriyor, eğer şampuansız set alırsanız benim tercihim ogx seriileri zaten fönden sonra da normal duş alırken artık tuzsuz şampuan kullanmanız gerekiyor: https://www.watsons.com.tr/…x-r5nlempuaaup3ealw_wcb

2. sonra saçı fırçayla fönleyerek kurutuyoruz.

3. fönlediğimiz düz ve kuru saça keratini fırça yardımıyla sürüyoruz.

4. saçımızın keratini emmesi için için yaklaşık 1 saat kadar bekletiyoruz.

5. sonra saçımızı ılık suyla hafifçe duruluyoruz. (kesinlikle şampuanlamıyoruz. amaç, saçtaki keratinin sadece fazlasını atmak.)

6. durulanmış saçımızda hafif keratin kalıyor sonra tekrar fırça ile kurutuyoruz.

7. bu aşamada en önemli şey ısı çünkü formaldehit yani düzleştirici etki ısı ile açığa çıkıyor. fönle düzleştirip kuruttuğumuz saçımızı en az 180 derece ısıdaki düzleştiriciyle 2-3 kez düzleştiriyoruz. kaliteli bir keratin kullanınca, düzleştirirken duman ve koku olmuyor. ağız maskesi veya açık alana gerek yok, normal banyoda bir saatte düzleştirip çıkabilirsiniz.

8. 1 veya 2 gün saçımızı yıkamıyoruz. bu sürede iz yapmaması için sıkı toplamamanız, toka takmamanız vs söylenmiş ama ben yaptım ve düzlüğü etkilemedi.

9. 1 veya 2 günün sonunda saçımızı tuzsuz şampuanla yıkıyoruz, ipek gibi yumuşacık dümdüz ve sağlıklı saçlarımız oluyor. ıslakken makine ve fırça ile kurutunca fönlü gibi oluyor, düzleştirici ile üstünden geçince jilet gibi oluyor. (bunu sevmiyorum.) normal kurumaya bırakırsanız elektriksiz ve canlı doğal kıvrımlar oluşuyor.
...

trick 1: bundan sonra fönün etkisi geçene kadar hep tuzsuz şampuan ve krem kullanmanız, deniz ve havuzdan kaçınmanız gerekiyor çünkü brezilya fönünün etkisini bozan şey tuz maalesef.

trick 2: saç diplerinizin dümdüz olup yapışmasını istemiyorsanız diplere değil, yalnız kabaran ve cansız bölgelere uygulayabilirsiniz. cansız ve yıpranmış saç keratini daha iyi tuttuğu için daha etkili oluyor. aynı şekilde çok sağlıklı kırıksız bir saçınız varsa fönün etkisi azalacaktır.

trick 3: dümdüz saç sevmiyorsanız keratini arındırdıktan sonra saçınızı düzleştirici maşa ile de yapabilirsiniz. (perma etkisi) önemli olan düzleştirmek değil, formaldehiti 180 derece üzeri ısı ile buluşturmak çünkü o saç o ısıyı hangi şekildeyken alıyorsa o şekilde kalıyor.